Hallituspohja Kok Sdp Rkp Vihr Kd ei ole ollenkaan varma, on paljon mahdollista, ellei todennäköistä, etteivät Vihreät lähdekään/pääse hallitukseen. Silloin jäljelle jäävät puolueet saavat vain 102 ehdokkaan enemmistön, ei tule toimimaan! Sen jälkeen ottaa Presidentti Halonen ohjat käsiin ja runttaa kasaan Kokoomuksen, Sdp:n ja PerusSuomalaisten enemmistöhallituksen.
Kokoomuksen ja Sdp:n täytyy tulla vastaan PerusSuomalaisia Eurooppa politiikassa ja PerusSuomalaisten täytyy antaa jonkin verran periksi Eurolainoissa ja takauksissa, näin saadaan hallitus aikaan joka istuu varmasti neljä vuotta, Rkp ei ole siinä hallituksessa mukana ja pakkoruotsista luopuminen aloitetaan tämä hallituksen aikana, mahdollista eikö totta?
Eipä nuolaista ennen kuin tipahtaa!
6
177
Vastaukset
- Käteinen -----------
Joo, Vihreät laittoivat kyllä niin kovat ennakkoehdot että saa nähdä taipuuko Kataisen selkä, PerusSuomalaisten edessä ei taipunut,suurimman voittajan, mutta suurimman häviäjän edessä taipuu?
- Sepe tässä
Mitä taas tapahtuukaan, meitä kansalaisia on halpamaisesti aliarvioitu!
Jos ainoa vaalivoittaja Perussuomalaiset ei voi ajaa kansan asioita 19% kannatuksella, niin miten yhden asian ( pakkoruotsitus/ nuuska) puolue voi
4% kannatuksella mennä kansan ohi, onko tämä demokratiaa?
Miten suurin vaalihäviäjä Vihreät on nyt noin suosittu ja haluttu hallitukseen,
kun olemme nähneet mitä paskaa se jo on saanut aikaan?
- 16
Hallitus on kasassa vasta kun se on kasassa, nyt odotetaan SDP:n ratkaisua lähteekö se mukaan Kataisen johtamiin hallitusneuvotteluihin, jos ei niin Urpilaisesta tulee pääministeri.
- entinen v-pipertäjä
Haloo haloo! V-piipertäjät eivät todellakaan asettaneet liian kovia vaatimuksia hallitukseen menoonsa.
Kyllähän ne rajat tietävät - takinkääntö sujuu tältä hurrien pikku apulaiselta kuin tyhjää vaan.
Eivät rohjennet tosipaikan tulle esittä edes turkistarhauksen lopettamista - ärkkopee olisi ottanut nokkiinsa!
Tähän kohtaan tuo hurrien "laillisen elinkeinon" lopetusvatimus olisi saanut todellista näkyvyyttä!
Jos menette hallitukseen noin kevein vaatimuksin - äänestän seuraavissa vaaleissa persuja - se on varma!- No comments
Nuuska-Muikkusen kaverit sanoivat samaa kuin Pekkarinen aikaisemmin, että nyt kolmannesta ydinvoimalasta/korjauksista? ei ole ajankohtaista puhua. Kovaa politiikkaa - vihreät.
Yök!
- steel rab
Katainen haluaa toimia kansantahdon vastaisesti ja antaa ilmaista rahaa Portugalille. Miksi ei saman tien julista että Suomi ostaa Saabin kymmenellä miljardilla jotta Troohättan homojen ei tarvitse kiinalaisten kommunistien tai Venäjän mafian palvelukseen mennä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2464041Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1232317Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575822006- 1411481
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37940- 77939
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein127937Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!331860Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8857J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl62780