Hallituspohja Kok Sdp Rkp Vihr Kd ei ole ollenkaan varma, on paljon mahdollista, ellei todennäköistä, etteivät Vihreät lähdekään/pääse hallitukseen. Silloin jäljelle jäävät puolueet saavat vain 102 ehdokkaan enemmistön, ei tule toimimaan! Sen jälkeen ottaa Presidentti Halonen ohjat käsiin ja runttaa kasaan Kokoomuksen, Sdp:n ja PerusSuomalaisten enemmistöhallituksen.
Kokoomuksen ja Sdp:n täytyy tulla vastaan PerusSuomalaisia Eurooppa politiikassa ja PerusSuomalaisten täytyy antaa jonkin verran periksi Eurolainoissa ja takauksissa, näin saadaan hallitus aikaan joka istuu varmasti neljä vuotta, Rkp ei ole siinä hallituksessa mukana ja pakkoruotsista luopuminen aloitetaan tämä hallituksen aikana, mahdollista eikö totta?
Eipä nuolaista ennen kuin tipahtaa!
6
190
Vastaukset 6
- Käteinen -----------
Joo, Vihreät laittoivat kyllä niin kovat ennakkoehdot että saa nähdä taipuuko Kataisen selkä, PerusSuomalaisten edessä ei taipunut,suurimman voittajan, mutta suurimman häviäjän edessä taipuu?
- Sepe tässä
Mitä taas tapahtuukaan, meitä kansalaisia on halpamaisesti aliarvioitu!
Jos ainoa vaalivoittaja Perussuomalaiset ei voi ajaa kansan asioita 19% kannatuksella, niin miten yhden asian ( pakkoruotsitus/ nuuska) puolue voi
4% kannatuksella mennä kansan ohi, onko tämä demokratiaa?
Miten suurin vaalihäviäjä Vihreät on nyt noin suosittu ja haluttu hallitukseen,
kun olemme nähneet mitä paskaa se jo on saanut aikaan?
- 16
Hallitus on kasassa vasta kun se on kasassa, nyt odotetaan SDP:n ratkaisua lähteekö se mukaan Kataisen johtamiin hallitusneuvotteluihin, jos ei niin Urpilaisesta tulee pääministeri.
- entinen v-pipertäjä
Haloo haloo! V-piipertäjät eivät todellakaan asettaneet liian kovia vaatimuksia hallitukseen menoonsa.
Kyllähän ne rajat tietävät - takinkääntö sujuu tältä hurrien pikku apulaiselta kuin tyhjää vaan.
Eivät rohjennet tosipaikan tulle esittä edes turkistarhauksen lopettamista - ärkkopee olisi ottanut nokkiinsa!
Tähän kohtaan tuo hurrien "laillisen elinkeinon" lopetusvatimus olisi saanut todellista näkyvyyttä!
Jos menette hallitukseen noin kevein vaatimuksin - äänestän seuraavissa vaaleissa persuja - se on varma!- No comments
Nuuska-Muikkusen kaverit sanoivat samaa kuin Pekkarinen aikaisemmin, että nyt kolmannesta ydinvoimalasta/korjauksista? ei ole ajankohtaista puhua. Kovaa politiikkaa - vihreät.
Yök!
- steel rab
Katainen haluaa toimia kansantahdon vastaisesti ja antaa ilmaista rahaa Portugalille. Miksi ei saman tien julista että Suomi ostaa Saabin kymmenellä miljardilla jotta Troohättan homojen ei tarvitse kiinalaisten kommunistien tai Venäjän mafian palvelukseen mennä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 51871
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍92838Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust15716Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,3670Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.1564- 56551
Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it184539- 61533
- 70533
Sinulle jota kaipaan!
Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista24506