Miksi suomenruotsalaisista ei tykätä?

jävel folkkeja

Miksi kukaa suomalainen ei tykkää suomenruotsalaisista yhtään?
Voisiko vaikuttaa että nämä entiset suomen alistajien jälkeläiset luulevat olevansa parempia kun puhuvat siansaksaa eli mölöttävät ruotsin ja suomenkieltä sekaisin sitten se seksuaali vähemmistöön kuuluminen?

Olen tyytyväinen että ei ole yhtään ruotsin sukuista tuttavaa sillä muuten hävettäisi.

10

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yök yök yök

      He suosivat esimerkiksi urheiluseuroissa toisiaan. Huono suomenruotsalainen lapsi saa suomenruotsalaiselta valmentajalta enemmän peliaikaa kuin parempi aito suomalainen ja suomenkielinen. Minusta suomenruotsalaiset ovat myös rumia ulkoisesti. Heillä on myls etuja, joita kunnon suomalaisilla ei ole. He pääsevät opiskelemaan helpommin.

    • ehehe..

      minä kyllä tykkään suomenruotsalaisista paljonkin - toki heidänkin joukoista löytyy myös sinunkin kaltaisia toljakkeita - suomalaisia kun kerran ollaan

      ja minäkin olen tyytyväinen, en tunne sinua eikä minunkaan siis tarvitse hävetä

    • saan valita

      Minulle suomenruotsalaiset ovat ilmaa. En ole koskaan palkannut yhtään suomenruotsalaista, en edes yhtään henkilöä, jonka etunimi tai sukunimi on ruotsalainen.

    • BÄTTRE FOLK

      Granlund, Paradise Oscar ja moni,moni muu elämässään pärjäävä kuitenkin kelpaa alkeelliselle ameeba tason suåmalaiselle ?
      On se itsetunto hukassa sinulla, samoin sivistys.
      Luuletko ettei suåmalaisten keskuudessa ole homppeleita - toivola-uotinen -sillanpää-teuvosisustaja ja tuhannet muut.
      Eihän se ole sinun syysi että savolaisvanhempasi vasta äskettäin ymmärsivät laskeutua puusta.........................

      • Härmän jätkä

        De är svenska talande bättre folket:))))))


      • suomi on paska maa

        nämä oskarit ynnä granlundit eivät ole koskaan tehneet rehellistä työtä.On vaan harrastettu lempilajia aamusta iltaan ja pappa maksaa.Kehittyyhän siinä taidot. Suomenhurrit on aika vittumaista porukkaa,m.tulin sen huomaamaan hgin yliopistossa 15 vuoden aikan jona olin siellä töissä.


    • aaahhhhhhh

      ai että suhun kolahti. Osui ja upposi. Buahahahahahahahaha

      Kuka on maininnut homoista muuten? Oletko homofobinen?

    • Så tror du

      Puhu vaan omasta puolestasi. Mulle kaksikielisyys on ihan yksi lysti - paitsi että olisi kiva puhua hyvin kahta kieltä.

    • en puhu niille

      Heidän edut suututtaa suomenkielisiä. Ei missään päin maailmaa 5% vähemmistöllä ole sellaisia etuja kuin suomessa suomenruotsalaisilla. Ne ei tajua luopua näistä eduistaan. Siksi heistä ei pidetä.

    • Folio Mulder

      Mielikuvien ei pidä antaa kokonaan viedä. Eli hyvää porukkaa he ovat siinä suhteessa kuin suomalaisetkin. Ovat myös työihmisiä siinä kuin suomalaisetkin. Pieni osa heistä on siinä mielessä kummallisia, että eivät suostu suomen maassa suomea puhumaan, palvelemaan ensisijaisesti suomen kielellä, jos näkevät ja kuulevat suomenkielisen tulevan asiakkaana. Olettavat, että suomessa kuka vaan hallitsee toisen maan kielen.

      Ahvenanmaallakin mm:ssa joissain paikoissa suomen kieltä ei helpolla aleta puhumaan. Pitääköhän sitä olla ikäänkuin hienompaa ja puhua ruotsia, vaikka suomenkielisiä kohtaa ?.

      Itse häpeäisin suomenruotsalaisena niitä suomenruotsalaisia, jotka eivät ole valmiita käyttämään suomen kieltä millään, vaikka tilanne sitä vaatisi. Ihan sama juttu olisi jos ruotsinsuomalaiset eivät opettelisi ruotsin kieltä, vaikka asuvat siellä. Maassa maan tavalla ja kielellä. Niin se menee ja muistakaamme muistuttaa Urpilaista hallituksessa siitä, jos maahanmuuttajien osalta alkaa näyttämään vaikealta, kuten odotettavissa on jatkossakin.

      Iso osa näistä maahannmuuttajien ongelmista ja haitoista vain peitetään, koska mediaa hallitsevat tietyt aateväet.

      Tursas, Biudiu sun muut kukkahatut jatkaa myös varmaankin mamuasioiden parissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      257
      4156
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      3394
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      154
      1771
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1630
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      296
      1411
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      910
    7. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      851
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      808
    9. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      17
      773
    Aihe