miten voi Suomessa?

hävijäjä määrätä?

Mätää Suomen laissa. Vaaleissa raskaasti takkiin saanut puolue voi ehdoittaa hallitusneuvottelut ja estää voittajaa pääsemästä hallitukseen?

14

83

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Menkää v...

      Perussuomalaiset valitsivat opposition ihan itse.

    • Kepakko....

      Juu ei pressui kukkaan estäny hallitukseen pääsystä, kansasta vain 81 % äänesti muita kuin pressui, niin heilläkkii on jottain sanomist hallituksen linjasta.

      Vasta kun teidän kannatus nousee yli 51 % voitte muodostaa hallituksen vaikka yksin. Siihen saakka hallitus asiat on yhteispeliä, eikä mitään yksin sanelua. Joten teillä on vielä paljon kirittävää, vaikka itse epäilen että olette nyt uranne huipulla, ja alatte kohta kovan laskun alaspäin

      • ...valta on kansalla

        Todellista demokratiaa tämä nykyinen hallitussanailu ei ole.
        Perussuomalaiset syrjäytettiin kevein perustein hallituksesta ja tämä jää kaivelemaan monen suomalaisen äänestäjän oikeudentuntoa.


    • tyhmeliini/taas

      Et ole täyspäinen? Jos muutaman äänen eneämmän saanut pystyy laittamaan halituspääsylle ehdot, että syötävä hävijäjän kädestä? Ei minusta demokratiaa. Demut alistu kokoomuksen koiraksi taas!

    • Marssijärjestys

      Suomessa on käytäntö,että suurin puolue edudkunnassa saa hallitustunnustelijan tehtävän.Mikäli hän epäonnistuu tehtävässään on seuraavaksi suurimman puolueen vuoro ja niin edespäin.Tunnustelija voi täten lyödä pöytään sellaisia ehtoja jotka takuuvarmasti vievät oppositioon suurenkin puolueen jos takinkäännöstä ei tapahdu.Pikkuasioista toki aina koaliitiossa keskustellaan,mutta perustavaa laatua olevista kysymyksistä ei vastuulliset puolueet käy kauppaa.

      • --------------------

        Kokoomus tiputti perusssuomalaiset hallituksesta koska oli sitonut itsensä kaulaa myöten Portugali- ym rahanjakopaketteihin edellisessä hallituksessa.
        Näin jatketaan kansan rosvouslinjaa vaikka Kokoomus hävisi kuusi paikkaa eduskunnassa.


    • Hallituksen muodostaminen annetaan yleensä suurimman puolueen tehtäväksi, vaikka puolue olisikin menettänyt paikkoja. Hallitukseen osallistuminen on kiinni yhteisen ohjelman löytymisestä. Tämä periaate pätee muuallakin kuin Suomessa.

      • tästä kiini

        Demujen hallituskiima ja halu nöyristellä kokoomusta, vei pohjan muutokselta!


    • q

      Portugali-paketti hyväksyttiin perustuslain vastaisesti

      Pari aika erikoista faktaa Portugalin tapauksen tiimoilta. Ensinnäkin, jos uusi eduskunta olisi äänestänyt Portugalin tukipaketista, sitä olisi vastustanut 135 kansanedustajaa ja kannattanut vain 56. Tämä tieto perustuu valittujen ehdokkaiden omiin ilmoituksiin vaalikoneissa.

      Koska Katainen tietää tämän, hän ei antanut eduskunnalle mitään mahdollisuutta äänestää, vaan päätti asiasta kahdestaan Urpilaisen kanssa.

      Näin ollen Portugali-paketti ei perustu EDES Kokoomuksen ja SDP:n tahtoon, vaan AINOASTAAN kahden puoluejohtajan tahtoon.

      Suurin osa sekä Kokoomuksen että SDP:n edustajistakin olisi nimittäin äänestänyt vastaan. Faktan voi tarkastaa tästä:

      http://www.kansanmuisti.fi/opinions/portugal/

    • Niinpä..

      Mitähän Soini ajattelee tänäpäivänä demareista - puukottavat kuin vierasta sikaa vaikka Soini ennen vaaleja kehui sisällänsä asuvan pienen demarin?

    • petturit pilaa

      Demaripetturit mahdollisti kokoomuksen jatkaa rahan jakoa!

      Mutta jossain on mätää, kun takkiin saanet voi määrätä?

    • vaaleilla ei merkity

      Suomi on demokratian irvikuva - liian kauan oltu Neuvostoliiton vaikutuspiirissä.

      • olisiko isopaavo?

        Jos isopaavo luuli demukauden jatkuvan ikuiseti ja teki käytännön?


    • haaskaahan se on

      Kokomushan hävisi vain toiseksi eniten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      108
      4711
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3443
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2400
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      49
      1524
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      36
      1423
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      38
      1246
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1162
    8. 164
      1050
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1048
    10. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      954
    Aihe