Mätää Suomen laissa. Vaaleissa raskaasti takkiin saanut puolue voi ehdoittaa hallitusneuvottelut ja estää voittajaa pääsemästä hallitukseen?
miten voi Suomessa?
14
87
Vastaukset
- Menkää v...
Perussuomalaiset valitsivat opposition ihan itse.
- Kepakko....
Juu ei pressui kukkaan estäny hallitukseen pääsystä, kansasta vain 81 % äänesti muita kuin pressui, niin heilläkkii on jottain sanomist hallituksen linjasta.
Vasta kun teidän kannatus nousee yli 51 % voitte muodostaa hallituksen vaikka yksin. Siihen saakka hallitus asiat on yhteispeliä, eikä mitään yksin sanelua. Joten teillä on vielä paljon kirittävää, vaikka itse epäilen että olette nyt uranne huipulla, ja alatte kohta kovan laskun alaspäin- ...valta on kansalla
Todellista demokratiaa tämä nykyinen hallitussanailu ei ole.
Perussuomalaiset syrjäytettiin kevein perustein hallituksesta ja tämä jää kaivelemaan monen suomalaisen äänestäjän oikeudentuntoa.
- tyhmeliini/taas
Et ole täyspäinen? Jos muutaman äänen eneämmän saanut pystyy laittamaan halituspääsylle ehdot, että syötävä hävijäjän kädestä? Ei minusta demokratiaa. Demut alistu kokoomuksen koiraksi taas!
- Marssijärjestys
Suomessa on käytäntö,että suurin puolue edudkunnassa saa hallitustunnustelijan tehtävän.Mikäli hän epäonnistuu tehtävässään on seuraavaksi suurimman puolueen vuoro ja niin edespäin.Tunnustelija voi täten lyödä pöytään sellaisia ehtoja jotka takuuvarmasti vievät oppositioon suurenkin puolueen jos takinkäännöstä ei tapahdu.Pikkuasioista toki aina koaliitiossa keskustellaan,mutta perustavaa laatua olevista kysymyksistä ei vastuulliset puolueet käy kauppaa.
- --------------------
Kokoomus tiputti perusssuomalaiset hallituksesta koska oli sitonut itsensä kaulaa myöten Portugali- ym rahanjakopaketteihin edellisessä hallituksessa.
Näin jatketaan kansan rosvouslinjaa vaikka Kokoomus hävisi kuusi paikkaa eduskunnassa.
Hallituksen muodostaminen annetaan yleensä suurimman puolueen tehtäväksi, vaikka puolue olisikin menettänyt paikkoja. Hallitukseen osallistuminen on kiinni yhteisen ohjelman löytymisestä. Tämä periaate pätee muuallakin kuin Suomessa.
- tästä kiini
Demujen hallituskiima ja halu nöyristellä kokoomusta, vei pohjan muutokselta!
- q
Portugali-paketti hyväksyttiin perustuslain vastaisesti
Pari aika erikoista faktaa Portugalin tapauksen tiimoilta. Ensinnäkin, jos uusi eduskunta olisi äänestänyt Portugalin tukipaketista, sitä olisi vastustanut 135 kansanedustajaa ja kannattanut vain 56. Tämä tieto perustuu valittujen ehdokkaiden omiin ilmoituksiin vaalikoneissa.
Koska Katainen tietää tämän, hän ei antanut eduskunnalle mitään mahdollisuutta äänestää, vaan päätti asiasta kahdestaan Urpilaisen kanssa.
Näin ollen Portugali-paketti ei perustu EDES Kokoomuksen ja SDP:n tahtoon, vaan AINOASTAAN kahden puoluejohtajan tahtoon.
Suurin osa sekä Kokoomuksen että SDP:n edustajistakin olisi nimittäin äänestänyt vastaan. Faktan voi tarkastaa tästä:
http://www.kansanmuisti.fi/opinions/portugal/ - Niinpä..
Mitähän Soini ajattelee tänäpäivänä demareista - puukottavat kuin vierasta sikaa vaikka Soini ennen vaaleja kehui sisällänsä asuvan pienen demarin?
- petturit pilaa
Demaripetturit mahdollisti kokoomuksen jatkaa rahan jakoa!
Mutta jossain on mätää, kun takkiin saanet voi määrätä? - vaaleilla ei merkity
Suomi on demokratian irvikuva - liian kauan oltu Neuvostoliiton vaikutuspiirissä.
- olisiko isopaavo?
Jos isopaavo luuli demukauden jatkuvan ikuiseti ja teki käytännön?
- haaskaahan se on
Kokomushan hävisi vain toiseksi eniten.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1792698- 1642519
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1182207Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee612073Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."31739"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!591444Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu2061439Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2261173Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää931138Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.3701073