Maassamme toimiva kirkko tekee monenlaista ja puuhaa ja touhuaa monta arvokastakin asiaa, mutta onko se tärkein, eli evankeliumin julistus unohtunut? Julistetaanko kirkossamme vielä Jeesusta Kristusta, joka kuoli syntiemme tähden ja tuodaanko sanoma jokaisen ulottuville konkreettisesti koettavaksi? Saako Pyhä Henki todella vaikuttaa julistuksessa siten, että ihmiset löytävät avun ja armon itselleen iankaikkiseksi hyödykseen?
Saako Jeesus olla kirkon Herra?
Saako Jeesus olla kirkon Herra?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Erittäin hyvä kysymys, ja siihen osaa vastata ainoastaan kirkon Herra, mutta vaikuttaa pahasti siltä että lut.kirkossamme se evankeliointi on joidenkin työntekijöiden harteilla ja viidennellä herätysliikkeellä sekä evankelisilla.
Mitäpä jos tulisit sunnuntaina kirkkoon ja kuuntelisit, et olisi luulojen ja arvelujen varassa.
Kirkossa puhuvat usein ne, jotka pitäisi kuunnella.
Pappinakin esiintyy papittaret, joten mitä ja missä siis kuunnella ?
"Pappinakin esiintyvät papittaret, joten missä ja mitä siis kuunnella."
Luterilaisessa kirkossa on miespappeja ja naispappeja, mutta ei papittaria, sillä sana papitar kuuluu pakanauskontoihin. Luther-säätiön jumalanpalveluksiin voivat mennä ne, jotka hyväksyvät vain miespapit.
Papitar on naispuolisen papin synonyymi.
Hiukan vanhahtava, mutta vanhahtavien sanojen käyttöä ei mikään laki kiellä.
Hyväksyttäviä -tar-, tär-loppuisia sanoja ovat lähinnä tällaiset: kuningatar, kreivitär, herttuatar. Enää ei asiatyylissä ainakaan käytetä sellaisia sanoja kuin papitar muussa kuin lähinnä tällaisessa merkityksessä: runouden papitar, rakkauden papitar. En ole ainakaan sattunut huomaamaann, että jossakin asiatekstissä olisi puhuttu naispapeista papittarina. Oletko sinä?