Ei uskovaista Hoitotyöhön?

Rönsyilee keskustelu liikaa.

Onko mahdollista, että yksityinen terveydenhoitoorganisaatio harjoittaa syrjintää hylkäämällä työhönotossa jehovan todistajan?

Työnantaja perustelee hylkäämistä hakijan vakaumukseen, mikä estää työnantajan mukaan täysipainoisen antaumuksen potilaan elämän säilyttämiseen. Onko tällainen tilanne ollut hakuhistoriassa?
2070
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Saako työhönottohaastattelussa kysyä uskontoa?
Entäpä sukupuolisia taipumuksia?

Äänestä
  • Periaatteessa ei ikinä.

    Mutta jos kyseessä vaikkapa jokin uskonnollisen järjestön rahoittama ja ylläpitämä paikka, missä asiakkaat, siis potilaat tietyn vakaumuksen omaavia, kyllä pitää selvittää, että millään osapuolella ei tule työntekoja haittaavia ristiriitoja. Joku potilas voi esim. kiletäytyä saamaan hoitoa jonkin lahkon edustajalta, tai joku voi kieltäytyä hoitamasta tai tekemästä jotain verensiirtoa jollekin potilaalle.

    Potilasturvallisuus on aina tärkein. Kyllä joissain, siis joissain tapauksissa on relevanttia puhua vakaumuksestakin.

    Ja sukupuolisista taipumuksistakin on lupa udella. Pedofiiliä ei voi ottaa lastentarhaan töihin. Asia tokikin rangaistusten osalta selvitetään taustatutkimuksissa. Mutta ei mun mielestä ole mitään erikoista, jos asiaa sivutaan haastattelussa. Kysymyshän ei voi olla "Oletko pedofiili?. Asiaa voidaan käsitellä periaattellisella tasolla jne.

    Mä olen joskus palkannut ihmisiä töihin. Ei tollasia voi suoraan kysyä, joutuu rosikseen. Mutta voihan sitä jutella yleisluonteisesti ja periaattellisesti kaikesta työhön liittyvästä asiasta. Moniin hommiin uskikset ei hakeudu. Mutta pitää muistaa, hyvin harva haluaa työyhteisön ilmapiirin pilaajaksi kiihkouskovaista. Se on heti vaatimassa erikoisjärjestelyjä, kahvipöytäkeskustelun aiheet pitää rajata sen mukaan ja aina seurojen tms aikaan sille on pakkoa antaa vapaata.

    Siksikin uskikset syrjäytyvät yhteiskunnasta. Ne joutuu hankkimaan töitä sisäpiiristään, jolloin ne edelleen eristäytyvät lisää muusta yhteiskunnasta...

    Äänestä

Niin että jehovilla on uskonnonvapaus: saavat rikkoa Suomen lakia mielinmäärin ja kehtaavat vielä hakea työpaikkoihin, jotka mahdollistavat sen.

Äänestä

Kenen leipää syöt, sen lauluja laulat.
Jotkut lääkärit ovat sitoutuneet jhnk lääkemerkkiin?
---Tällaiset lääkärit ovat usein vakuuttuneita siitä, että tietty lääkevalmiste tehoaa moniin sairauksiin. Siksi he eivät tee potilaalle tarpeellisia tutkimuksia tai ohjaa heitä oikeaan hoitoon.

– On epäilyksiä, että lääkärit ovat aiheuttaneet jopa potilaskuolemia. Varmaa näyttöä on siitä, että he ovat vaarantaneet potilasturvallisuuden esimerkiksi hoitaessaan syöpäpotilaita, sanoo Lääkäriliiton toiminnanjohtaja Heikki Pälve.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/sunnuntaisuomalainen-hurahtaneilta-laakareilta-vaaraa-hoitoa-/art-1288389176538.html
millä voi tarkistaa oman lääkärinsä ammattipätevyyden?
-tai hurahtaneisuuden?
-onko hän sitotunut jhnk lääkefirmaan?

Äänestä
  • 'millä voi tarkistaa oman lääkärinsä ammattipätevyyden?'

    Tämä oli helpoin kysymys: Valvirasta voi kuka tahansa kysyä, onko oma lääkäri saanut huomautuksen huonosta hoidosta. Osoite on [email protected]

    Äänestä

  • ent.sisar miekii kirjoitti:

    'millä voi tarkistaa oman lääkärinsä ammattipätevyyden?'

    Tämä oli helpoin kysymys: Valvirasta voi kuka tahansa kysyä, onko oma lääkäri saanut huomautuksen huonosta hoidosta. Osoite on [email protected]

    'millä voi tarkistaa oman lääkärinsä ammattipätevyyden?'

    Tämä oli helpoin kysymys: Valvirasta voi kuka tahansa kysyä, onko oma lääkäri saanut huomautuksen huonosta hoidosta. Osoite on [email protected]

    Kiitos hyödyllisestä tiedosta. Kysynpä sieltä varmuuden vuoksi. Entiset jehovantodistajat ovat näköjään fiksua porukkaa, aivotoimintakin palautuu.

    Äänestä

"Kenen leipää syöt, sen lauluja laulat."

Niinhän sitä luulisi, mutta jt:t laulavat kyllä Vartiotorni-seuran lauluja, koska saavat sieltä "hengellisen ravintonsa".

Ei lääkärinä pitäisi voida Suomessa toimia ilman pätevyyttä.

Hurahtaneisuudesta voi tietysti kysyä, esim. "Oletko jehovantodistaja?", mutta lienee turhaa, sillä jt:t saavat valehdella tarvittaessa, heidänhän pitää olla viekkaita kuin käärmeet.

Lääkefirmamieltymyksiä voi selvittää kyselemällä esim. kalaöljyistä. Jos lääkäri suosittelee jotain valmistetta, voi tarkistaa vaikka netistä, kuka sitä tekee. Mutta mitä sillä kytköstiedolla sitten tekee, ei potilas voi muuta kuin kysyä toisen lääkärin mielipidettä. Sitäpaitsi, oma lääkärini neuvoi niin järkevän valmisteen, että siihen on kai koko perheen siirryttävä. Ainoa tuote, jossa ei ole raskasmetalleja tai muita ympäristömyrkkyjä.

Äänestä
  • -Ei lääkärinä pitäisi voida Suomessa toimia ilman pätevyyttä.-
    Kyllähän niitä valelääkäreitä on ollut, tuomiollakin jo..... ;)

    Valetodistajiakin on,sellaisiksi tekeytyviä, vaikka oikeasti ovatkin Paholaisen opetuslapsia..
    Sitten vielä ex-todistajiksi TEKEYTYVIÄ, joitten jutut paljastavat ettei ole totta puheensa.....

    Äänestä

"Hurahtaneisuudesta voi tietysti kysyä, esim. "Oletko jehovantodistaja?", mutta lienee turhaa, sillä jt:t saavat valehdella tarvittaessa, heidänhän pitää olla viekkaita kuin käärmeet."

Sinä et ole todistaja, vaikka kovasti olet muuta väittänyt.

Äänestä

Onko kokemuksia tilanteesta, jossa potilas on hyvissä henkisissä voimissa ja vaatii, ettei osastolla oleva jehovan todistajahoitaja saa lukea hänen potilaskertomustaan?

Miten sen voi teknisesti hoitaa?

Äänestä

helpointa lienee perustaa -
oma sairaala/labora
oma apteekki
oma Kela
ja valita itse työntekijät.

Äänestä

Jehovan todistajien oppien mukaan JT-sairaanhoitajan ja -lääkärin on kerrottava seurakunnanvanhimmille, jos he saavat jonkun seurakuntalaisen tehneen abortin tai ottaneen verensiirron.

Sitaatti löytyy Vartiotorni-seuran kirjallisuudesta. Joku, jolla on Watchtower-romppu, voi sen tähän laittaa.

Äänestä

"Jehovan todistajien oppien mukaan JT-sairaanhoitajan ja -lääkärin on kerrottava seurakunnanvanhimmille, jos he saavat jonkun seurakuntalaisen tehneen abortin tai ottaneen verensiirron.

Sitaatti löytyy Vartiotorni-seuran kirjallisuudesta. Joku, jolla on Watchtower-romppu, voi sen tähän laittaa. "

Sama koskee tietysti ketä tahansa, vaikka ystävä tai puoliso on kavallettava, koska Jehovaa (tai Järjestöä) on rakastettava yli kaiken. Kuitenkin ammattiin liittyvä vaitiolovelvollisuus, jota jt ei saa noudattaa, estää rehellisen jt:n toimimisen sellaisessa ammatissa. Mutta jt:n tavallisella kaksinaismoraalilla sujuu mukavasti, kunhan vaan ei ihan kirjallisesti raportoi. Samasta syystä tälläkin palstalla säännöt yritetään kieltää.

Äänestä
  • "Samasta syystä tälläkin palstalla säännöt yritetään kieltää. "

    Jos ei palsta miellytä, kannattaa miettiä jotain muuta.

    Äänestä

Tämä palsta on ihan hyvä paikka keskustella jehovantodistajien säännöistä, vai mitä? Saattaahan tätä lukea esim. joku, joka ei vielä tunne niitä. Lisäksi teille itsellenne koituu hyötyä, kun saatte muistutuksen todisteiden vaarallisuudesta. Muistatte varoa.

Äänestä
  • Kyllä se keskustelu aika heppoista on kun täällä on kaltaisiasi mistään mitään tietämättömiä. Onneksi useimmat ihmiset tietävät ettei kaikkea netistä luettavaa kannata uskoa.

    Jos palsta kerran on hyvä, niin turha sitten valittaa enempää.

    Äänestä

Miksi haluat kieltää Järjestön Säännöt? Nehän ovat pyhiä ja aina oikeita, koska ne tulevat suoraan henkeytetyltä Orja-luokalta. Noudatatte niitä sokeasti, mutta muut eivät saisi tietää sitä. Heidän pitäisi luulla, että olette harmittomia kansalaisia tai mieluumminkin lähes täydellisiä ihmisiä.

Äänestä

Tämä keskustelu on myös kielletty, miksiköhän?

Äänestä

Ihan vaan siksi, että Vartiotorni kehottaa jäsenistöään rikkomaan vaitiolovevollisuutensa, jos saavat tietää jonkun jäsenen abortista, verensiirrosta tai esim. sukupuolitaudista.

Käännytyksen aikana tutkittaessa tämä aihe käsitellään niin, ettei jt sivistysvaltio Suomessa joudu ristiriitaan lain kanssa, paitsi inttiin menon suhteen. Eli valehdellaan, mikä on ilmeisesti ihan yleinen menettelytapa, koska olen kuullut siitä muiltakin henkilöiltä.

Äänestä

Miullekii selitettiin, ettei Suomessa ole eroavaisuuksia maallisen ja korkeamman, Jumalan lain, kanssa. Kuitenkin Vartiotornin mukaan eroja onkin. En mie ainakaa haluais rikkoa lakia uskonnon vuoksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Oma henki Best kirjoitti:

Rönsyilee keskustelu liikaa.

Onko mahdollista, että yksityinen terveydenhoitoorganisaatio harjoittaa syrjintää hylkäämällä työhönotossa jehovan todistajan?

Työnantaja perustelee hylkäämistä hakijan vakaumukseen, mikä estää työnantajan mukaan täysipainoisen antaumuksen potilaan elämän säilyttämiseen. Onko tällainen tilanne ollut hakuhistoriassa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu