Mä olen varma että huomenna Suomi voittaa jääkiekon MM-kultaa!
On kulunut tasan 16 vuotta siitä kun Suomi juhli historiallista maailmanmestaruutta. Nykyisessä joukkueessa on useita yhtäläisyyksiä tuohon vuoden 1995 joukkueeseen. Muistaako kukaan ketä tulevaisuuden NHL-tähtiä pelasi tossa joukkueessa. Mä muistan: Saku Koivu, Ville Peltonen, Jere Lehtinen, Janne Niinimaa. Täytyy myöntää että kyllä 16 vuotta on melko pitkä aika. Haikeat mutta rakkaat muistot elää noista kisoista. Itse lähdin saman kesänä armeijaan. Silloinkin pelattiin jo pitkäävetoa ja tulosvetoa. Kertoipa yksi armeijakavereistani pelanneensa tulosvedon oikein finaalissa. Sehän päättyi silloin Suomelle 4-1.
Eniten Mikael Granlund muistuttaa noista silloisista nuorista tähdistä Saku Koivua. Saku ei tehnyt ilmaveivejä mutta omasi loistavan peliälyn ja nopeutta ja tietenkin taitavat kädet. Saku oli joukkueen paras pelaaja kuten Mikke nyt. Saku lähti NHL:ään seuraavana syksynä ja niin lähtee Mikkekin. Saku oli myös voittanut Sm-kultaa TPS:ssä ennen MM-kisoja. Mikkekin voitti SM-kultaa HIFK:ssä ennen näitä kisoja.
Kaikki maamerkit viittaavat Suomen maailmanmestaruuteen. Jopa kuu loisti vielä äsken poikkeuksellisen kullankeltaisena taivaalla. Se oli merkki kultamitalista, varmasti!
Toivottavasti en puhu paskaa tänään.
Nyt pitää sitten jännittää miten suosikkijoukkue Boston Bruins pärjää itäisen konferenssin finaalissa Tampalla. Bergeron on sivussa varmuudella. Saa nähdä pystyykö Sequin täyttämään nuo saappaat kun pelaa ensimmäisen pudotuspelinsä urallaan. Thomasin täytyy olla hirmuvireessä koko sarja. Muuten Tampa vie tän sarjan.
MM-kulta ei tule kello kaulassa.
score_man
0
82
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1892704Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061132- 94989
- 64921
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait241826Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20820Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka288791Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies90785Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22718