Ääni SKP:lle oli taas ääni kokoomukselle

Kas tässä, tämä on hyvä lukea ennenkuin menee taas äänestämään SKP:ta.

Kevään vaaleissa Pirkanmaalla saatiin kokoomukselle yksi lisäpaikka eduskuntaan kommunistien onnistuttua hajauttamaan vasemmiston äänet.
Pirkanmaalla SKP sai 2013 ääntä. Jos nämä äänet olisivat ohjautuneet vasureille niin silloin Minna Sirviön vertausluvuksi olisi tullut 12415 ja näin hän olisi syrjäyttänyt Pirkanmaan viimeisen paikan saaneen kokoomuksen Harri Jaskarin, joka tuli valituksi vertailuluvulla 12206,8.

Uudenmaan vaalipiirissä saatiin myös kokoomukselle lisäpaikka kommunistien äänillä.
SKP sai 1308 ääntä ja ohjaamalla nämä äänet vasureille olisi Jussi Saramon vertausluvuksi tullut 13701 ja näin Uudenmaan viimeisen paikan saanut kokoomuksen Sanna Lauslahti vertausluvulla 13106 olisi jäänyt ilman eduskuntapaikkaa.

Joten SKP.n onnistuttua hajoittamaan vasemmiston rivit saatiin eduskuntaa kokoomukselle kaksi lisäpaikkaa.




http://keskustelu.suomi24.fi/node/8478086#comment-40059913

Faktaa: ääni SKP:lle oli ääni kokoomukselle ja RKP:lle
Tämä totuus suututtaa SKP:n äänestäjiä mutta onneksi heitä ei ole paljon.
SKP on onnistunut hyvin hajauttamaan vasemmiston saade juuri niin paljon ääniä, että ei itse saa yhtään paikkaa mutta vasemmisto menettää kuitenkin paikan äänien hajautumisen ansiosta.
SKP:n pitäisi hävetä vaaleihin osallistumistaan sillä se on vain hajauttanut vasemmiston äänet ja vahvistanut näin oikeistoa. Ymmärtääköhän SKP:n johto vaalimatematiikasta mitään vai miksi he ovat lähteneet vaaleihin mukaan vasemmistoa hajauttamaan? He ovat ainakin onnistuneet myyräntyössään kiitettävästi.

Näin eduskuntavaaleissa:

http://keskustelu.suomi24.fi/node/4179534

SKP:ta äänestämällä Helsingissä saatiin kokoomukselle yksi lisäpaikka.
"Onnittelut", onnistuituitte taas hajoittamaan vasemmiston rivit niin, että Kokoomus sai yhden lisäpaikan Helsingissä.

Helsingin viimeinen paikka meni Kokoomuksen Arja Karhuvaaralle vertausluvulla 11859. Jos SKP ei olisi taas onnistunut hajoittamaan vasemmiston ääniä ja SKP:n 4483 ääntä olisi suunnattu Vasemmistoliitolle niin sijaluvulle 24 jäänyt Sirpa Puhakka olisi saanut vertailuluvun 12926 ja näin saanut paikan Arkadianmäellä Kokoomuksen menettäessä sen paikan.

Että näin Helsingissä 2007 - samoin kävi Pirkanmaalla 2003.

Kannattiko äänestää SKP:ta??

/Kalle, joka taas kerran voi todeta SKP:n olevan vaaraksi maamme köyhälliställe hajoittaessaan vasemmiston toimintakyvyttömäksi

http://keskustelu.suomi24.fi/node/4179550
"Myös Vaasan vaalipiirissä olisi yksi Kokoomus-paikka muuttunut Vasemmistoliiton paikaksi jos SKP olisi ohjannut äänensä vasureille.

Että näin, SKP:n ansioista Kokoomus sai ainakin kaksi lisäpaikkaa ja me tulemme saamaan porvarihallituksen.

/Kalle, joka toteaa SKP:n äänten myös Vaasassa menneen Kokoomuksen piikkiin "

Ja miten kävikään EU-vaaleissa.
http://192.49.229.35/EP2009/s/valitut/kokomaaval.htm
Viimeisen paikan sai RKP:n Carl Haglund vertausluvulla 101453,000.

http://192.49.229.35/EP2009/s/tulos/tulos_kokomaa.html
Ja vasurit saivat 98690 ääntä ja SKP 8089, eli yhteensä yli 106000 ääntä. Jos SKP:n äänet olisi suunnattu vasureille, tai ainakin edes puolet niistä, niin viimeinen paikka olisi mennytkin vasureille eikä ruotsalaisille.

Yhteenvetona voidaan todeta, että hajauttamalla vasemmiston SKP onnistui järjestämään 2 eduskuntapaikkaa kokoomukselle ja EU-vaaleissa SKP onnistui saamaan paikan RKP:lle vasureiden nenän edestä.

Että sillälailla - SKP tekee tärkeää työtä vasemmiston hajoittamiseksi pieniksi puolueiksi ja tietoa tästä SKP:n myyräntyöstä työläisiä vastaan pitää levittää tälläkin palstalla.

Miksi työmies äänestäsi SKP:ta koska hän voi äänestää suoraan kokoomusta ja näin valita haluamansa porvarin edustamaan itseään.

..........................

0

62

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

        Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
        Ikävä
        89
        1368
      2. Puukotus Kajaanissa

        Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
        Kajaani
        43
        893
      3. Liikenneonnettumuus

        Linkkari ja ruotsibiili törmäsivät linkku oli redun opetusajossa
        Ylitornio
        13
        827
      4. Mieti oikeasti

        Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
        Ikävä
        40
        808
      5. Pahin tapa satuttaa toista

        On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.
        Ikävä
        81
        720
      6. Taasko sä vedit

        Suojamoodin päälle? Miehelle
        Ikävä
        90
        711
      7. kene ajoi "kolarin"?

        "Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl
        Savonlinna
        17
        707
      8. Tiedoksi yhdelle naiselle

        että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
        Ikävä
        46
        698
      9. Mitä söpö

        Mies mietit?
        Ikävä
        58
        648
      10. Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen

        Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj
        Ikävä
        27
        647
      11. Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä

        Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan
        Ikävä
        97
        631
      12. 66
        623
      13. Miten uskallan sua nähdä

        Kun vaikutat suuttuneelta :(
        Ikävä
        43
        601
      14. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

        Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
        Ikävä
        56
        575
      15. Jos kaivattusi on

        Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?
        Ikävä
        47
        566
      16. Taas henkirikos

        Kuka lienee nyt asialla.
        Ilomantsi
        9
        555
      17. Minä kyllä odotan nainen

        että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
        Ikävä
        43
        544
      18. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

        Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
        Ikävä
        129
        537
      19. Kylän tielle remonttia?

        Mitäköhän kylän tielle ruvetaan tekemään ku laitettu tuommoset töpsät muutamien suojateitten kohille?
        Hyrynsalmi
        13
        512
      20. Suloinen ja herkkä

        Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
        Rakkaus ja rakastaminen
        31
        505
      Aihe