narsisteista...

jos noin sanotaan jostain ihmisestä että on itse tutkiskelun paikka.
olen juuri kuullut tämän saman lauseen , narsistin suusta miljoona kertaa .
koska narsisti on aina oikeassa omasta mielestään, jos on jonkun kanssa aviossa, mikä ei ole sukulaisten mielestä oiken, mitä se asiakuuluu sukulaisille , ei hiventäkään, herää kysymys onko ne kaikki sukulaiset narsisteja .

niitäkin sukuja löytyy. ja paras kun
pysyy täysin erossa täällaisista sukulaisista.
haistattaa paskat koko sakille !!!!!
1262
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Kaikissa ihmisissä on narsistisia piirteitä. Toisilla se on vahvempi ominaisuus kuin toisilla.
Jos ammattilaisenkin on vaikea määritellä onko joku narsisti vai ei, niin miten siinä onnistuu tavalllinen ihminen?

Mutta siinä olet oikeassa, että jos jotkut ihmiset jatkuvasti kävelevät ylitsesi eivätkä kunnioita sinua ja tunteitasi, on parempi miettiä olisiko itselle terveellisempää hakea parempaa seuraa.

Äänestä
  • Kaikissa ihmisissä on narsistisia piirteitä.

    Toi ei pidä paikkaansa.
    Se on uskomus.

    Äänestä

Moni jt-porukkaan"eksynyt" narsisti tulee katumapäälle, kun huomaa, ettei Jt-oppeihin kuulu lainkaan ihmisten palvonta...

Kun ei saakaan tarpeeksi huomiota itselleen, alkaa rähistä Suoli24-palstoilla haukkuen todistajia, vaikka Valtakunnansalilla makeilee ja esittää
olevansa aito jt.
Kamalaaa kaksinaamaisuutta.
narsismi on luonnehäiriö.
-parantumaton?

Äänestä

Narsisti eroaa yhteisöstä, ja valittaa sitten että yhteisö karttaa häntä....
Narsistihan vaikka luo itse kaaosta jos ei sitä muuten synny.

Toinen paikka jossa narsistin näyttelijän kyvyt tulevat esiin on toisten kommenttien tahallinen väärin tulkinta.
Lainataan yhteisön kirjallisia tuotteita ja "väännetään" ne omaan tarkoitukseen sopivaksi....
Hän pystyy kääntämään halutessaan minkä tahansa huomautuksen hyökkäykseksi omaa itseään vastaan ja näyttelee tilanteen vielä todella hyvin.

Tämän hän tekee vielä yleensä yleisön edessä, jotta hänen havittelemalleen kannattajajoukolle tulisi selväksi että hän on uhrin asemassa.
Silminnäkijä -ohjelma esimerkiksi.....

Äänestä
  • Kovin on polemiikki- ja tarkoitushakuinen avaus, jossa selvästikin yksi ja sama henkilö yrittää soutaa omaan satamaan...mutta tehdään nyt kuitenkin poikkeus, en yleensä viitsi juuri reagoida tämän tyylisiin uittamisiin.

    >> Lainataan yhteisön kirjallisia tuotteita ja "väännetään" ne omaan tarkoitukseen sopivaksi....

    Lainatuissa teksteissä on lähdeviite ja sen ansiosta jokainen niin haluava voi etsiä aineiston käsille ja lukea sen kokonaisuudessaan, sillä foorumille ei voi lainata kokonaisia artikkeleita, kokonaisista kappaleista ja kirjoista puhumattakaan. Lainaukset ovat yleensä riittävän kattavia asiakokonaisuuden ja todisteen esilletuomiseksi ( vaikkapa maailmanlopun ennustuksia koskevat ).

    Toisaalta mitä tulee "narsisitiseen lukutapaan", niin voidaan myös todeta, että monille on kovin vaikea hyväksyä edessään olevaa tekstiä / lainausta sellaisena kuin se on, eli sitä mitä se hyvin selvästi kertoo.

    "Narsisitinen defenssireaktio", mistä se sitten kunkin kohdalla johtuneekin, saa henkilön kieltämään näkemänsä ja lukemansa ja yrittää antaa sille jokin aivan toinen selitys kuin mitä on edessä mustaa valkoisella. Mikäli tämäkään ei riitä ja asiasta sivuun vetäminen saa aikaan luonnollisen aiheeseen palaamispyynnön, niin käydään systemaarttisesti kirjoittajan henkilöön käsiksi.

    Äänestä

Media omaa tänä päivänän paljonkin narsistisia piirteitä.
Sille ei ylensä riitä uutisoinnissa jonkun asian tai henkilön nostaminen jalustalle,
vaan lisäksi joku toinen täytyy murskata ja nöyryyttää jotta uutinen olisi tarpeeksi kiihottava.

Äänestä

Narsismi tarkoittaa persoonallisuutta, joka vastustaa sekä riippuvuutta toisista ihmisistä että toisten ihmisten huomion ottamista.
Narsistilla on tällaisia piirteitä, mutta ei välttämättä diagnoosia.

Suomessa elää kymmeniä tuhansia ihmisiä luonnevikaisen narsistin armoilla. Kiusaaja voi olla työpaikalla, koulussa, parisuhteessa tai omassa lähiperheessä.
Hanna Kaikulan mukaan kuka tahansa voi päätyä narsistin uhriksi, mutta tiettyjä alttiuksia kuitenkin on, kuten kiltteys ja läheisriippuvuus.
http://yle.fi/alueet/oulu/2011/03/narsisti_laittaa_uhrinsa_lukkoon_2403366.html

Äänestä

http://yle.fi/puhe/kiusaajajuttu.php?id=921
Viimeistään keski-iässä on usein pakko aavistaa,
ettei omasta elämästä tullutkaan - eikä ehkä koskaan tule - sitä suurta ja ihailtavaa, mitä halusi ja edellytti siitä tulevan.
Pettymyksen torjuminen purkautuu herkästi narsistisessa luonnehäiriöisessä käyttäytymisessä.

purkaukset näkyvät tälläkin saitilla...

Äänestä

No huh huh, kyllä on taas oikea palstapsykologien kuoro liikenteessä.
Ja kuinka ollakaan vihjeitä lentää, joten pitää sitten ajatella että kaikki toisisa narsismista syyttävät ovatkin itse narskuja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


karttava kirjoitti:

jos noin sanotaan jostain ihmisestä että on itse tutkiskelun paikka.
olen juuri kuullut tämän saman lauseen , narsistin suusta miljoona kertaa .
koska narsisti on aina oikeassa omasta mielestään, jos on jonkun kanssa aviossa, mikä ei ole sukulaisten mielestä oiken, mitä se asiakuuluu sukulaisille , ei hiventäkään, herää kysymys onko ne kaikki sukulaiset narsisteja .

niitäkin sukuja löytyy. ja paras kun
pysyy täysin erossa täällaisista sukulaisista.
haistattaa paskat koko sakille !!!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu