Lahtareita

punikki kitisijä

15

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaapo Kaprio

      Aapo Roselius: Teloittajien jäljillä. Valkoisten väkivalta Suomen sisällissodassa..

      On luokkahengessa toimitettu ja kyhätty teos, jonka arvo on siinä, että se ruokkii punaista valhetta asiallisenoloisella ulostulollaan.

      Veikko Sippolaa ei tuomittu yhtään mistään rikoksita tai väärinkäytöksistä kapinan aikana!

      Syytesuoja annettiin nimenomaan näitä kommunisti Aapojen valeita vastaan. Syytesuojahan on edelleen voimassa, joten se on edelleen ja ollut kansan tahto jo 1918 vuodesta alkaen!

      • asdferwq

        what so?


    • Lehdistö vapautui

      Ylläoleva on katkeraa kommunisti probagandaa hävityn verisen vallankaapauksen johdosta. Tuohon aikaan maanpetoksesta seurasi aina kuolemantuomio ja sen tiesivät myös punaiset, mutta ei esimerkiksi tämä kommunisti Aapo!

      Lehdistö vapautui kommunistiraakalaisten ikeestä rintaman etenemistahdissa. Näin saatiin eneimmäisen kerran uutisia siitä mitä nämä ultrademokraatit vakaumuksen toverit olivat tehneet rauhallisille siviili kansalaisille.

      Uudessa Suomettaressa heti kun se saatiin taas toimitettua
      oli ketomuksia punaisten tekemistä raakuuksista.

      17.4. kerrotaan (art. "Punaisten hirmutöitä Karjalassa") Viipurin asema­päällikkö J. Kylmäsen varsin raa'asta murhasta.
      Lehden mukaan Kylmäseltä "leikattiin käsi- ja kaulavaltimot, ammuttin ja kolhittiin mitä raaimmalla tavalla".

      Viipurin vankiloissa on vankeja "kidutettu" monella tavoin. Raudussa on ajettu rintamalla naisia ja lapsia "joukottain" rintaman eteen "suojamuuriksi" valkoisia vastaan. Ihantalassa olivat naispunakaartilaiset löytäneet eräästä riihestä haavoittuneen valkoisen sotilaan. Hänen päällään oli ensin joukolla hypitty, sen jälkeen mies oli nostettu pystyyn
      ja yritetty pakolla työntää puuroa hänen suuhunsa, minkä jälkeen häntä oii vielä häväisty monin tavoin.

      Kilpeenjoella ja Ihantalassa on elämöinyt suuri rangaistusvangeista koottu joukko. Useita satoja rangaistusvankeja
      on tuotu Helsingin ja Turun vankiloista.

      18.4. kerrotaan Lopen kirkkoherrasta J. Tuorista, että ensin häntä nuijittiin kiväärinperällä päähän, sitten lävistettiin
      pistimellä vatsa ja lopuksi ammuttiin.

      24.4. kerrotaan Turussa murhatuista. Insinööri Albert v. Julinin osalta "näky oli suorastaan pöyristyttävä".
      Ampumahaavan lisäksi ruumiissa oli "teräaseella tehtyjä silpomisia", niin että häntä oli "vaikea tuntea".
      Päälaki oli "kuin kirveellä lohkaistu" ja "aivot valuneet ulos". Myös oli "erinäisiä jäseniä ja ruumiinosia leikelty puolittain irti".

      23.4. kerrotaan, että Uudenkaupungin kaupunginlääkäri J. S. Jalavaa oli 20 asteen pakkasessa juoksutettu avojaloin reen jäljessä 2 km, rinta oli ruhjottu pistimillä muodottomaksi, vatsa oli avattu, niin että suolet olivat
      ulkona ja käsivarret oli katkaistu.

      1.5. kerrotaan Längelmäen kirkkoherra I. Virtasesta, että punaiset "ristiin­naulitsivat hänet kirkon alttaripöytään". Hänen rintansa oli puhkaistu, haavaan ripoteltu suolaa ja pään yläpuolelle oli verellä kirjoitettu "Auttakoon Juma­lanne". Suodenniemen kirkkoherra Kalvasta kerrotaan, että ruumis seisoi kahden pistimellä varustetun kiväärin tukemana. Pistimet oli tungettu lapa­luiden alle. Silmät oli puhkottu. Ruumiilla oli silmälasit ja raamattu kaina­lossa. Rouva Kalpa oli tyttärensä kanssa pakotettu katselemaan murhaa.

      Ruumis sai useita päiviä olla lumessa. Lavialla oli kokonainen perhe sidottu tuoleihin pöydän ympärille ja kielet naulattu kiinni pöytään, jonka keskelle oli asetettu leipäkori. Eurassa oli "teurastettu" pari suojeluskuntalaista sekä talonisäntä ja veri juoksutettu suureen ämpäriin. Ruovedellä oli rääkäten surmattu 18 sotavankia, puhkottu silmät, viilletty posket ja "leikattu". Lyseolainen J. Numminen T. 1. Uudellakirkolla oli vanhempiensa silmien edessä sidottu kahden hevosen väliin, jotka oli täyttä laukkaa pantu ravaa­maan pitkin kirkonkylää.

      7.5. olivat lehdessä ensiuutiset Kouvolasta.
      11.5. on uutisissa jo järkyttynyt henki. "Punaiset harjoittaneet kammottavaa ihmisteurastusta Kymin laaksossa". On murhattu n. 400 henkeä "hirveästi rääkäten" tai elävänä haudaten. "Joesta ja suosta löydetty tähän saakka noin 180 ruumista". Kaikki on "niin järjelle käsittämättömän kammottavaa nuo ihmispedot ryhtyvät suorastaan kylpemään kansalaisten veressä". On murhattu "omienkin tunnustusten mukaan" n. 400 henkeä.

      On "löydetty silvottuja ihmisiä kymmenittäin", nostettu joesta "yli 80", "useimmat " kolhittu ennen kuoliniskua, niin että päät ovat "mäsänä", useissa tapauksissa leikelty sukupuolielimiä ja jäseniä sekä viileskelty ruumis täyteen haavoja. "Tällaisen rääkkäyksen" alaiseksi on joutunut mm. Vehka­lahden rovasti Taube.

      12.5. jatkuvat uutiset Kouvolasta. Komendantti on arvioinut murhattujen määrän n. 200:ksi;"useimmat" on murhattuampumalla.
      "Haminalaisten tietojen mukaan" rääkkäystä on harjoitettu polttamalla vankeja hapoilla, puristamalla heitä kuumilla pihdeillä, nylkemällä elävältä ja vetämällä päänahat pois. Rov. Taubelta hakattiin kädet poikki ja päänahka kiskottiin irti. Insinööri Helenius ruhjottiin "kokonaan", niin että hänen vaimonsa saattoi todeta hänen identtisyytensä "vain kappaleittain" ja nimimerkistä vaatteissa.

      Kyllä punikkien henki oli halpaa kun näitä mielipuolisia veritekoja alkoi laajemmin paljastua!

      • Tideon haluinen

        Oliko tekijöistä tietoa?


    • Tollonperän pojat.

      Kaksi tolloa molemmilta äärilaidoilta selittelee 90 vuotta tapahtuneen jälkeen puhtaaksi oman puolen murhamiesten tekosia.

      Eiköhän teidänki olisi aika ymmärtää, että murha on aina murha riippumatta onko se tehty valkoinen vai punainen hihanauha päällä.

      Fasismi on fasismia riippumatta onko se punaista, ruskeaa vai valkoista.

      • ja

        Ja juutalainen on juutalainen asuipa se minkä kansan keskuudessa tahansa.


    • ymujrrmry

      Puuttuu Sippolan "verisaavutuksista" lyhyt visiittikierros Suomenlinna, Vallisaari, Santahamina. Kaikista hänet ajettiin pois kiduttamasta. Se oli liikaa jopa muille lahtareille katsoa mahaan ammuttujen vaikerointikasoja.

    • lisää lahtarisankari

      Se Saaren kartanon toinen omistaja oliko Frihftori tai sinnepäin. Joutui työväkensä takaa-ajamaksi joulukuussa 1917, kun oli käynyt repimässä erään torpparin mökistä ulko-oven ja tappamassa lemmikkikoiran. Jäi kiinni heinälatoon.
      Oli sitten kusisonta housussa itkien pyydellyt armoa. Myöhemmin etsi kyliltä kaikki entiset torpparinsa kidutettavaksi navettaansa.
      Tuotatti mm. Viipurista vankina kaksi tiluksillaan töissä ollutta paikalle. Toisen kidutti hengiltä niin myöhään, kuin heinäkuussa 1918. Miesparka heitettiin sidottuna kahden hevosen tallattavaksi ahtaassa tallissa! Se oli sitä suojeluskunnan sankaruutta.
      Toista hän ampui rintaan. Patruuna oli luultavasti vajaatehoinen ja luoti jäi vain pullistamaan nahkan alle. Rengit yöllä auttoivat haavoittuneen piiloon ja poistivat luodin. Mies pelastui ja pakeni luultavast Ruotsiin.

      Eikös tuo päähenkilö ampunut tammikuussa 1919 sellaisen miehen monien nähden, joka oli ollut Seinäjoella vain työväentalon siivooja? Miehen raatoa vedettiin juovuksissa tammikuisessa lumessa läpi kirkonkylän köysillä.

    • nimismies¨¨

      Maankavaltajilla on kova kohtalo tuohon aikaan! Saivat ansionsa mukaan ja hieman extraakin!

      • dsith ermy kumi

        Varsinkin jos toimii juutalaisten sikojen kätyrinä. Mikään ei ole riittävän suuri rangaistus sille paskiaiselle joka Uljanovin ja herra Bronsteinin kätyrinä toimi Suomea vastaan olkoon kysymyksessä sitten Gylling tai Kuusinen.

        Mannerheim olkoon vaikka köyhä kuin kirkon rotta ilman Venäjän mahtavia resursseja mutta silti oli miljoona kertaa kunniakkaampi mies kuin bolsurosvo Uljanov.


      • Jeesus syyllinen!
        dsith ermy kumi kirjoitti:

        Varsinkin jos toimii juutalaisten sikojen kätyrinä. Mikään ei ole riittävän suuri rangaistus sille paskiaiselle joka Uljanovin ja herra Bronsteinin kätyrinä toimi Suomea vastaan olkoon kysymyksessä sitten Gylling tai Kuusinen.

        Mannerheim olkoon vaikka köyhä kuin kirkon rotta ilman Venäjän mahtavia resursseja mutta silti oli miljoona kertaa kunniakkaampi mies kuin bolsurosvo Uljanov.

        Tuota en ole hoksannut että juutalaiset olivat kaiken takana. Eikö joku Jeesus niminen juutalainen ollut nimenomaan lahtareiden puolelle?


      • nooh ewig unoh ään t
        Jeesus syyllinen! kirjoitti:

        Tuota en ole hoksannut että juutalaiset olivat kaiken takana. Eikö joku Jeesus niminen juutalainen ollut nimenomaan lahtareiden puolelle?

        Nooh jutikoiden puollustukseksi sanottakoon että pistivät tyhmät slaavit tekemään suurimman osan likaisesta työstä. Niin sanotut "kaupunkijuutalaiset" oli Tsekassa ja NKVD:ssä paperihommissa. Kirjoituspöytämurhaajia. Ne jotka likasi kätensä oli tätä "alempaa kastia". Juutalaisten duunareiden ja maajussien jälkeläisiä.


    • ou87ör

      Me lahtarikaartin laitamme ja kaikki tapamme! lauloi mannerheimiläinen murhamiesjoukko jo 1917 Vaasan toirilla joulukuussa. Siitä se kauhavalaisten siviilintappajien raakalaismainen mllastus alkoi. Se loppui vasta periaatteessa syksyllä 1944.

    • i7yjgrtjk7uilöo80

      Saaren Jalamarin työväkensä ahdisti latoon maksamattomista palkoista ja siitä torpparin talon rikkomisesta loppuvuodesta 1917. Sen jälkeen veljekset kulkivat vain kahden henkivartijan, joilla haulikot ja omissa taskuissa 4-6 pistoolia ja revolveriä kylillä. Samoi sitten kulkivat vuoden 1919 aikanakin.
      Sippolaltahan lähti omat henkivartijatkin pois, kun pitivät äijää niin vastenmielisenä kiduttajana ja kuolevan halventajana ja suoranaisena vaarallisena hulluna.

    • poiuyrt

      Mannerheimin kumi-nahkahousuvarasto ja ruoskat ovat löytyneet Osaman bin Ladenilta varasteuissa tavaroissa CIA:n toimistossa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      261
      4178
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      3408
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      154
      1777
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1634
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      296
      1413
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      919
    7. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      853
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      817
    9. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      17
      780
    Aihe