Klaukkalan kodinkonehuolto...
Yrittäjä kävi ottamassa roskan pois pyykkikoneen pumpun siipien välistä ja veloitti 79€. Kannattaa katsoa ainakin tämä osio jos pyykkikone oireilee. Taitaa olla lähellä merirosvousta tuo homma.
Yrittäjä kävi ottamassa roskan pois pyykkikoneen pumpun siipien välistä ja veloitti 79€. Kannattaa katsoa ainakin tämä osio jos pyykkikone oireilee. Taitaa olla lähellä merirosvousta tuo homma.
Vastaukset 6
Vanhimmat
79 € = 470 markkaa.
Melkein viisisataa löit kaverille kouraan tuosta työstä! :O
Aika hyvin tuo euro sokaisee...
Ja paljonkohan mahtoi olla matkaa tulla korjaamaan?
Kilometritkin nimittäin maksaa...
Et sitten viitsinyt itse käsiäsi liata?
Yrittäjälle jää tuosta matkakulujen, verojen yms. jälkeen käteen ehkä jopa 15€.
Joten jospa kaikki valittajat valittaisivat "kansanedustajalleen" maamme veroista?
Itsellä on sellainen tapa että jos jokin mielestäni maksaa liikaa teen sen itse!
jos ite ei osaa konetta korjata, miksi jonkun pitäisi se tehdä halvalla? kysy hinta etukäteen, äläkä kitise.
Niin.... Se yrittäjä vastasi puhelimeensa, ajoi luoksesi (kauanko matka-aikaa?), etsi vian ja korjasi sen (kauanko työaikaa?) sekä ajoi takaisin korjausliikkeeseensä (kauanko matka-aikaa?). Matka-ajalla hän ei korjannut kenenkään koneita eikä pystynyt laskuttamaan sitä työaikaansa. Matka-ajalla hänen autonsa kulutti polttoainetta. Todelliset kustannukset ovat takuulla paljon isommat yrittäjälle, mutta hyvän palvelun vuoksi tuollaisesta pikkujutusta ei oikein pysty laskuttamaan kaikkia kuluja. Jo pelkän arvonlisäveron osuus valtiolle tuosta laskusta on yli 18 euroa. Minun mielestäni sait koneesi kuntoon halvalla. Jos pidät tuota kalliina, niin perusta oma yritys ja ryhdy tekemään halvemmalla töitä. Varmasti asiakkaita riittää halvoilla hinnoilla.