Eikös Eichmann käynnyt

Eikös Eichmann käynnyt Palestiinassa 30-luvulla keskustelemassa mahdollisesta juutalaisvaltion tai laajan siirtokunnan perustamisesta. Seuraava ja viimeinen visiitti päättyikin hirttosilmukkaan 60-luvulla.
268
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Alunperin ainakin Saksalaiset suunnittelivat ja esittivät juutalaisten asuttamista Ugandaan, ensimmäisen maailmansodan peruja oli ns. Balfourin julistus, jossa Juutalaisille piti antaa alueita Osmaanien valtakunnasta, eli Palestiinasta, kun alueesta tuli Brittien mandaatti niin homma alkoi jumittua, ehkä Britit ei halunneetkaan asuttaa sinne Juutalaisia.

Juutalaiset itse muuttivat Palestiinaan ja ostivat sieltä maita, toisen maailmansodan jälkeen taistelivat itselle itsenäisyyden ja senjälkeen siirtolaisuus räjähti käsiin, kun Arabit alkoivat karkoittaa juutalaisia omista maistaan, pääosa juutalaisista on kotoisin muista arabimaista, kuten Irakista, Egyptistä ja Algeriasta.
Nykyään taitaa Venäläistaustaiset olla suurin ryhmä maassa, lännestä on oikeastaan muuttanut sinne aina aika vähän väkeä, miksi ne sinne esim. jenkeistä muuttaisivat.

Äänestä

Eichmann natsien paras puollustus. hah ha ha

SS-mies Eichmann oli valmis henkilökohtaisesti järjestämään juutalaisille valtion kustantaman menolipun Palestiinan kibbutzeihin. Jos juutalaiset olivat kerta niin viattomia ja rakastettuja niin miksi britit eivät tähän suostuneet. Eichmann joutui poistumaan Palestiinasta kun Britannian tiedustelupalvelu havaitsi hänet.

Toinen vierailu tapahtui laittomasta ja vastoin herra Eichmannin tahtoa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tox-kum kirjoitti:

Eikös Eichmann käynnyt Palestiinassa 30-luvulla keskustelemassa mahdollisesta juutalaisvaltion tai laajan siirtokunnan perustamisesta. Seuraava ja viimeinen visiitti päättyikin hirttosilmukkaan 60-luvulla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu