halla-aho tiukkana

hommia kalskeelle

Halla-aho kysyy Kalskeelta perussuomalaisiin kohdistuneista uhkauksista
julkaistu tänään klo 16:13, päivitetty tänään klo 16:16

Kansanedustaja Jussi Halla-aho (ps.) on lähettänyt apulaisvaltakunnansyyttäjä Jorma Kalskeelle viestin, jossa hän kysyy perussuomalaisiin kohdistuneiden uhkausten tutkinnasta. Kalske on aiemmin todennut, että kansanedustajiin kohdistuvat uhkaukset ovat virallisen syytteen alaisia, eli niitä voidaan tutkia ilman asianomaisen vaatimuksia.

Halla-aho kysyy sähköpostissaan, aikooko Kalske ryhtyä toimenpiteisiin perussuomalaisiin kohdistuneiden uhkausten suhteen vai onko hänen kannassaan tapahtunut muutos. Halla-ahon mukaan osa perussuomalaisista kansanedustajista on saanut jopa tappouhkauksia.

Valtakunnansyyttäjänvirastostosta ei ole vielä vastattu Halla-ahon viestiin.

YLE Uutiset

11

87

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vittu mikä spede

      Pelottaako Jussia? Voi , voi pientä reppanaa......

    • Ripuli Tanskanen

      Pikku kaljukas itkee taas. Taitaa tosiaan pelätä.

      Kyllä persut on yks vihonviimenen joukko pellejä!

      • sinun ei

        Sinulla jo housussa ja lisää tappiota kerääntymässä ensivaaleihin!


    • dfgjhgf

      Pitäähän ne tutkia tappo uhkaukset.

      Miksi palstalla eräät sallisivat tappo uhkaukset?

      • kysyjä.

        opettele nyt kirjoittamaan tätä kaunista suomen kielta. "tappouhkaus" on yhdyssana.

        ps. jäikö sultakin koulu kesken? nyt sitten kuudella luokalla kansakoulua olet ajatellut laittaa suomen asiat kuntoon...


    • Jussilla aselupa

      Jussilla itsellään on aseenkantolupa ja ase. Ei pitäisi pelottaa, Jussia ainakaan.

      Muuten olen samaa mieltä, että väivalta- ja tappouhkaukset ovat rikoksia.

      Kunpa kaikki persut ja heidän perässähiihtäjänsä aina muistaisivat tämän.

    • ei uhkauksia

      Kahta perussuomalaista kansanedustajaa on vakavasti uhattu, miksi Eva Biaudet ota tähän mitään kantaa.
      Kyllä kaikkia on varjeltava uhkauksilta, ei vaan vähemmistöä.

    • tule apuun eva

      Tutkittava on, myös vähemmistövaltuutetun. Persuthan ovat vähemmistöä, mikäli verrataan kokoomukseen, ja demareihin.
      Pistähän Eva vipinää niihin tutkimuksiisi.
      Hieno veto, etten sanoisi vittuilu Jussilta. Saas nähdä nielaiseeko Kalske täkyn, niin kuni nielaisi Ilmanin Mikakin. Hauskaa on!!!
      Tässä sitä täkyä Kalskeelle.

    • apinatarha pSS

      Onko itkijänaisissa mezzosopraanon paikka auki Hallikselle?

    • rautaako?

      Miksi ei Halla-aho keksity duuniinsa nyt kun hänellä tärkeä sellainen on? Kansnanedustajana hänen pitäisi palvella KOKO kansaa.

      Kansanedustaja ei uskottavasti voi ajaa yhden ihmistyhmän asioita (tutkia persuihin kohdistuvia uhkauksia) ajamatta samaa muille (esim. tutkia maahanmuuttajiin kohdistuvia uhkauksia).

      Jätkä taitaa olla aika itseään täynnä. Mutta sehän oli jo tiedossa.

      "Valtakunnansyyttäjänvirastostosta ei ole vielä vastattu Halla-ahon viestiin"

      Sieltä ei kyselyihin vastata. Jos on asiaa niin lasittaa virallisen tutkintapyynnön vireille. Jos kyseinen viranomainen katsoo asian aiheeliseksi se sirtää jutun poliisille joka tutkii tapausta. Jos poliisi näkee asiassa rikoksen niin se siirtyy syyttäjälle. Viestit ja kyselyt eivät merkitse yhtään mitään.

      Halliksen temppu on tarkoitettu faneille. Hän kirjoittaa jollekin viestin, ja hän kertoo faneilleen kirjoittaneensa viestin. Ja kun viranomainen ei vastaa hänenkään sähköposteihin hän hehkuttaa faneilleen kuinka kaikki ovat hyysäreitä, kukkahattutätejä ja yltiösuvaitsevaisia.

      Eikö hallis ole aikaisemmissa blogikirjoituksissaan kiukutellut kakaran lailla syyttäjäviranomaisillemme kun he eivät ole pitäneet Halliksen jälkiviisastelua koskien omia mokiaan kovin pätevänä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      257
      4147
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      3387
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      154
      1765
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1623
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      296
      1403
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      131
      906
    7. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      850
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      806
    9. anna hänen mennä

      Jos rakastat jotakuta, anna hänen mennä. Jos hän palaa, hän oli aina sinun. Jos ei, hän ei koskaan ollut. Tällaiseen rakkauteen tämä mies uskoo.
      Ikävä
      54
      769
    Aihe