Kirkko tienhaarassa

Seuraavassa ote Osmo Pöystin valaisusta kirkollisuudesta os:
www,wwnet.fi/users/veijone/kirkkoth.htm :

"Kahdeksansataa vuotta sitten suomalaiset joutuivat katolisen kirkon vallan alle ja pakkokastettiin. Väkivaltainen kastaminen ei tehnyt kenestäkään Jeesuksen opetuslasta. Kristinuskon perusteita alettiin Suomessa tehdä tunnetuksi vasta 1500-luvulla, vasta sen jälkeen kun Agricola oli ensin kääntänyt Uuden Testamentin suomeksi.

Uskonpuhdistuksen tärkein huomio oli, että kirkko ei ole sama kuin seurakunta. Kun sanaa kirkko ei ollenkaan esiinny Raamatussa, Martin Luther jätti Raamatunkäännöksestään pois sanan kirkko, ja käänsi kreikankielisen sanan "ekklesia" sanalla "seurakunta". Lutherin katoliseen oppiin tekemä korjaus on tehnyt mahdolliseksi uskovien osallistumisen luterilaisen kirkon toimintaan tähän saakka.

Pakkokastamiset eivät tehneet suomalaisia uskoviksi. Vain niitä, jotka vapaaehtoisesti ja vakaumuksestaan tunnustavat Jeesuksen Herruuden voidaan sanoa uskoviksi. Uskovia alkoi esiintyä vasta 1700-luvun herätysliikkeiden vaikutuksesta, eikä uskovien määrä Suomessa koskaan ole noussut pariakymmentä prosenttia korkeammaksi. Nykyisin vain kolmesta viiteen prosenttia suomalaisista tunnustaa Jeesuksen Herrakseen.

Tämä pieni lauma on kirkolle ongelma. Kun tulin Kuruun reilut kaksi vuotta sitten, menin kirkkoon nähdäkseni, onko tämä uskovien paikka vai ei. Saarnatuolista pappi julisti, että kirkko on hyvä, mutta ei mitään niin hyvää, ettei ongelmiakin olisi. Kurulaiset muistanevat tämän pappinsa, joka julisti kirkon ongelman olevan "uskovaiset, jotka luulevat olevansa parempia ihmisiä, kuin me muut kristityt".

Suomen Evankelis-luterilainen kirkko on hyvin perillä suomalaisista poliittisista realiteeteista. Sillä ei ole takanaan Suomen kansan tukea Jumalan sanan saarnaamiseksi ja siksi se puhuu pehmosia. Kansa uskoi joku aika sitten Venäjään ja nyt se uskoo rysseliin. Mutta kun kirkko ei saarnaa Jumalan sanaa, sillä ei ole myöskään Jumalan tukea. Se on tehnyt itsensä tarpeettomaksi. Mutta tämä ongelma, ne muutama harva uskova siellä täällä, ei ole häipynyt mihinkään. Nokialla kirkkoherrakin on uskova. Ja sehän on savustettava ulos, eikö niin?

Eurooppalaiseen kulttuuriin on kuulunut herätysliikkeiden ulosajo kirkosta. Paavi Innocentius III aloitti uskovien suurimittaiset vainot ja perusti inkvisition etsimään ja tuhoamaan uskovia. Bosnian kristikunta tuhottiin 1300-luvulla ja hussilaiset 1400-luvulla. Luterilaiset ja katoliset tuhosivat yhdessä baptistiliikkeen Euroopasta. Speyerin valtiopäivien 1529 päätöksellä uskovat piti tappaa ilman inkvisition esitutkintaa. Sillä Euroopalla, johon Suomi muutama vuosi liittyi, on helvetillinen historia.

Suomi on tähän asti ollut ainoa Euroopan maa, jossa uskovia ei ole järjestelmällisesti tuhottu. Vankilatuomioita kyllä uskomisesta on annettu, körttiläiset saivat sen kokea, pietistit myös. Mutta kun uskovat suostuivat tekemään aikuiskasteen salassa, eivätkä eronneet kirkosta, saavutettiin kompromissi.

Suomalainen uskovien kompromissi valtiovallan ja sen ohjaileman kirkon kanssa on perustunut siihen, että herätysliikkeet - körttiläiset, lestadiolaiset, heränneet, rukoilevaiset, viidesläiset ja muut eivät ole perustaneet omia seurakuntiaan. Historiallisen kompromissin takia Suomi on ollut Euroopan amerikkalaisin maa. Amerikan perustuslain kirjoittivat sellaiset uskovat, jotka Euroopassa olisivat joutuneet heti roviolle. Vähemmistön vainot ovat kompromissin takia jääneet minimaalisiksi.

Amerikkalainen malli osoittaa, että uskovien ja ei-uskovien rinnakkaiselo on mahdollista. Rinnakkaiselon ehtona lakien muuttamien siten, että yksilöihminen tulee tasa-arvoiseksi valtioon tai muuhun enemmistöön verrattuna. Kirkko ja valtio on erotettava toisistaan. Ideologiat on asetettava samalle lähtöviivalle - kirkot on rinnastettava puolueisiin. Koulupakko (oppivelvollisuus) on poistettava. Kaikkien omantunnonvapautta sitovat valtiolliset lait on kumottava. Mikäli rinnakkaiseloon pyritään, on valtiollinen televisio ja radio lakkautettava. Enemmistövaltaan perustuvien

6

263

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • depiili

      useammin muiden tekstiä. Ne eivät ole niin sekavia kuin omasi. Tämänkin viestin ymmärsi ensi lukemalla vaikken aina samaa mieltä ollutkaan.

      Elämän iloa!

    • sri, oikea os:

      www.wwnet.fi/users/veijone/kirkkoth.htm

      E!
      IOH

    • Tuulenkuuntelija

      Väite, että USA:ssa uskovaisten ja uskonnottomien yhteisole onnistuu on väärä. Varsinkin kommunsmin aikaan jokainen ateisti rinnastettiin suoraan kommunistiin ja joutui vainon alle.

      Myös kaikki ateistiset ja heidän etujaan ajavat yhdistykset ja ihmiset ovat jatkuvien hyökkäyksien alla. Uskovaiset ihmiset tekevät kaikkea ilkityötä. Sotkevat paikat spray maalilla "Jesus loves you", hajottavat laseja, myrkyttävät pihakasveja. Tulipaloakin on yritetty.

      Se uskovaisista.

      • ...USA:ssa uskovaisten ja uskomatomien
        yhteiselosta, vaan ko. mallin toimimisesta Suomessa, edellyttäen että:

        "Historiallisen kompromissin takia Suomi on ollut Euroopan amerikkalaisin maa. Amerikan perustuslain kirjoittivat sellaiset uskovat, jotka Euroopassa olisivat joutuneet heti roviolle. Vähemmistön vainot ovat kompromissin takia jääneet minimaalisiksi.

        Amerikkalainen malli osoittaa, että uskovien ja ei-uskovien rinnakkaiselo on mahdollista. Rinnakkaiselon ehtona lakien muuttamien siten, että yksilöihminen tulee tasa-arvoiseksi valtioon tai muuhun enemmistöön verrattuna. Kirkko ja valtio on erotettava toisistaan. Ideologiat on asetettava samalle lähtöviivalle - kirkot on rinnastettava puolueisiin..."

        Kristinuskon varjolla on historiankin todistamana tehty jos minkäkinlaisia hirmutekoja alkaen jo kristinuskon levittämisestä miekoin Suomeenkin. Ei paholainen niin tyhmä ole että heiluisi selkeästi vain "kirkon ulkopuolella" (tekee sisälle heti oman "temppelinsä"!) Mm. Hitlerhän toimi juuri Lutherin juutalaisvihan (vrt. hänen ao. teoksensa) malliesimerkin mukaisesti siten erään kippurahännän ja haarakielen oppi- ja juosupoikana...

        Elämän Iloa!
        t. Ilkka


      • ChocolateThai

        Missä Raamatussa käsketään kristittyjen tekemään noin miten he ovat sinulle tehneet? En ole itse nähnyt yhtään kohtaa. Paradoksi, jos he eivät edes tee Raamatun ohjeiden mukaan, kuinka voit sanoa heitä kristityiksi? Senkö takia koska he itse sanovat sellaista? Sanovathan viisaatkiin viisaiksi itseään siihen asti kunnes joku näyttää heille heidän tyhmyytensä.

        Mutta luulen että jos tietäisit saman Raamatusta minkä itse tiedän, näkisit tulipalonkin hyvinkin mietona asiana, etkä ihmettelisi. Mutta (tämä voi tuntua sarkastiselta) eikös tunnu pahalta kun materia saa kyytiä, eikä ole minkäänlaista henkistä jalustaa jolle astua ja tuntuu turvattomalta ja omituiselta? Näin ateisteilla, toisin tosiKristityillä.


    • sasmo

      ei näitä jaksa lukea
      pitäähän joku olla
      joka hoitaa kunnialla
      meidät hautaan
      sen tekee kirkko
      olkoon se niiden homma

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      20
      18184
    2. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      56
      5072
    3. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      24
      4717
    4. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      27
      4620
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      36
      4440
    6. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      67
      4332
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      62
      3903
    8. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      42
      3565
    9. Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?

      Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on
      Suomalaiset julkkikset
      40
      2844
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      45
      2559
    Aihe