On sanottu että Yhdysvalloilta loppuu rahat jo kesäkuussa, valtio on niin velkaantunut että lisävelan ottaminen alkaa olla jo vaikeaa. Mitä tästä seuraa, jos ja kun valtio romahtaa, tietenkin yksityinen sektori jatkaa toimintaa, mutta paljon vaikeimissa oloissa, ja myös paljon yrityksiä tulee menemään konkurssiiin ja koko valtio menee velkasaneeraukseen. Elintaso tulee laskemaan rajusti ja myös se vaikuttaa siihen, että tulee maailmanlaajuinen raju lama. Onko Suomi ja Eurooppa varautunut mitenkään Yhdysvaltojen mahdolliseen romahdukseen?
Kiinasta tulee väistämättä maailman johtava valtio, kaikin puolin, ja muut johtavat maat tulevat olemaan Venäjä, Intia ja Brasilia, sekä mahdollisesti Indonesia ja jonkinlainen Arabiliitto.
Suomen pitäisi panostaa todella yllämainittuihin maihin, sekä satsata suuriin maailman kieliin, lisää englantia, venäjää, kiinaa, espanjaa, portugalia, ranskaa ja arabiaa. Pois turha pakkosuomenruotsi kouluista, se estää suurten maailmankielien opiskelun.
Sitten myöskin täytyy panostaa rajusti kouluissa matematiikkaan, kemiaan, fysiikkaan, biologiaan sekä kansainväliseen liiketalouteen. Näillä eväillä me pärjätään tulevaisuudessa.
Pois Suomi eurosta ja tehdään tilalle vaikka uusi rahaliitto, jossa olisivat mukana kaikki Pohjoismaat, Eesti, Saksa, Hollanti sekä Iso-Britannia ja myöhemmin muut Balttianmaat ja Puola. Ja tiukka talouspolitiikka jota kaikki maat sitoutuisivat noudattamaan.
Tämä Eu ja europolittkka on tuhon tie.
Kuulisin mielelläni teidän muidenkin mielipiteitä näistä asiosta, mutta pliis, asiallisia vastauksia!
Yhdysvallat romahtaa jo ensi kuussa?!?!
Suomi nousuun!!!!!!!
1
124
Vastaukset
- bancopelissä
Yhdysvalloilla on yhä avaruusisännän mahti ja se painaa kupissa yhä. IMF:n mukaan USA menettäisi isännän paikan arviolta 2016 tietämissä, sitten Kiinasta tulisi talousmahti isännän ottein. Aasian maita muutenkin nosteessa.
Nuorimmat lapset saattavat olla näkemässä aikaa kun Afrikka tasapainottuu ja alkaa vaikuttamaan. Kiina häärii siellä jo aika lailla.
Tarvinneeko Euroopasta paljon mainita miten sillä menee...joutuu Paavikin myymään maailmalta anastetut aarteensa kun nälkä tulee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2593161Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy782598Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har281755Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään701655Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1871610Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!
Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j181280Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.691211- 661143
- 971060
- 24909