Miksi on erilaisuutta? Miksei ole olemassa yhtä autuaaksitekevää piirrettä, miksi elämä pyrkii erilaistumaan?
Erilaisuus
6
<50
Vastaukset
- Töppönen
Aivan sama, kuin ajateltaisiin älykkäästi suunnitellun auton olevan sellainen, joka pyrkii jatkuvasti toimimaan ominpäin vastoin suunnittelijan tahtoa. Eikö se olisi ennemminkin erittäin huonoa suunnittelua.
- a.
Mitä hauskaa siinä olisi että olisimme kaikki toistemme klooneja?
Mitä hauskaa siinä olisi että meillä olisi jokapäiväisenä ruokana aina samaa ravintomössöä?
Mitäs hauskaa siinä olisi jos olisi ihan sama että kenen kanssa menisi naimisiin, ja mitä hauskaa siinä olisi jos kaikki synytvät lapset olisivat prikulleen samanlaisia.
Evokkien mielestä noin tylsä maailma olisi parempi kuin Luotu maailma jka on täynnä ihastuttavia vaihteluita jotka sulostuttavat elämäämme monin tavoin ja tekevät siitä niin miellyttävän ja haluttavan että fiksuimmat tajuavat että meidät on luotu elämään ikusiesti.- Hä?
Jos luojan motiivi oli hauskuus, niin....
.. mitä hauskaa siinä on miljardi ihmistä näkee nälkää?
.. mitä hauskaa siinä on että tuhannet ihmiset kuolee luonnonkatastrofeissa?
.. mitä hauskaa siinä on että löytyy parantumattomia tauteja?
.. mitä hauskaa siinä on että lapsia ja naisa raiskataan joka päivä.?
- Brina
Elämän tarkoitus ei ole tulla joksikin, vaan olla kaikkea, kokea kaikkea, olla tietoinen kaikesta/kaikkeuden lukemattomista mahdollisuuksista.
Jumalaksi kutsumamme Kaikkeuden Alkulähde on Yksi-ainoa-Itse, mutta ilmentyneessä maailmankaikkeudessa sen "olemus" on moninainen eli se on kaikkea lukemattomissa eri olemisen tasoissa ja muodoissa. Ymmärrämme sen, jos tajuamme, ettei kaikkeuden ulkopuolella/siitä erillään ole mahdollista olla; muutenhan se ei olisi 'kaikkeus, kaikkitietävä ja kaikkivoipa'!
Elämän erilaistuminen jatkuu vähintään niin kauan, kunnes kaikkien vielä ilmentymättömien mahdollisuuksien kokeminen ei ole saavuttanut täydellisyyttään, mikä = jumalallisen "autuaaksitekevän" tietoisuuden saavuttaminen.
Maailmankaikkeuden ja siis tämän oman maailmammekin "luominen" jatkuu edelleen tapahtumana, jonka havaitsemme luonnollisena evoluutiona. Sen "nopeus" on suhteessa yhteiseen tietoisuuskenttäämme (siihen ei suuresti vaikuta eriävät mielipiteet evoluutiosta yleensä ;))
Juuri parhaillaan ihmiskunta on tekemässä ns. tietoisuuden jättihyppyä korkeammalle tietoisuuden tasolle (4D>5D). Siitä syystä tulemme kokemaan tosi mielenkiintoisia aikoja jo aivan lähivuosina! - ltte piru
"Juuri parhaillaan ihmiskunta on tekemässä ns. tietoisuuden jättihyppyä korkeammalle tietoisuuden tasolle (4D>5D). Siitä syystä tulemme kokemaan tosi mielenkiintoisia aikoja jo aivan lähivuosina!"
Raunileenaluukanenkilde höpisi tuollaisia jo 1980-luvulla mutta kuinka kävikään? Hän lupaili samaa vuodelle 2000, mutta hänen lupaamansa tietokonekaaos jäi tapahtumatta eivätkä pienet vihreät miehetkään sitten näyttäytyneet. Nibirun piti tehdä pahoja vuonna 2003 mutta minä en ainakaan sitä huomannut. Niin että miksi tämä kerta olisi jotenkin erilainen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2574156Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2643394Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541771Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251630Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961411Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132910Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235851en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115808Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe17773