Sitähän tämä viestii hallitusneuvottelujen aloittaminen kuuden puolueen voimin.
http://www.hs.fi/politiikka/artikkeli/Katainen ottaa hallitusneuvotteluihin myös vasemmistoliiton ja vihreät/1135266245887
Persujen oma päätös etukäteen jäädä pois jopa hallitusneuvotteluista on itsenäisyytemme ajan ala-arvoisin tempaus vaalituloksen kunnioittamisesta
Kokoomus voittaessaan vaalit v. 1970 ja esim. v. 1979 ei ilmoittanut etukäteen, ettei lähde hallitusneuvotteluihin. Kokoomus tiputettiin yleisistä syistä johtuen pois enen neuvotteluja.
http://www.hs.fi/politiikka/artikkeli/Katainen ottaa hallitusneuvotteluihin myös vasemmistoliiton ja vihreät/1135266245887
Persujen oma päätös etukäteen jäädä pois jopa hallitusneuvotteluista on itsenäisyytemme ajan ala-arvoisin tempaus vaalituloksen kunnioittamisesta
Kokoomus voittaessaan vaalit v. 1970 ja esim. v. 1979 ei ilmoittanut etukäteen, ettei lähde hallitusneuvotteluihin. Kokoomus tiputettiin yleisistä syistä johtuen pois enen neuvotteluja.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Kokoomuksen politiikka on hajoita ja hallitse!
Ainoat jotka tästä kuviosta hyötyvät on persut.He eivät "myyneet" periaatteitaan hallituskipeyden ja ministeritittelin tuomien etuuksien takia vallan alttareilla.Koaliitio on niin epäsovinnainen,ettei siitä voi tulla kuin eripuraa ja nahkapäätöksiä.Hallitusohjelma tulee olemaan laaja ja seikkaperäinen,eli käytännössä toimitaan kuin toimitusministeriöstö tai virkamieshallitus.Tosin virkamieshallituskin olisi parempi vaihtoehto,sillä silloin hallituksessa olisi edes osaavia ministereitä.Kun hallitusohjelmaa joudutaan tulkitsemaan kirjaimellisesti tulee hallituksen toiminnasta kankeaa ja vaivalloista.Luottamus puolueiden välillä on vähäistä,tai sitä ei ole.Kuinka tälläisellä hävinneiden puolueiden joukolla voisi olla jotain annettavaa kansakunnalle.
Kyllä tämä hallitus tulee toimimaan Suomen hyväksi ja työllisyyden kohantamiseksi, julkistalouden tasapainottamiseksi ja varmasti perusturvaa kohennetaan.
Vastustaako persut näitä. Sopii vastusta !
Miten kansakunnan voi eheyttää hallitus jonka puolueista 5 on saanut vaaleissa tappiollisen tuloksen.Siis kuudesta puolueesta viidellä on kannatus laskenut.Näillä eväillä ei maahan saada hallitusta minkä polittinen uskottavuus olisi edes välttävä.Hallituksen työskentely on vaikeaa ja veikkaampa hallituksen ajautuvan ennenpitkään kriisistä kriisiin.Tärkeitä päätöksiä kuten voimalalupa Fortumille jää tekemättä.Kaikki energia menee porukan pitämisessä kasassa ja jotenkin kitkutellessa eteenpäin.
Miksi persut ei lähtenyt hallitusvastuuseen ?
Vastaus: ryhmä oli vastuunkantoon kykenemätön.
Soini ei antanut katkoa siipiään, kuten demarit anto. Se on VASTUUTA, pölö!
Maa tarvitsee hallituksen ja nyt siitä ryhdytään neuvottelemaan.
Persut häpäisi vaalituloksen.
Täällä on mustattu jos jostakin syystä kokoomusta. Nyt kokoomus lähtee johtamaan laajaa yhteistyöhallitusta ja on luvannut tukea .-kuten kaikki muutkin- mm. perusturvan kohentamista.
Työttömyysturvaankin tulee varmaan 2 €uron korotus.
Joo ainakin Euroopan kriisimaita tuetaan ja Suomen kansa kärsii.
Vihreet lupas työttömyysturvaan 100 euroa.
Hallitustunnustelijaksi olisi pitänyt nimetä vaalien voittaja, Perussuomalaiset!
Kansa on sanonut mihinpäin politiikkaa pitää viirata. Kansan mukaan hävinneiden (MM Kokoomus) vaikutusvaltaa pitää pienentää.
Hallituksen johdon pitää tulla voittajaleiristä. Muuten demokratia ei toteudu.
Jos demokratialle ei anneta arvoa niin yhtä hyvin hallitusta voisi ruveta rustaamaan Matti Vanhanen.
Että tappiokierteessä oleva kokoomus kyhää hallitusta?
Afrikanmalli!
Persujen päätöksestä olen täydelleen samaa mieltä. Kyllähän heidän suijarointi näkyi jo etukäteen.
Kokoomuksen kovasta kohtalosta aikoja sitten näyt edelleen kantavan huolta.
Olisiko hyödyllisempää kuitenkin miettiä mistä saataisiin ihan oikea johtaja, Kataisen tilalle?
Persut tekivät oikein, mitä vittua ne olis lähteneet porvarihallituksen munimisia
korjailemaan?
Kyllä nimenomaan oikea johtaja ja Katainen pihalle.
Uusi hallitus saisi laskea keskarin hintaa ettei tarviis käyvä Virosta hakemassa. Tälleen säästettäisiin rahaa ja pääomat pysyis kotimaassa.
Eis ookki hyvä idis!
Kun kokoomus tätä asiaa ajaa niin suosio nousee varmasti.