Psalmit , 37 luku kertookin siitä:
9 Sillä pahantekijät karsitaan pois,
mutta ne, jotka panevat toivonsa Jehovaan, saavat omistaa maan.
10 Vain hetkinen vielä, niin jumalatonta ei enää ole,
ja sinä luot katseesi hänen paikkaansa, eikä häntä ole.
11 Mutta sävyisät saavat omistaa maan,
ja he iloitsevat suuresti rauhan runsaudesta.
http://www.watchtower.org/fi/raamattu/ps/chapter_037.htm
Nykyiset ongelmat loppuvat -pian ;)
Jumalan valtakunta alkaa hallita koko ihmiskuntaa.
Raamatussa kuvaillaan , millaista maan päällä tulee SILLOIN olemaan--aivan toisenlaista kuin nyt.. Oletko lukenut?
Paremmat ajat edessä!
8
97
Vastaukset
- ihan pian?
psalmi on kirjoitettu 2600- 2500 vuotta sitten- mikä on "pian"? Käännöskään ei oikein: רָ֭שָׁע
on pahantekijä ei jumalaton, jota vastaavaa sanaa ei munaisessa hepreassa edes ollut.- mieleistä luettavaa
Useimmiten. pahantekijä ON jumalaton.
----
9 Sillä pahantekijät karsitaan pois,
mutta ne, jotka panevat toivonsa Jehovaan, saavat omistaa maan.------
Mukava ajatus, että pahanteko LOPPUU.
Tällä hetkellä näyttää siltä kuin pahanteko vain kiihtyisi ja kasvaisi isompiin mittoihin.....
toukokuun tutkittava Wartsikka on oiva apu Raamattua lukevalle:
"Tuottaako jumalan sanan lukeminen sinulle aitoa iloa" on aiheellinen juttu...
ILOA tuntuu harva siitä saavan... - ihan pian?
mieleistä luettavaa kirjoitti:
Useimmiten. pahantekijä ON jumalaton.
----
9 Sillä pahantekijät karsitaan pois,
mutta ne, jotka panevat toivonsa Jehovaan, saavat omistaa maan.------
Mukava ajatus, että pahanteko LOPPUU.
Tällä hetkellä näyttää siltä kuin pahanteko vain kiihtyisi ja kasvaisi isompiin mittoihin.....
toukokuun tutkittava Wartsikka on oiva apu Raamattua lukevalle:
"Tuottaako jumalan sanan lukeminen sinulle aitoa iloa" on aiheellinen juttu...
ILOA tuntuu harva siitä saavan...Yhtä hyvin pahaa tekevä voi olla "jumalinen". Uskovakin voi kömpiä vaikka lapsenlapsen sänkyyn joka yö, tämä on äärimmäinen esimerkki, mutta mitä tapahtuu jumalattomien parissa, tapahtuu myös jumalisten parissa. Minusta alkukielen ilmaus on paras.
Paha tekee mitä tekee ja voi olla yhtä hyvin uskova kuin jumalaton.
- henki haisee
Älä valehtele!
Päin persettä asiat ovat menneet jo tovin. Tulis jo toi tuomiopäivä, niin pääsis vihdoin katteleen VIP-katsomosta teikäläisten uskovien keskinäistä teurastusta! - gladiaattorit :(
Jääkiekon katsominenko lietsoo ihmisiä teurastuksia toivomaan? :(((
- Matt. 6:9,10
Kun Jumalan Valtakunta hallitsee Maan päällä:
-kukaan ei näe nälkää
-ei ole enää sairauksia
-Maapallo elpyy:
Jesaja 35:1
1 Erämaa ja vedetön seutu tulevat riemuitsemaan, ja aavikkotasanko tulee iloitsemaan ja kukkimaan kuin sahrami.
http://www.watchtower.org/fi/raamattu/isa/chapter_035.htm- 30
Jos maailmanloppu tosiaan ennemmin tai myöhemmin tulee, koittaa henkiinjääneille kovat ajat. Kun ei ole valtiota suojelemassa kansalaisiaan, vahvemman laki pätee. Esim. lapsia syödään, naisia raiskataan ja heikoimmat kärsivät eniten, kuolevat nälkään ja sen aiheuttamiin sairauksiin.
Jos joku pääsee hallitsemaan, hän ajaa omiensa etuja, niinkuin tähänkin asti toki on tapahtunut. Tiedonkulun vaikeutuminen palauttaa sivistyksen tuhansia vuosia taaksepäin. Hallitsijoiden, olivatpa mitä tahansa uskontoa, rikoksista vaietaan taas. Tätä toivovat juuri ne, joilla sitä salattavaa riittää.
- nuclear Boom
Ydinräjähdyksen jälkeen noin luultavasti tapahtuukin...
olkaamme iloisia siitä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552513Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot971009- 64881
- 61774
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85680Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202658Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648