Perussuomalaiset ja keskusta yhteen!

kepuli.

Arto Merisalo ehdottaa, että Timo Soinin johtama perussuomalaiset ja Mari Kiviniemen johtama keskusta yhdistyisivät uudeksi puolueeksi: Suomen Peruskeskustaksi.

Kehittyvien maakuntien Suomen rahoittajana ja puuhamiehenä julkisuuteen noussut Arto Merisalo penää nyt, että tulevat oppositiopuolueet - perussuomalaiset ja keskusta - yhdistyisivät yhdeksi puolueeksi. Merisalo epäilee silti hieman, huoliiko perussuomalaiset "rappio-keskustaa" mukaansa.

- Silti rohkenen ehdottaa, että Suomen Keskusta ja Perussuomalaiset yhdistyisivät yhdeksi puolueeksi - Suomen Peruskeskustaksi. Siitä syntyisi 74 edustajan puolue, jolla olisi vahva ja ohittamaton asema suomalaisessa polittisessa kentässä, Merisalo kirjoittaa Uuden Suomen Puheenvuorossaan.

Merisalo katsoo, että kahdella oppositiopuolueella on vahva yhteinen aate taustallaan, mutta tällä hetkellä tätä alkuperäistä aatetta ajaa vahvemmin perussuomalaiset. Samalla hän jatkaa keskustan nykyjohdon arvostelua.

- Tosiasia on, että Suomen Keskusta tarvitsee nyt ryhtiä ja apua. Kiviniemen, Laanisen, Saarikon, Kauniston, Puumalan ja Kallin Asiaa-linja sekä "uusi alku" ja "puhdas pöytä" kun ovat tuottaneet täydellisen poliittisen romahduksen, ja kentän luottamus puoluejohtoon on tosiasiassa mennyt jo ajat sitten, haluavatpa edellä luetellut ja heidän mielistelijänsä sitä tunnustaa tai eivät, Merisalo paukauttaa.

4

93

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ketkunen

      Kyllä routa porsaat kotiin tuo muutenkin.

    • ***

      Perussuomalaisten ja Keskustan "fuusioituminen" tulee tapahtumaan siten, että keskustalaiset siirtyvät pikkuhiljaa perussuomalaisiin. Tavalliset kannattajat ja äänestäjät ovat jo viitoittaneet tien, nyt odottelemme enää kansanedustajien seuraavan perässä. Loikkauksia tulee tapahtumaan.

    • PS***

      Jos Keskusta pistetään lihoiksi, sen kannattajat siirtyvät suurimmaksi osaksi PS:n leiriin. Se tietää uskomattomia lukemia. Yli 32% kannatus, liki 70 kansanedustajaa.

      Hyvältä näyttää tulevaisuus Suomen ja suomalaisten kannalta!

    • buuuuuuuuuuuuuuuuuuu

      Voihan vitalis,kyllähän tiesin että sieltä joku loikkaa.Mutta kaikki niin se kyllä naurattaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      118
      4907
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      116
      3979
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      223
      3914
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2275
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1396
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1394
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      174
      1384
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      586
      1279
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1165
    Aihe