Luther sanoo pienten lasten kastamisesta, että ”se on ILVEILYÄ”

Luther saarnaa:
"USKON PITÄÄ LÖYTYMÄN jo ENNEN tai ainakin kasteessa, sillä muutoin ei lapsi pääse vapaaksi synnistä ja perkeleestä. Kastaja näet kysyy, uskooko lapsi, johon lapsen puolesta (ilveilijät vastaavat) vastataan "uskon"; TAHTOOKO hän TULLA KASTETUKSI, johon (taas nuo ilveilijät vastaavat) myös hänen puolestaan suostutaan.
Nyt ei kuitenkaan ketään lapsen asemasta kasteta, vaan se ITSE kastetaan; sen vuoksi täytyy sen ITSE evankeliumia USKOA tai sitten kummien (noiden ilveilijöiden) VALHEELLA (petoksella) sanoessaan lapsen puolesta: "minä uskon".

Sitten vielä kastaja lukee lapsen uudestisyntyneen, saaneen synnit anteeksi ja olevan vapahdettu perkeleen vallasta; merkiksi siitä pukee hän lapsen valkeaan paitaan ja käsittelee häntä kaikin puolin uutena pyhänä Jumalan lapsena. Tämän kaiken täytyy olla PETOSTA,…
Siis kysymme, kuinka on pienten lasten laita, heillä kun ei vielä ole mitään ymmärrystä ja kun he eivät OMAKOHTAISESTI VOI USKOA, koskapa on kirjoitettu: »Usko tulee kuulemisesta, mutta kuuleminen Kristuksen SANAN KAUTTA» — Roomalaiskirjeen 10. luku (Room. 10:17. jae). EIVÄTHÄN PIENET LAPSET KUULE EIVÄTKÄ YMMÄRRÄ Jumalan sanaa; heillä EI siis myöskään voi olla OMAA USKOA.

- Ellemme siis pätevämmin osaa vastata tähän kysymykseen ja TODISTAA, että pienet lapset itse uskovat; (niin minä)
VAKAASTI NEUVON: niin pian kuin mahdollista LAKATTAKOON ÄLKÖÖNKÄ kastettako lapsia OLLENKAAN, ettemme moisella mielikuvituksellisella ilveilyllä, jonka takana ei mitään ole, pilkkaisi ja häpäisisi suuresti ylistettyä Jumalan majesteettia. Parempi on olla yhtäkään lasta kastamatta, kuin tuolla tavoilla ILVEHTIÄ ja leikitellä Jumalan sanan ja sakramenttien kanssa, ikään kuin Jumala olisi joku narri", (Kaste ja usko. Martti Luther )
-
ks. Asiaa siitä Oikeasta kasteesta:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9668367
-
♥ MARANATA! ♥
32272
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 32

Vanhimmat

Mutta joku kirjoitti täällä, että Luther perui tuon puheensa!

Melkoista ilveilyä tuo Lutherin oppi!

Äänestä
  • Onko niin, että luterilaiset eivät vain ymmärrä Lutheria oikein mitä hän kirjoittaa/saarnaa?
    Sillä jos Luther olisi perunut Raamatun mukaisen saarnansa kasteesta, olisi se merkinnyt Raamatun (Apt.2:38) Sanan kieltämistä ja oman asettamista sen tilalle - sellaiseen en jaksa uskoa...

    Meidän on myös hyvä muistaa, että Luther oli vain yksi ihminen, joka haki Raamatullisuutta kristinuskoon ja oli vastaan katolisen kirkon ihmismääräyksiä/vääryyksiä/harhaoppia, mutta työ jäi häneltäkin kesken, joten meidän tulee nyt mennä uskonpuhdistuksessa tänään eteenpäin poistaaksemme seurakunnastamme kaiken sen mikä ei ole Raamatullista!
    -
    ks. Asiaa siitä Oikeasta uskonmukaisesta upotuskasteesta:
    http://keskustelu.suomi24.fi/node/9668367
    *
    ♥ MARANATA! ♥

    Äänestä

Eepu ei ymmärrä Lutheria eikä raamattuakaan. Eepu on lahkopeijooni joka vääntää kieroon ja lainaa kuin piru sekä raamattua että uskovien kirjoittamia tekstejä.

Äänestä

Oikaisu eepun puutteelliseen kirjoitukseen!

Lutherin postillasta otetusta saarnasta eepu on laittanut vain osan siitä, että se antaisi väärän kuvan Lutherista. Luther vastaa saarnassaan valdolaisveljille jotka kieltävät lapsen omakohtaisen uskon ja siitä huolimatta kastavat lapsia. Luther vastaa heille, että se on pyhän kasteen pilkkaamista ja toisen käskyn rikkomista.
Näin Luther vastaa valdolaisveljille, jos siis heidän ajatuksensa olisi oikein, täytyisi sen kaiken mitä kasteessa toimitetaan, olla pelkkää valhetta ja pilaa.
Kaikki tämä olisi ehdottomasti väärää, ellei käsillä olisi omakohtaista usko.
Ja olisi parempi, ettei koskaan kastettaisi yhden yhtäkään lasta, kuin että näin ilveillen tehtäisiin pilaa Jumalan sanasta ja sakramentistä, aivan kuin Jumala olisi epäjumala tai hölmö. Näin Luther valdolaisveljille.
Valdolaisveljekset kastoivat myös toisen kerran, johon Luther vastaa; antamalla toisen, vieraan epäkristillisen kasteen, josta koituu Jumalalle pilkkaa ja häpeää.
31. Ellemme siis pätevämmin osaa vastata tähän kysymykseen ja todistaa, että pienet lapset itse uskovat ja että heillä on omakohtainen usko, niin minä päättelen ja vakaasti neuvon: niin pian kuin mahdollista lakattakoon älköönkä kastettako lapsia ollenkaan, ettemme moisella mielikuvituksellisella ilveilyllä, jonka takana ei ole mitään, pilkkaisi ja häpäisisi suuresti ylistettyä Jumalan majesteettia; Niinpä siis tässä loppujen lopuksi väitämme: kastettaessa lapset itse uskovat ja heillä omakohtainen usko, jonka Jumala heissä vaikuttaa, kun kummit kristillisen seurakunnan uskossa heidän puolestansa rukoilevat ja heitä esiin tuovat; Luther tarkoittaa tässä aivan selvästi sitä, että silloin se on pilkkaa ja ilveilyä jos lapsella ei olisi omakohtaista usko, mutta kun lapsella on.

Äänestä
  • Opettelepa ensi alkuun kirjoittamaan ja käyttämään lainausmerkkejä erottamaan Lutherin sanoja ja omiasi toisista ennen kun tulet tänne kirjoittelemaan!

    Lutherin omaa sanaa:
    "Siis kysymme, kuinka on pienten lasten laita, heillä kun ei vielä ole mitään ymmärrystä ja kun he eivät OMAKOHTAISESTI VOI USKOA, koskapa on kirjoitettu: »Usko tulee kuulemisesta, mutta kuuleminen Kristuksen SANAN KAUTTA» — Roomalaiskirjeen 10. luku (Room. 10:17. jae). EIVÄTHÄN PIENET LAPSET KUULE EIVÄTKÄ YMMÄRRÄ Jumalan sanaa; heillä EI siis myöskään voi olla OMAA USKOA."

    ... Luther siis toteaa; "heillä EI siis myöskään voi olla OMAA USKOA." ... ja kun ei ole omaa uskoa/ymmärrystä ei ole myöskään mitään SITOUTUMISTA Vapahtajan seuraamiseen eli nuhteettomuuteen, jota kasteella käyminen ja Pyhän Hengen saaminen sen jälkeen vaatii! Eli vauvavalelu ei tuonut heidän asiaansa mitään parannusta eli mitään uudestisyntymää ei ole tapahtunut vauvavalelussa! Piste!

    Johannes, Pietari ym. Apostolit kastoivat vai ne jotka TUNNUSTIVAT SYNTINSÄ ja uskonsa Vapahtajaan, ei muita, Lue: "Silloin vaelsi hänen tykönsä Jerusalem ja koko Juudea ja kaikki Jordanin ympäristö, ja hän kastoi heidät Jordanin virrassa, kun he TUNNUSTIVAT SYNTINSÄ.”

    Ja "kun PYHÄ HENKI tulee teihin, niin te saatte VOIMAN, ja te tulette olemaan minun todistajani sekä Jerusalemissa että koko Juudeassa ja Samariassa ja aina maan ääriin saakka."
    Sillä; "Mikä lihasta on syntynyt, on liha; ja mikä Hengestä on syntynyt, on henki. Älä ihmettele, että minä sanoin sinulle: teidän täytyy SYNTYÄ UUDESTI, YLHÄÄLTÄ." (Joh.3:6,7)
    -
    Tee siis parannus ja anna kastaa itsesi, niin sinä pelastut. Katso täältä siitä Oikeasta uskonmukaisesta upotuskasteesta:
    http://keskustelu.suomi24.fi/node/9668367
    *
    ♥ MARANATA! ♥

    Äänestä

Elä sinä eepu opeta isääs naimaan. Sinä se pistät lainauksiin omia lisiäsi mihin haluat, Raamattuunkin.

Äänestä
  • Raamatun selitys on sallittua, jopa suotavaa asian ymmärtämiseksi, kunhan se on hallittua ja pysyy alkutekstin kanssa kontekstissa! :)

    Äänestä

Ilmestyskirja varoittaa lisäämästä siihen mitään. Kärsi luvatut seuraukset aikanasi!

Äänestä
  • (hih) Onkohan sinulla nyt ymmärryksessä vikaa, minä en ole lisännyt mitään? Selittäminen ei ole lisäämistä!
    Kun taas vauvavalelu on Raamatunsanan väärentämistä/petosta ja jotka sitä harrastavat muka Raamatullisena kasteena tulevat kerran vastaamaan teoistaan Jumalalle!

    Äänestä

  • eepu* kirjoitti:

    (hih) Onkohan sinulla nyt ymmärryksessä vikaa, minä en ole lisännyt mitään? Selittäminen ei ole lisäämistä!
    Kun taas vauvavalelu on Raamatunsanan väärentämistä/petosta ja jotka sitä harrastavat muka Raamatullisena kasteena tulevat kerran vastaamaan teoistaan Jumalalle!

    Roskaa, lisäät ja poistat raamatunlauseista sanoja harhauttaaksesi kanssaihmisiäsi. Onneksi tuollaiset sikamaiset temppusi eivät mene läpi kenellekään raamattua tuntevalle. Ei käy kyllä kateeksi sinun osaasi sitten, kun rangaistuksesi saat, sinä törkeä häpeämätön raamatunväärentäjä! Tee parannus valheistasi ja vääryydestäsi, kun vielä ehdit! Vai oletko jo ihan täysin paatunut?

    Äänestä

(Hih,heh...) Raamatun selkeyttäminen/selittäminen ei ole kiellettyä kunhan se on hallittua ja pysyy alkutekstin kanssa kontekstissa! :)

Kun taas tuo sinun harrastamasi epäraamatullinen vauvavalelu oppi on perkeleestä, siinä Raamattua tuntemattomia ihmispoloisia harhautetaan oikein olan takaa väittämällä sitä muka Raamatulliseksi kasteeksi, se, se on törkeää Raamatunsanan väärentämistä/petosta, ja kerran sinä ja kumppanit tulette vastaamaan teoistanne Jumalalle!

Äänestä
  • Et sano enää hih etkä heh, kun sinut pannaan pitkään jatkuneesta tahallisesta raamatun väärennystyöstäsi vastuuseen. Hymyile ja hihittele nyt kun vielä voit.

    Äänestä

  • voi eepua, voi eepua kirjoitti:

    Et sano enää hih etkä heh, kun sinut pannaan pitkään jatkuneesta tahallisesta raamatun väärennystyöstäsi vastuuseen. Hymyile ja hihittele nyt kun vielä voit.

    Mikä on ääni sinulla ilveilijä silloin kun sinun tulituomiosi pannaan käytäntöön, ellet tee (Apt.2:38) nyt sitä parannusta?

    Äänestä

  • eepu* kirjoitti:

    Mikä on ääni sinulla ilveilijä silloin kun sinun tulituomiosi pannaan käytäntöön, ellet tee (Apt.2:38) nyt sitä parannusta?

    Koko Raamattua koskee se, ettei sitä saa omin päin väännellä ja muutellla niinkuin eepun peijooni. joko hihittely alkaa hyytyä`?


    18 Minä todistan jokaiselle, joka tämän kirjan profetian sanat kuulee: Jos joku panee niihin jotakin lisää, niin Jumala on paneva hänen päällensä ne vitsaukset, jotka ovat kirjoitetut tähän kirjaan;
    19 ja jos joku ottaa pois jotakin tämän profetian kirjan sanoista, niin Jumala on ottava pois sen osan, mikä hänellä on elämän puuhun ja pyhään kaupunkiin, joista tässä kirjassa on kirjoitettu.

    Äänestä

Ei omin päin vaan sen Oikean uskonmukaisen (Apt.2:38) upotuskasteen jälkeen saadun Pyhän Hengen opastuksella! :)
Sillä Raamattu sanoo: ”Ja tietäkää ennen kaikkea se, ettei yksikään Raamatun profetia ole kenenkään omin neuvoin selitettävissä;” (2.Piet.1:20)

Mutta ”..kun Pyhä Henki tulee teihin, niin te saatte voiman (viisauden armolahjan), ja te tulette olemaan minun todistajani sekä Jerusalemissa että koko Juudeassa ja Samariassa ja aina maan ääriin saakka."
”… ja te ette ole kenenkään opetuksen tarpeessa; vaan niinkuin hänen voitelunsa opettaa teitä kaikessa, niin se opetus on myös totta eikä ole valhetta; ja niinkuin se on opettanut teitä, niin pysykää hänessä.”
” Mutta kun he vetävät teitä oikeuteen, älkää huolehtiko siitä, miten tahi mitä puhuisitte, sillä teille annetaan sillä hetkellä, mitä teidän on puhuminen. Sillä ette te itse puhu, vaan teidän Isänne Henki puhuu teissä. (Apt.1:8; 1.Joh.2:27; Matt.10:19,20)
-
Tee siis pilkkaaja parannus ja anna kastaa itsesi, niin sinä pelastut. Katso täältä siitä Oikeasta uskonmukaisesta upotuskasteesta:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9668367
*
♥ MARANATA! ♥

Äänestä
  • nimimerkki lakievankeliumi oikaisi aloitusviestisi törkeän Lutherin vääristelyn.

    Äänestä

kirkkopostilla II sivu 83 kohdasta 27 alkaen

27. Näiden lisäksi on eräitä muita, esimerkiksi niin sanotut valdolaisveljet, jotka ovat sitä mieltä, että jokaisen täytyy omakohtaisesti uskoa ja omakohtaisella uskolla ottaa vastaan kaste ja ehtoollinen; päinvastaisessa tapauksessa ei häntä kaste eikä ehtoollinen hyödytä mitään. Tähän asti he esittävät ja käsittävät oikein. Mutta se, että he kaikesta huolimatta ryhtyvät kastamaan pieniä lapsia, joilla heidän käsityksen mukaansa ei ole omakohtaista uskoa, on pyhän kasteen pilkkaamista; vastoin parempaa tietoansa he rikkovat toisen käskyn, turhaan ja perusteettomasti käyttämällä Jumalan nimeä ja sanaa. Heitä ei ollenkaan auta edes puolustelu, että näiden tulevaa uskoa silmällä pitäen, silloin kuin heidän järkensä alkaa toimia. Uskon täytyy nimittäin olla saapuvilla ennen kastetta tai ainakin kastattaessa, sillä muutoin lapsi ei pääse vapaaksi perkeleestä ja synneistä.
28. Jos siis heidän ajatuksensa olisi  oikein,  täytyisi  kaiken sen, mitä kasteessa toimitetaan, olla pelkkää valhetta ja pilaa. Siinähän kastaja kysyy, uskooko lapsi, ja tähän vastataan hänen puolestaan myöntävästi; sitten kysytään, tahtooko se tulla kastetuksi, johon niin ikään vastataan lapsen puolesta myöntävästi; kuitenkaan ei ketään kasteta, vaan se kastetaan itse. Siispä joko sen itsensä myös täytyy uskoa, tai kummit ehdottomasti  valehtelevat sanoessaan sen puolesta:  >> Minä uskon >>. Sitten vielä kastaja kiittää siitä, että se on perkeleestä vapahdettu, ja tämän merkiksi hän pukee sen valkoiseen pukuun, näin kaikin puolin käsitellen sitä uutena, pyhänä Jumalan lapsena; kaikki tämä olisi ehdottomasti väärää, ellei käsillä olisi omakohtaista uskoa, ja olisi parempi, ettei koskaan kastettaisi yhden yhtäkään lasta, kuin että näin ilveillen tehtäisi pilaa Jumalan sanasta ja sakramentista, aivan kuin Jumala olisi epäjumala tai hölmö.
29. Ei auta sekään, että jaetaan Jumalan valtakunnan kolmia: Ensiksi se muka on kristillinen seurakunta, toiseksi iankaikkinen elämä ja kolmanneksi evankeliumi; sitten sanotaan lapset kastettavan taivasten valtakuntaan sekä ensimmäisessä että kolmannessa merkityksessä, toisin sanoen, heitä ei kasteta, siten tullaksensa autuaiksi ja syntien anteeksiantamuksen omistukseen, vaan heidät otetaan kristikunnan yhteyteen ja saatetaan evankeliumin ääreen. Tämä on varsin tyhjää puhetta, omien mielijohteiden mukaista sepustelua. Eihän se ole mitään taivasten valtakuntaan tulemista, että minä tulen kristittyjen pariin ja kuulen evankeliumia; samoinhan voivat tehdä pakanatkin, eikä siinä mitään kastetta tarvita. Vaikka sinä puhuisit mitä taivasten valtakunnasta sen ensimmäisessä, toisessa tai kolmannessa merkityksessä, se ei myöskään ole mitään taivasten valtakuntaan tulemista; vaan se on taivasten valtakunnassa olemista, kun minä olen kristikunnan elävä jäsen enkä ainoastaan kuule evankeliumia, vaan myös uskon sen. Muutoinhan olisi ihminen kuin ihminen taivasten valtakunnassa juuri niin kuin minä heittäisin kristittyjen pariin pölkyn tai palikan tai niin kuin perkele heidän parissaan! Tuollainen ei siis lainkaan kelpaa!
30. Tästä seuraa myös, että kristillisellä seurakunnalla olisi kaksi kastetta, ja että sama kaste ei olisi lapsilla kuin aikuisilla on, vaikka kuitenkin pyhä Paavali Efesolaiskirjeen 4. luvussa ( 5. jakeessa ) sanoo, että on vain yksi kaste, yksi Herra, yksi usko

Äänestä
  • Lisäystä edelliseen!

    Tässä on osa Lutherin saarnaa postillasta. Ennemmin ei antanut laittaa tänne tätä tekstiä. Postillassa se on tässä järjestyksessä.

    Äänestä

Lutherin sanomiset eivät ratkaise oikeaa oppia, vaan Raamattu. Raamatun mukaan kaste on Jumalan teko, ja Jumalan tekoja ei ihmisen tarvitse mennä omilla teoilla ja järkeilyllä muuttamaan/korjailemaan. Kysymykseen siitä, voiko lapsi uskoa, on helppo vastata, että Jumalalle kaikki on mahdollista, sillä uskokin on Jumalan lahja. Se ei ratkaise kastekysymystä, sillä oleellista on se, mitä kasteessa saa ja mitä se vaikuttaa. Jumalan työhön ei vaikuta se, onko kastettava vauva, nuori vai aikuinen. Kasteen ja uskon järjestykselle Raamattu ei anna mitään ohjetta, KOSKA molemmat ovat Jumalan tekoja.

Äänestä
  • Oikea järjestys kasteen ottamiselle on ensin USKO Evankeliumiin Kristuksesta ja sitten (Apt.2:38) kasteen hautaan - syntien anteeksisaamiseksi!
    ”Jotka nyt OTTIVAT hänen sanansa vastaan, (vain) ne kastettiin,” (Apt.2:41)

    Vauvat ei ymmärrä Evankeliumista, heillä ei siis voi olla omaa uskoakaan, kysy sitä heiltä jos et muuten usko!
    Jokaisen joka Jumalan tykö tulee täytyy itse uskoa! ,
    USKO on se ”ojennettu käsi” Jumalan puoleen, jolla me otamme Jumalan Evankeliumikutsun vastaan!

    Evankeliumia saarnataan teille ja joka sen uskoo ja antaa (Apt.2:38) kastaa itsensä pelastuu!

    Mutta käykö samalla tavalla niin kuin Johanneksen aikanakin, te ette usko; ”Sillä Johannes tuli teidän tykönne vanhurskauden (Matt.21:25 sanoma mukana) tietä, ja te ette uskoneet häntä, mutta publikaanit ja portot uskoivat häntä; ja vaikka te sen näitte, ette jäljestäpäinkään katuneet, niin että olisitte häntä uskoneet.” (Matt.21:32)

    Sillä; ”..Raamattu on sulkenut kaikki synnin alle, että se, mikä luvattu oli, annettaisiin uskosta Jeesukseen Kristukseen niille, jotka uskovat.” (Gal. 3:22)
    Sillä; ”.. ILMAN USKOA on mahdoton olla otollinen; sillä sen, joka JUMALAN TYKÖ TULEE, TÄYTYY USKOA, että Jumala on ja että hän palkitsee ne, jotka häntä etsivät.”

    Ja sanoohan Vapahtajakin: "Aika on täyttynyt, ja Jumalan valtakunta on tullut lähelle; tehkää parannus ja USKOKAA EVANKELIUMI." (Mark. 1:15)

    Katso lisää: KASTEENSANOMA USKOVALLE; "ETTÄ LAIN VANHURSKAUS TÄYTETTÄISIIN MEISSÄ"! http://suomi24kristinuskomme.phpbb.fi/viewtopic.php?f=2&t=11&sid=1dbcae8afff8fd1372343b517cde1368
    *-
    Johanneksen (Apt.2:38; Matt.21:25) kaste oli Taivaasta - Jumalalta, niin kuin Sapattikin, kun taas Jumalan pilkkaa ovat; vauvavalelu kasteena ja kastaminen kolmeen arvoasemaan, Oikean Sapatin polkeminen ja sunnuntaisapatin asettaminen sen tilalle,
    ja tämä sana "KIRKKO", se on paavin/katolisenkirkon hapatusta/salaisuutta, kreikaksi; kyriekee, kyriakon, Kyriakee, = SUNNUNTAI, ja iankaikkinen kidutusoppi, ne ovat ihmisestä - paavilta/katoliselta kirkolta - Ei Jumalasta, ketä/kumpaa sinä tottelet - eli haluatko pelastua vai olla harhaopissasi ja mennä kadotukseen?
    *-
    ♥ MARANATA! ♥

    Äänestä

  • eepu* kirjoitti:

    Oikea järjestys kasteen ottamiselle on ensin USKO Evankeliumiin Kristuksesta ja sitten (Apt.2:38) kasteen hautaan - syntien anteeksisaamiseksi!
    ”Jotka nyt OTTIVAT hänen sanansa vastaan, (vain) ne kastettiin,” (Apt.2:41)

    Vauvat ei ymmärrä Evankeliumista, heillä ei siis voi olla omaa uskoakaan, kysy sitä heiltä jos et muuten usko!
    Jokaisen joka Jumalan tykö tulee täytyy itse uskoa! ,
    USKO on se ”ojennettu käsi” Jumalan puoleen, jolla me otamme Jumalan Evankeliumikutsun vastaan!

    Evankeliumia saarnataan teille ja joka sen uskoo ja antaa (Apt.2:38) kastaa itsensä pelastuu!

    Mutta käykö samalla tavalla niin kuin Johanneksen aikanakin, te ette usko; ”Sillä Johannes tuli teidän tykönne vanhurskauden (Matt.21:25 sanoma mukana) tietä, ja te ette uskoneet häntä, mutta publikaanit ja portot uskoivat häntä; ja vaikka te sen näitte, ette jäljestäpäinkään katuneet, niin että olisitte häntä uskoneet.” (Matt.21:32)

    Sillä; ”..Raamattu on sulkenut kaikki synnin alle, että se, mikä luvattu oli, annettaisiin uskosta Jeesukseen Kristukseen niille, jotka uskovat.” (Gal. 3:22)
    Sillä; ”.. ILMAN USKOA on mahdoton olla otollinen; sillä sen, joka JUMALAN TYKÖ TULEE, TÄYTYY USKOA, että Jumala on ja että hän palkitsee ne, jotka häntä etsivät.”

    Ja sanoohan Vapahtajakin: "Aika on täyttynyt, ja Jumalan valtakunta on tullut lähelle; tehkää parannus ja USKOKAA EVANKELIUMI." (Mark. 1:15)

    Katso lisää: KASTEENSANOMA USKOVALLE; "ETTÄ LAIN VANHURSKAUS TÄYTETTÄISIIN MEISSÄ"! http://suomi24kristinuskomme.phpbb.fi/viewtopic.php?f=2&t=11&sid=1dbcae8afff8fd1372343b517cde1368
    *-
    Johanneksen (Apt.2:38; Matt.21:25) kaste oli Taivaasta - Jumalalta, niin kuin Sapattikin, kun taas Jumalan pilkkaa ovat; vauvavalelu kasteena ja kastaminen kolmeen arvoasemaan, Oikean Sapatin polkeminen ja sunnuntaisapatin asettaminen sen tilalle,
    ja tämä sana "KIRKKO", se on paavin/katolisenkirkon hapatusta/salaisuutta, kreikaksi; kyriekee, kyriakon, Kyriakee, = SUNNUNTAI, ja iankaikkinen kidutusoppi, ne ovat ihmisestä - paavilta/katoliselta kirkolta - Ei Jumalasta, ketä/kumpaa sinä tottelet - eli haluatko pelastua vai olla harhaopissasi ja mennä kadotukseen?
    *-
    ♥ MARANATA! ♥

    Ei Raamattu missään anna järjestystä kasteelle ja uskolle, sillä molemmat ovat Jumalan tekoja. Jos kaste olisi ihmisen teko, niin sitten pitäisi miettiä asiaa tarkemmin. Apt:n kohdissa on kristinuskon vieminen ensimmäisille ihmisille, ja siten täysin ainutlaatuinen maailmanhistorian tapahtuma, joten opillisesti tämä luku on selitettävä opetuskirjeiden kautta.

    "Vauvat ei ymmärrä Evankeliumista, heillä ei siis voi olla omaa uskoakaan, kysy sitä heiltä jos et muuten usko"
    - Kysyin juuri ja hän nyökytteli; asia on siis ratkennut!

    Raamattu ei kerro missään tarkkaa kastetapaa, joten valelun väittäminen harhaopiksi on vailla raamatullista perustetta. Kastetapa ei ole oleellinen, vaan se mitä kasteessa saa. Alkukieklen sanahan tarkoittaa kaikenlaista veden kassa toimimista. Jos vain esim. valelukaste tai upotskaste olisi oikea, niin Raamatussa varmasti sanottaisiin se täysin selvästi. Jumala on jättänyt kasteen ulkoisen muodon kristittyjen vapaan harkinnan varaan, mikä näkyi jo alkuseurakunnan toiminnassa.

    En tiedä, miksi alat inttämään sapatista ja kirkko-sanasta kastekeskustelussa. Et sinä sapattia viettämällä itseäsi pelasta. Jos vietät sapattia lauantaina, niin ole hyvä vaan.

    "eli haluatko pelastua vai olla harhaopissasi ja mennä kadotukseen?"
    - Minä uskon, että Jeesus on vapahtajani ja vain hänen sovituksensa ansiosta voin pelastua. Sinä näytät tuovan ihmisen omat ponnistelut pelastuksen ehdoksi, jolloin voi tulla ongelmia viimeisellä tuomiolla, veliseni!

    Siunausta!

    Äänestä

  • BigJ kirjoitti:

    Ei Raamattu missään anna järjestystä kasteelle ja uskolle, sillä molemmat ovat Jumalan tekoja. Jos kaste olisi ihmisen teko, niin sitten pitäisi miettiä asiaa tarkemmin. Apt:n kohdissa on kristinuskon vieminen ensimmäisille ihmisille, ja siten täysin ainutlaatuinen maailmanhistorian tapahtuma, joten opillisesti tämä luku on selitettävä opetuskirjeiden kautta.

    "Vauvat ei ymmärrä Evankeliumista, heillä ei siis voi olla omaa uskoakaan, kysy sitä heiltä jos et muuten usko"
    - Kysyin juuri ja hän nyökytteli; asia on siis ratkennut!

    Raamattu ei kerro missään tarkkaa kastetapaa, joten valelun väittäminen harhaopiksi on vailla raamatullista perustetta. Kastetapa ei ole oleellinen, vaan se mitä kasteessa saa. Alkukieklen sanahan tarkoittaa kaikenlaista veden kassa toimimista. Jos vain esim. valelukaste tai upotskaste olisi oikea, niin Raamatussa varmasti sanottaisiin se täysin selvästi. Jumala on jättänyt kasteen ulkoisen muodon kristittyjen vapaan harkinnan varaan, mikä näkyi jo alkuseurakunnan toiminnassa.

    En tiedä, miksi alat inttämään sapatista ja kirkko-sanasta kastekeskustelussa. Et sinä sapattia viettämällä itseäsi pelasta. Jos vietät sapattia lauantaina, niin ole hyvä vaan.

    "eli haluatko pelastua vai olla harhaopissasi ja mennä kadotukseen?"
    - Minä uskon, että Jeesus on vapahtajani ja vain hänen sovituksensa ansiosta voin pelastua. Sinä näytät tuovan ihmisen omat ponnistelut pelastuksen ehdoksi, jolloin voi tulla ongelmia viimeisellä tuomiolla, veliseni!

    Siunausta!

    Kirjoitat: " Kysyin juuri ja hän nyökytteli; asia on siis ratkennut!"

    eepu:
    Paavali sanoo "puhukaa totta keskenänne"! Mutta sinulla näyttää olevan tapanasi tuo valehteleminen?
    Toiseksi Pyhä Henki johtaa kaikkeen Totuuteen ja pyhitykseen, siitä me tunnemme Jumalan lapset, näin myös Sapatti asiassa yms..
    Raamattu sanoo: "ilman pyhitystä ei kukaan ole näkevä Herraa"! ..joten sinun uskosi ei voi sinua pelastaa, sillä usko ilman tekoja on kuollut!!

    Äänestä

  • eepu* kirjoitti:

    Kirjoitat: " Kysyin juuri ja hän nyökytteli; asia on siis ratkennut!"

    eepu:
    Paavali sanoo "puhukaa totta keskenänne"! Mutta sinulla näyttää olevan tapanasi tuo valehteleminen?
    Toiseksi Pyhä Henki johtaa kaikkeen Totuuteen ja pyhitykseen, siitä me tunnemme Jumalan lapset, näin myös Sapatti asiassa yms..
    Raamattu sanoo: "ilman pyhitystä ei kukaan ole näkevä Herraa"! ..joten sinun uskosi ei voi sinua pelastaa, sillä usko ilman tekoja on kuollut!!

    Pyhitys ei ole oma suoritus, vaan se tulee uskosta Jeesukseen. Pelastus ei riipu ihmisen teoista, ettei kukaan voisi ylpeillä, vaan se saadaan lahjaksi uskon kautta. Etkö tuon verran ole Raamattua lukenut?? :O

    Usko ilman tekoja on kuollut, mutta tuossa kohdassa ei puhuta teoista, vaan uskosta. Pelastus ei tule yhdenkään teon kautta.

    Siunausta!

    Äänestä

  • BigJ kirjoitti:

    Pyhitys ei ole oma suoritus, vaan se tulee uskosta Jeesukseen. Pelastus ei riipu ihmisen teoista, ettei kukaan voisi ylpeillä, vaan se saadaan lahjaksi uskon kautta. Etkö tuon verran ole Raamattua lukenut?? :O

    Usko ilman tekoja on kuollut, mutta tuossa kohdassa ei puhuta teoista, vaan uskosta. Pelastus ei tule yhdenkään teon kautta.

    Siunausta!

    Juurihan kirjoitin yllä kuinka se tapahtuu, kenen VOIMASTA ... mutta, jos Raamatun ymmärtäminen/ymmärrys tasosi on tuota tasoa on keskustelu kanssasi hedelmätön!

    Eli; Jumala ei ketään pakota, jokaisen on itse tahdottava uudistusta ja siinä Jumala auttaa Pyhän Henkensä kautta meissä!
    Joten; Antakaa siis pelastaa/kastaa (Apt.2:38) itsenne niin te saatte Pyhän Hengen Lahjan!
    Niin ”… te ette ole kenenkään opetuksen tarpeessa; vaan niinkuin hänen voitelunsa opettaa teitä kaikessa, niin se opetus on myös totta eikä ole valhetta; ja niinkuin se on opettanut teitä, niin pysykää hänessä.”

    Siis, OIKEAN (Apt.2:38) upotuskasteen jälkeen tulee alkaa ihmisessä näkyä tämä PARANNUKSEN HEDELMÄ:
    "Mutta kun Hän tulee, TOTUUDEN HENKI, johdattaa Hän teidät KAIKKEEN TOTUUTEEN.” Sillä; ”Hänen VOITELUNSA (joka teissä vaikuttaa/on) OPETTAA teitä kaikessa"!(ks.Joh.16:13; 1.Joh.2:27)
    ... ja niin me ALAMME UUDISTUA/MUUTTUA Jumalan kuvan kaltaisuuteen, alamme parantua vääristä töistä, väärästä sunnuntai lepopäivästä Oikean Sapatin viettämiseen, me tahdomme ja alamme uudistua kaikesta pahasta, alamme ystävällistyä, jne.. tämä saa aikaan TOTTELEVAISUUS Pyhän Hengen äänelle, se saa meidät uudistumaan, se on pyhitystä meissä!

    ... ja niin Hän, Pyhä Henki, johtaa kaikkeen Totuuteen, ja sanoo; ".. SAPATTINI MINÄ annoin heille, olemaan MERKKINÄ MINUN ja heidän välillään, että he tulisivat tietämään, että MINÄ olen HERRA, joka pyhitän heidät.
    " .. pyhittäkää MINUN SAPATTINI; ne olkoot merkkinä välillämme, MINUN ja teidän, että tulisitte tietämään, että MINÄ olen HERRA, teidän JUMALANNE." (ks. Hes.20.Luku)!
    *-
    Jumalan asettama Sapatti/Lepopäivä alkaa kesäaikana; pe. illasta klo 19.00 - la. iltaan klo 19.00!
    SAPATTI alkaa päivämäärärajalta (180° pituuspiiriltä) perjantaina auringon laskiessa normaaliaikaan klo 18.00!
    "Jos te pidätte minun käskyni, niin te pysytte minun rakkaudessani, niinkuin minä olen pitänyt Isäni käskyt ja pysyn hänen rakkaudessaan." "Sillä rakkaus Jumalaan on se, että pidämme hänen käskynsä. Ja hänen käskynsä eivät ole raskaat;" (1.Joh.5:3; Joh.15:10)
    *-
    AINOANA, joka kastaa uskonmukaisesti Suomessa itseni lisäksi löytynee adventtiseurakunnasta sopimuksen mukaan! Katso lähin seurakuntamme: http://www.adventist.fi/seurakunnat
    -- Antakaa siis pelastaa/kastaa (Apt.2:38) itsenne niin te saatte Pyhän Hengen Lahjan!

    Katso lisää: KASTEENSANOMA USKOVALLE; "ETTÄ LAIN VANHURSKAUS TÄYTETTÄISIIN MEISSÄ"! http://suomi24kristinuskomme.phpbb.fi/viewtopic.php?f=2&t=11&sid=1dbcae8afff8fd1372343b517cde1368

    *-
    ♥ MARANATA! ♥

    Äänestä

  • BigJ kirjoitti:

    Pyhitys ei ole oma suoritus, vaan se tulee uskosta Jeesukseen. Pelastus ei riipu ihmisen teoista, ettei kukaan voisi ylpeillä, vaan se saadaan lahjaksi uskon kautta. Etkö tuon verran ole Raamattua lukenut?? :O

    Usko ilman tekoja on kuollut, mutta tuossa kohdassa ei puhuta teoista, vaan uskosta. Pelastus ei tule yhdenkään teon kautta.

    Siunausta!

    Lue kirjoitukseni kasteesta tällä pastalla, otsikolla "Sananen kasteesta".
    Käy siinä seikkaperäisesti läpi kastetta Uuden Testamentin valossa.

    Äänestä

  • eepu* kirjoitti:

    Juurihan kirjoitin yllä kuinka se tapahtuu, kenen VOIMASTA ... mutta, jos Raamatun ymmärtäminen/ymmärrys tasosi on tuota tasoa on keskustelu kanssasi hedelmätön!

    Eli; Jumala ei ketään pakota, jokaisen on itse tahdottava uudistusta ja siinä Jumala auttaa Pyhän Henkensä kautta meissä!
    Joten; Antakaa siis pelastaa/kastaa (Apt.2:38) itsenne niin te saatte Pyhän Hengen Lahjan!
    Niin ”… te ette ole kenenkään opetuksen tarpeessa; vaan niinkuin hänen voitelunsa opettaa teitä kaikessa, niin se opetus on myös totta eikä ole valhetta; ja niinkuin se on opettanut teitä, niin pysykää hänessä.”

    Siis, OIKEAN (Apt.2:38) upotuskasteen jälkeen tulee alkaa ihmisessä näkyä tämä PARANNUKSEN HEDELMÄ:
    "Mutta kun Hän tulee, TOTUUDEN HENKI, johdattaa Hän teidät KAIKKEEN TOTUUTEEN.” Sillä; ”Hänen VOITELUNSA (joka teissä vaikuttaa/on) OPETTAA teitä kaikessa"!(ks.Joh.16:13; 1.Joh.2:27)
    ... ja niin me ALAMME UUDISTUA/MUUTTUA Jumalan kuvan kaltaisuuteen, alamme parantua vääristä töistä, väärästä sunnuntai lepopäivästä Oikean Sapatin viettämiseen, me tahdomme ja alamme uudistua kaikesta pahasta, alamme ystävällistyä, jne.. tämä saa aikaan TOTTELEVAISUUS Pyhän Hengen äänelle, se saa meidät uudistumaan, se on pyhitystä meissä!

    ... ja niin Hän, Pyhä Henki, johtaa kaikkeen Totuuteen, ja sanoo; ".. SAPATTINI MINÄ annoin heille, olemaan MERKKINÄ MINUN ja heidän välillään, että he tulisivat tietämään, että MINÄ olen HERRA, joka pyhitän heidät.
    " .. pyhittäkää MINUN SAPATTINI; ne olkoot merkkinä välillämme, MINUN ja teidän, että tulisitte tietämään, että MINÄ olen HERRA, teidän JUMALANNE." (ks. Hes.20.Luku)!
    *-
    Jumalan asettama Sapatti/Lepopäivä alkaa kesäaikana; pe. illasta klo 19.00 - la. iltaan klo 19.00!
    SAPATTI alkaa päivämäärärajalta (180° pituuspiiriltä) perjantaina auringon laskiessa normaaliaikaan klo 18.00!
    "Jos te pidätte minun käskyni, niin te pysytte minun rakkaudessani, niinkuin minä olen pitänyt Isäni käskyt ja pysyn hänen rakkaudessaan." "Sillä rakkaus Jumalaan on se, että pidämme hänen käskynsä. Ja hänen käskynsä eivät ole raskaat;" (1.Joh.5:3; Joh.15:10)
    *-
    AINOANA, joka kastaa uskonmukaisesti Suomessa itseni lisäksi löytynee adventtiseurakunnasta sopimuksen mukaan! Katso lähin seurakuntamme: http://www.adventist.fi/seurakunnat
    -- Antakaa siis pelastaa/kastaa (Apt.2:38) itsenne niin te saatte Pyhän Hengen Lahjan!

    Katso lisää: KASTEENSANOMA USKOVALLE; "ETTÄ LAIN VANHURSKAUS TÄYTETTÄISIIN MEISSÄ"! http://suomi24kristinuskomme.phpbb.fi/viewtopic.php?f=2&t=11&sid=1dbcae8afff8fd1372343b517cde1368

    *-
    ♥ MARANATA! ♥

    Hmmm. minun Raamatussani ei puhuta sen paremmin "oikeasta" kuin "väärästäkään" kasteesta, kuten ei myöskään upotuskasteesta, vaan se puhuu vain kasteesta, joka on edelleen Jumalan teko. Ei siis adventtiseurakunnan tyypin uskonmukainen sopimusteko, vaan itse kaikkivaltiaan Jumalan pelastava teko.

    Laki on puolestamme jo täytetty, joten pelastus ei riipu siitä miten hyvin onnistuu käskyjä noudattamaan. Paisti jos pystyy täydellisesi, niin sittenhän on hyvä eikä tarvi Jeesusta ollenkaan. Kristity elävät armon alla, eivätkä lain alla. Jeesushan sanoi, että tärkein käsky on rakastaa lähimmäsitä niin kuin itseään.

    Sinä näytät pitävän itseäsi "parempana" kristittynä kun vietät sapattia lauantaina. Aika outoa...

    Siunausta!

    Äänestä

  • BigJ kirjoitti:

    Hmmm. minun Raamatussani ei puhuta sen paremmin "oikeasta" kuin "väärästäkään" kasteesta, kuten ei myöskään upotuskasteesta, vaan se puhuu vain kasteesta, joka on edelleen Jumalan teko. Ei siis adventtiseurakunnan tyypin uskonmukainen sopimusteko, vaan itse kaikkivaltiaan Jumalan pelastava teko.

    Laki on puolestamme jo täytetty, joten pelastus ei riipu siitä miten hyvin onnistuu käskyjä noudattamaan. Paisti jos pystyy täydellisesi, niin sittenhän on hyvä eikä tarvi Jeesusta ollenkaan. Kristity elävät armon alla, eivätkä lain alla. Jeesushan sanoi, että tärkein käsky on rakastaa lähimmäsitä niin kuin itseään.

    Sinä näytät pitävän itseäsi "parempana" kristittynä kun vietät sapattia lauantaina. Aika outoa...

    Siunausta!

    Raamatun oppia sinulle;
    Raamattu puhuu nimenomaan Evankeliumiin uskovan (Apt.2:38 - βαπτισθητω) upotuskasteesta ja pyhityksestä; so pois synnistä - Lain mukaiseen elämään Pyhän Hengen Voimalla, Vapahtajassa on jokaisella tämä mahdollisuus - pyhitys, -- "ilman pyhitystä ei kukaan ole näkevä Herraa", mutta se nyt vain ei näytä menevän sinulle perille, koskapa olet aivopesty luterilaiseen harhaoppiisi!! – Valitettavasti

    'Baptidzoo' - verbin merkitys Uudessa testamentissa:
    'Kastaa' - verbi on suomennettu kreikan sanasta baptidzoo (kantasana on verbi baptoo), joka viittaa UPOTTAMISEEN - veden alle, kastaminen UT mukaan tapahtuu siis siten, että uskonsa tunnustava ihminen upotetaan/painetaan veden alle.

    RAAMATUSSA βαπτιζω (baptizo bap-tid'-zo); sana merkitsee siis uskovan ihmisen kastamisessa, että hänet UPOTETAAN (jhnkn) veteen/jokeen!
    ”Niin Pietari sanoi heille: "Tehkää parannus ja ottakoon kukin teistä KASTEEN Jeesuksen Kristuksen nimeen syntienne anteeksisaamiseksi, niin te saatte Pyhän Hengen lahjan.
    ”πετρος δε εφη προς αυτους μετανοησατε και βαπτισθητω εκαστος υμων επι τω ονοματι ιησου χριστου εις αφεσιν αμαρτιων και ληψεσθε την δωρεαν του αγιου πνευματος” (Ks.Apt.2.38)

    ” ja hän KASTOI heidät Jordanin VIRRASSA, kun he tunnustivat syntinsä.”
    ”και εβαπτιζοντο εν τω ιορδανη υπ αυτου εξομολογουμενοι τας αμαρτιας αυτων” (Matt.3:6)

    *-
    ♥ MARANATA! ♥

    Äänestä

  • eepu* kirjoitti:

    Raamatun oppia sinulle;
    Raamattu puhuu nimenomaan Evankeliumiin uskovan (Apt.2:38 - βαπτισθητω) upotuskasteesta ja pyhityksestä; so pois synnistä - Lain mukaiseen elämään Pyhän Hengen Voimalla, Vapahtajassa on jokaisella tämä mahdollisuus - pyhitys, -- "ilman pyhitystä ei kukaan ole näkevä Herraa", mutta se nyt vain ei näytä menevän sinulle perille, koskapa olet aivopesty luterilaiseen harhaoppiisi!! – Valitettavasti

    'Baptidzoo' - verbin merkitys Uudessa testamentissa:
    'Kastaa' - verbi on suomennettu kreikan sanasta baptidzoo (kantasana on verbi baptoo), joka viittaa UPOTTAMISEEN - veden alle, kastaminen UT mukaan tapahtuu siis siten, että uskonsa tunnustava ihminen upotetaan/painetaan veden alle.

    RAAMATUSSA βαπτιζω (baptizo bap-tid'-zo); sana merkitsee siis uskovan ihmisen kastamisessa, että hänet UPOTETAAN (jhnkn) veteen/jokeen!
    ”Niin Pietari sanoi heille: "Tehkää parannus ja ottakoon kukin teistä KASTEEN Jeesuksen Kristuksen nimeen syntienne anteeksisaamiseksi, niin te saatte Pyhän Hengen lahjan.
    ”πετρος δε εφη προς αυτους μετανοησατε και βαπτισθητω εκαστος υμων επι τω ονοματι ιησου χριστου εις αφεσιν αμαρτιων και ληψεσθε την δωρεαν του αγιου πνευματος” (Ks.Apt.2.38)

    ” ja hän KASTOI heidät Jordanin VIRRASSA, kun he tunnustivat syntinsä.”
    ”και εβαπτιζοντο εν τω ιορδανη υπ αυτου εξομολογουμενοι τας αμαρτιας αυτων” (Matt.3:6)

    *-
    ♥ MARANATA! ♥

    Raamattu ei edelleenkään puhu upotuskasteesta, vaan kasteesta. Kaste on niin merkittävä asia, ettö JOS VAIN upotuskaste (tai valelukaste tai joku muu) kelpaa, niin Raamattu sanoisi asian varmasti täysin selvästi. 'Baptidzoo-sana tarkoittaa myös pirskottamista ja valelua; kaikenlaista veden koskemista. Joten sen perusteella ei voi tehdä tuollaista johtopäätöstä.

    Sinä edustat uudestikastajien harhaoppia. Ramatussa misään ei kasteta kristillisen kasteen saanutta uudelleen!!! Kaste on ja on aina ollut Jumalan teko! Sitä oli alkuseurakunnassa ja on aina ollut vanhoissa kirkoissa. Vasta viime vuosisatoina on noussut tällainen ihme harhaoppi, joka on sitä mieltä, että ihmisen pitää itse korjailla ja muutella kaikkivaltiaan Jumalan tekoja; kamalaa!!

    Pyhä Henki sinulle valaiskoon tämänkin asian.

    Siunausta!

    Äänestä

Olet oikeassa Bigj. Raamatulla jokaisen oppi pystytään tarkastelemaan onko se Jumalasta vai perkeleestä, valheen isästä. Minä olen myös samaa mieltä, että kaste ja usko ovat Jumalan tekoja. Lutherilla on paljon hyviä kirjoituksia, ettei niitä voi sen vuoksi ohittaa. Raamattu on kuitenkin se ykkönen. Mitä tulee tuohon Lutherin saarnaan, joka on lainattu kirkkopostillasta, oli tarkoitettu eepulle, koska eepu haluaa vääristellä Lutherin sanomisia. Eepulle vain tiedoksi, älä sano väärää todistusta lähimmäisestäsi.

Äänestä
  • Älä ole typerys, vauvat ei ymmärrä heillä ei siis voi olla omaa uskoa! Kysy sitä heiltä jos et muuten usko!

    Martti Lutherkin sanoo/kirjoitti:
    ”Siis kysymme, kuinka on pienten lasten laita, heillä kun ei vielä ole mitään YMMÄRRYSTÄ ja kun he EIVÄT VOI OMAKOHTAISESTI voi USKOA,"

    20. ”Ensiksikin todetkaamme se vahva ja varma, perustava asia: KUKAAN ei TULE AUTUAAKSI TOISTEN USKOLLA tai vanhurskaudella, vaan omallansa, eikä myöskään ketään tuomita kadotukseen toisen epäuskon tai syntien tähden, vaan oman epäuskonsa tähden, niin kuin evankeliumi kirkkaasti ja selvästi sanoo Markuksen Evankeliumin 16. luvussa (Mark. 16:16. jakeessa):
    »Joka uskoo ja kastetaan, se pelastuu; mutta joka ei usko, se tuomitaan kadotukseen», ja Roomalaiskirjeen 1. luvussa (Room. 1:17. jakeessa): »Vanhurskas on elävä uskosta», ja Johanneksen Evankeliumin 3. luvussa (Joh. 3:16 - 18. jakeissa):
    »Ei yksikään, joka häneen uskoo, huku, vaan hänellä on iankaikkinen elämä», ja vielä: »Joka uskoo häneen, sitä ei tuomita; joka ei usko, se on jo tuomittu».
    Nämä ovat päivänselviä, täysin ymmärrettäviä sanoja: jokaisen täytyy OMAKOHTAISESTI USKOA, kukaan ei selviydy VIERAALLA USKOLLA, ilman omaa uskoa.

    Näistä lausumista Ei SAA POIKETA Eikä niitä KIELTÄÄ, oli kysymys mistä tahansa; ennemmin annettakoon maailman kaikkineen raueta kuin mennään muuttamaan tätä jumalallista TOTUUTTA! Ja vaikka sitä vastaan esitettäisiinkin jotain sellaista näennäisen pätevää, jota sinä et osaa kumota, niin tunnusta toki mieluummin, että et ymmärrä asiaa, näin jättäen sen Jumalan haltuun, kuin että myönnyt johonkin, joka on vastoin näitä selviä raamatunkohtia. JÄÄKÖÖT pakanat, juutalaiset, turkkilaiset, vähäiset lapset ja kaikki muukin minne jäävät, mutta näiden sanojen pitää, niiden täytyy olla OIKEAT ja TODET.”

    21. ”Siis kysymme, kuinka on pienten lasten laita, heillä kun ei vielä ole mitään YMMÄRRYSTÄ ja kun he EIVÄT VOI OMAKOHTAISESTI voi USKOA, koskapa on kirjoitettu: »Usko tulee kuulemisesta, mutta kuuleminen Kristuksen SANAN KAUTTA» — Roomalaiskirjeen 10. luku (Room. 10:17. jae). Eiväthän pienet lapset kuule eivätkä YMMÄRRÄ Jumalan sanaa; heillä Ei siis myöskään voi olla omaa USKOA.”
    26. ”… Kristus mm. sanoo: »Joka uskoo ja kastetaan» jne. Suoralta kädeltä siis päätämme: kaste ei auta ketäkään eikä sitä ole annettava kenellekään, joka ei omasta puolestaan usko; ilman omakohtaista uskoa ei ole ketään kastettava. Pyhä Augustinus itsekin sanoo: »Non sacramentum iustificat, sed fides sacramenti", Sakramentti ei tee vanhurskaaksi, vaan sakramentin uskominen. ”

    - Ellemme siis pätevämmin osaa vastata tähän kysymykseen ja todistaa, että pienet lapset itse uskovat; vakaasti neuvon: niin pian kuin mahdollista LAKATTAKOON älköönkä kastettako lapsia ollenkaan, ettemme moisella mielikuvituksellisella ILVEILYLLÄ, jonka takana ei mitään ole, pilkkaisi ja häpäisisi suuresti ylistettyä Jumalan majesteettia.”!

    *
    ♥ MARANATA! ♥

    Äänestä

  • eepu* kirjoitti:

    Älä ole typerys, vauvat ei ymmärrä heillä ei siis voi olla omaa uskoa! Kysy sitä heiltä jos et muuten usko!

    Martti Lutherkin sanoo/kirjoitti:
    ”Siis kysymme, kuinka on pienten lasten laita, heillä kun ei vielä ole mitään YMMÄRRYSTÄ ja kun he EIVÄT VOI OMAKOHTAISESTI voi USKOA,"

    20. ”Ensiksikin todetkaamme se vahva ja varma, perustava asia: KUKAAN ei TULE AUTUAAKSI TOISTEN USKOLLA tai vanhurskaudella, vaan omallansa, eikä myöskään ketään tuomita kadotukseen toisen epäuskon tai syntien tähden, vaan oman epäuskonsa tähden, niin kuin evankeliumi kirkkaasti ja selvästi sanoo Markuksen Evankeliumin 16. luvussa (Mark. 16:16. jakeessa):
    »Joka uskoo ja kastetaan, se pelastuu; mutta joka ei usko, se tuomitaan kadotukseen», ja Roomalaiskirjeen 1. luvussa (Room. 1:17. jakeessa): »Vanhurskas on elävä uskosta», ja Johanneksen Evankeliumin 3. luvussa (Joh. 3:16 - 18. jakeissa):
    »Ei yksikään, joka häneen uskoo, huku, vaan hänellä on iankaikkinen elämä», ja vielä: »Joka uskoo häneen, sitä ei tuomita; joka ei usko, se on jo tuomittu».
    Nämä ovat päivänselviä, täysin ymmärrettäviä sanoja: jokaisen täytyy OMAKOHTAISESTI USKOA, kukaan ei selviydy VIERAALLA USKOLLA, ilman omaa uskoa.

    Näistä lausumista Ei SAA POIKETA Eikä niitä KIELTÄÄ, oli kysymys mistä tahansa; ennemmin annettakoon maailman kaikkineen raueta kuin mennään muuttamaan tätä jumalallista TOTUUTTA! Ja vaikka sitä vastaan esitettäisiinkin jotain sellaista näennäisen pätevää, jota sinä et osaa kumota, niin tunnusta toki mieluummin, että et ymmärrä asiaa, näin jättäen sen Jumalan haltuun, kuin että myönnyt johonkin, joka on vastoin näitä selviä raamatunkohtia. JÄÄKÖÖT pakanat, juutalaiset, turkkilaiset, vähäiset lapset ja kaikki muukin minne jäävät, mutta näiden sanojen pitää, niiden täytyy olla OIKEAT ja TODET.”

    21. ”Siis kysymme, kuinka on pienten lasten laita, heillä kun ei vielä ole mitään YMMÄRRYSTÄ ja kun he EIVÄT VOI OMAKOHTAISESTI voi USKOA, koskapa on kirjoitettu: »Usko tulee kuulemisesta, mutta kuuleminen Kristuksen SANAN KAUTTA» — Roomalaiskirjeen 10. luku (Room. 10:17. jae). Eiväthän pienet lapset kuule eivätkä YMMÄRRÄ Jumalan sanaa; heillä Ei siis myöskään voi olla omaa USKOA.”
    26. ”… Kristus mm. sanoo: »Joka uskoo ja kastetaan» jne. Suoralta kädeltä siis päätämme: kaste ei auta ketäkään eikä sitä ole annettava kenellekään, joka ei omasta puolestaan usko; ilman omakohtaista uskoa ei ole ketään kastettava. Pyhä Augustinus itsekin sanoo: »Non sacramentum iustificat, sed fides sacramenti", Sakramentti ei tee vanhurskaaksi, vaan sakramentin uskominen. ”

    - Ellemme siis pätevämmin osaa vastata tähän kysymykseen ja todistaa, että pienet lapset itse uskovat; vakaasti neuvon: niin pian kuin mahdollista LAKATTAKOON älköönkä kastettako lapsia ollenkaan, ettemme moisella mielikuvituksellisella ILVEILYLLÄ, jonka takana ei mitään ole, pilkkaisi ja häpäisisi suuresti ylistettyä Jumalan majesteettia.”!

    *
    ♥ MARANATA! ♥

    »Non sacramentum iustificat, sed fides sacramenti", Sakramentti ei tee vanhurskaaksi, vaan sakramentin uskominen. ”

    Kasteen sakramentin uskominen eli evankeliumi Kristuksesta. Jumala valmisti täydellisen pelastuksen Kristuksessa ristinpuulla ja tarjoaa valmiin pelastuksen kasteen kautta. Joka uskoo sen evankeliumin ja on kastettu pelastuu. Jumala haluaa pelastaa tämän nurjan sukukunnan kasteen kautta, kun Hän sanoo; antakaa pelastaa itsenne tästä nurjasta sukukunnasta.

    Äänestä

Eepulle kaikki säännöt on tarkoitettu rikottaviksi. Hän on kyllä oikea paskapäiden ykkönen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


eepu* kirjoitti:

Luther saarnaa:
"USKON PITÄÄ LÖYTYMÄN jo ENNEN tai ainakin kasteessa, sillä muutoin ei lapsi pääse vapaaksi synnistä ja perkeleestä. Kastaja näet kysyy, uskooko lapsi, johon lapsen puolesta (ilveilijät vastaavat) vastataan "uskon"; TAHTOOKO hän TULLA KASTETUKSI, johon (taas nuo ilveilijät vastaavat) myös hänen puolestaan suostutaan.
Nyt ei kuitenkaan ketään lapsen asemasta kasteta, vaan se ITSE kastetaan; sen vuoksi täytyy sen ITSE evankeliumia USKOA tai sitten kummien (noiden ilveilijöiden) VALHEELLA (petoksella) sanoessaan lapsen puolesta: "minä uskon".

Sitten vielä kastaja lukee lapsen uudestisyntyneen, saaneen synnit anteeksi ja olevan vapahdettu perkeleen vallasta; merkiksi siitä pukee hän lapsen valkeaan paitaan ja käsittelee häntä kaikin puolin uutena pyhänä Jumalan lapsena. Tämän kaiken täytyy olla PETOSTA,…
Siis kysymme, kuinka on pienten lasten laita, heillä kun ei vielä ole mitään ymmärrystä ja kun he eivät OMAKOHTAISESTI VOI USKOA, koskapa on kirjoitettu: »Usko tulee kuulemisesta, mutta kuuleminen Kristuksen SANAN KAUTTA» — Roomalaiskirjeen 10. luku (Room. 10:17. jae). EIVÄTHÄN PIENET LAPSET KUULE EIVÄTKÄ YMMÄRRÄ Jumalan sanaa; heillä EI siis myöskään voi olla OMAA USKOA.

- Ellemme siis pätevämmin osaa vastata tähän kysymykseen ja TODISTAA, että pienet lapset itse uskovat; (niin minä)
VAKAASTI NEUVON: niin pian kuin mahdollista LAKATTAKOON ÄLKÖÖNKÄ kastettako lapsia OLLENKAAN, ettemme moisella mielikuvituksellisella ilveilyllä, jonka takana ei mitään ole, pilkkaisi ja häpäisisi suuresti ylistettyä Jumalan majesteettia. Parempi on olla yhtäkään lasta kastamatta, kuin tuolla tavoilla ILVEHTIÄ ja leikitellä Jumalan sanan ja sakramenttien kanssa, ikään kuin Jumala olisi joku narri", (Kaste ja usko. Martti Luther )
-
ks. Asiaa siitä Oikeasta kasteesta:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9668367
-
♥ MARANATA! ♥

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu