Kysymys Windows-käyttäjille

laillinen linux

Mistähän te Windows-peelot oikein revitte aina tämän teorian, että Linux on jotenkin laiton Suomessa? Linux on nimittäin avoimen lähdekoodin käyttis, joka on Suomen lain mukaan täysin laillinen, maksuton ja avoin käyttis ihan jokaisen ladattavissa kaiken lisäksi. Lain edessä Linux ei ole laiton millään tavalla.

Se, että Linux saattaa joissakin distroissa rikkoa Microsoftin patentteja, EI tee Linuxista laitonta Suomessa. Microsoftin ohjelmistopatentit kun EIVÄT OLE lainvoimaisia täällä Suomessa. Eli Linux-väki saa rauhassa kopioida luvatta ja käyttää Microsoftin koodia eikä se ole rikos. Tätä on kai tapahtunut joissakin yksittäisissä videokodekeissa ja nekin on jo korvattu laillisilla kodekeilla ajat sitten.

Itse asiassa Microsoftin patenteilla ei ole lainvoimaa USA:ssakaan, koska Linux on sielläkin täysin laillinen. MS:n patentit on riitautettu muutenkin laajasti oikeudessa USA:ssa.

Suomen lain edessä Linux on täysin ja totaalisesti laillinen. Sen käyttäminen ja levittäminen on täysin laillista. Linuxille open source-ohjelmien lataaminen on täysin laillista.

Ketään ei ole tätä kirjoittaessani tuomittu Suomessa Linuxin käyttämisestä sen perusteella, että siinä on mukana varastettua koodia. Linuxin suomalaisia kehittäjiä ei ole tuomittu oikeudessa, eikä edes haastettu oikeuteen tekijänoikeusrikoksista.

Mikäli joku teistä Windows-pelleistä pystyy osoittamaan Linuxissa jotakin mikä rikkoisi nimenomaisesti Suomen lakia, niin olkaa hyvä ja esittäkää siitä kyseisen lain pykälän kanssa varustetut todisteet. Sen jälkeen mitataan poliisin esitutkinnassa onko kyseessä rikos vai ei.

Ilman todisteita tai Linuxista Suomessa käytyä oikeudenkäyntiä ette voi esittää faktana, että Linux on laiton.

Tätä kirjoitettaessa Linux on laillinen Suomessa, kaikilta osin.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

        Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
        Maailman menoa
        111
        2722
      2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

        Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
        Maailman menoa
        62
        1724
      3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

        Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
        Maailman menoa
        17
        1720
      4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

        Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
        Ikävä
        267
        1608
      5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

        Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
        Maailman menoa
        11
        1564
      6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

        Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
        Viihde ja kulttuuri
        27
        1268
      7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

        Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
        Joensuu
        27
        1139
      8. Kiinteistökauppoja

        Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
        Haapavesi
        41
        1062
      9. Menettämisestä

        Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
        Ikävä
        83
        1031
      10. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

        Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
        Kaste
        404
        1022
      Aihe