Pekka Sartola hurskastelee ja moittii USA:n Osama bin Laden-operaatioita länsimaiseen oikeuskäyntäntöön sopimattomaksi teloitusretkeksi. Israel on toiminut vastaavalla tavalla monta kertaa, eikä Sartola ole silloin hievahtanutkaan. Eikä hievahtaisi nytkään, jos USA:n presidenttinä olisi republikaani. Mutta kun kyseessä on hänekaltaisilleen äärikonservatiivis-fundentaalisille äärioikeistokarismaatikolile vastenmielinen Barack Obama, niin hurskastelulle löytyy sijaa...
http://www.ajanteos.com/kolumniParent.php
Sartolan hurskastelua taas...
7
73
Vastaukset
- Pekka tietää
Sartola kirjoitti ihan hyvin!
- KTS (Ei kirj.)
Toistan! Missä Sartolan tuomiot Israelille samanlaisIsta toimenpiteIstä?
MISSÄ! MISSÄ! MISSÄ! MISSÄ! MISSÄ! MISSÄ! MISSÄ! MISSÄ! MISSÄ!
Kaivakaa ne esiin tai syökää paskaa.- Israel puolustautuu!
Vihaatko sä Israelia? Sä olet niin israelvihaa täynnä, että sanatkin menee jo
sekaisin.
""Missä Sartolan tuomiot Israelille samanlaisIsta toimenpiteIstä""
Ootko vihasta vai viinasta sekaisin tai kummastakin? Kovin sivistynyttä ei ainakaan sun kielenkäyttös ole
""Kaivakaa ne esiin tai syökää paskaa"" - KTS (Ei kirj.)
Israel puolustautuu! kirjoitti:
Vihaatko sä Israelia? Sä olet niin israelvihaa täynnä, että sanatkin menee jo
sekaisin.
""Missä Sartolan tuomiot Israelille samanlaisIsta toimenpiteIstä""
Ootko vihasta vai viinasta sekaisin tai kummastakin? Kovin sivistynyttä ei ainakaan sun kielenkäyttös ole
""Kaivakaa ne esiin tai syökää paskaa""Eikö Obama puolustautunut? Kysyn edelleen. Missä on Sartolan tuomiot Israelia kohtaan vastaavissa tapauksissa?
- kerro oi viisas
KTS (Ei kirj.) kirjoitti:
Eikö Obama puolustautunut? Kysyn edelleen. Missä on Sartolan tuomiot Israelia kohtaan vastaavissa tapauksissa?
Mikä on sinun konkreettinen rauhanratkaisusi lähi-idän alueelle?
- KTS (Ei kirj.)
kerro oi viisas kirjoitti:
Mikä on sinun konkreettinen rauhanratkaisusi lähi-idän alueelle?
Se on tämä kaikkien osapuolten periaatteessa jo hyväksymä tiekarttasuunnitelma, jonka täytäntöönpanosta vain kiikastaa.
- to..
Kun kerran tiekartan, Camp Davidin ja Clintonin aikaiset sopimukset ovat kaikki osapuolet hyväksyneet, eikö voitaisi vaatia että arabiosapuolikin vihdoin ja kertakaikkiaan lopettaisi puheet Israelin hävittämisestä ja tilapäisyydestä ? Arabit ovat se osapuoli joita ei kukaan uhkaa hävittää. He voisivat kertakaikkiaan tehdä selväksi oman rauhantahtonsa, ja osana sitä lopettaa alentavan rasistisen antisemiittisen propaganda jota arabimediat yhä suoltavat. Kaikkialla muualla ymmärretään että rasismi on roskaa eikä minkään ryhmän demonisoiminen tuo rauhaa eikä lisää oikeudenmukaisuutta. Se on nähty miten käy omien ongelmien ratkaisemisen kun ne on ulkoistettu Israelin syyksi:lääkkeeksi riittää kun vaatii että Israel pitää hävittää. Vaatimus kuultiin Tahririaukiollakin pari kuukautta sitten, uusi Egypti näytti kovasti entiseltään.
Israel purki joka ainoan siirtokunnan Gazasta ja mikä oli seuraus: yli 10 000 raketti-iskua joille ei voi keksiä mitään järkevää syytä .Kuka takaa että sama ei toistu länsirannalla kun sirrtokunnat on purettu? Valtion jolta puuttuu kokonaan strareginen syvyys kuten Israelilta, täytyy miettiä sitäkin. Vastapuolen rauhantahtoon voi luottaa vasta kun siitä on konkreettiset näytöt.
On itsestään selvää että rauha vaatii että myös Palestiinalaisvaltio syntyy ja miehitys päättyy, mutta rauhaa ei tule sillä tavalla miten arabimaissa on 70 vuoden ajan käyttäydytty ja yhä pääosin käyttäydytään Israelia ja juutalaisia kohtaan.
Sekin tosiasia että lähi-itä ei kuulu yksin arabeille tai islamille, on arabeilta pääosin tunnustamatta, kristinuskokin on lähi-idässä syntynyt uskonto sekin ja vieläpä 600 vuotta ennen islamia, eli kun muslmit polttavat koptien kirkkoja siinä näkyy paitsi röyhkeä suvaitsemattomuus myös valtava tietämättömyys oman alueen historiasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2574151Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2643391Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541768Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251625Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961406Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?131907Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235850en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115806anna hänen mennä
Jos rakastat jotakuta, anna hänen mennä. Jos hän palaa, hän oli aina sinun. Jos ei, hän ei koskaan ollut. Tällaiseen rakkauteen tämä mies uskoo.54769