Monetaristinen fundamentalismi

Antimonetaristi

Maailmassa vallitsee tänä päivänä juutalaisten muotoilema fundamentalismi, joka esittelee itsensä taloutena, mutta tunkeutuu yhteiskunnan jokaiselle osa-alueelle.

Se on poliittinen, demokratiaa vastaan suunnattu hanke, jonka päämääränä on rikkaiden rikastuttaminen ja köyhien köyhdyttäminen. Kastijärjestelmä, joka esitetään luonnollisena.

Tässä fundamentalismissa on markkinat-niminen jumala, jonka ehtoiseksi kaikki on muutettava. Niin terveydenhuolto, taide kuin tiedekin. Tämän pakanakirkon ytimessä ovat itsenäiset keskuspankit kuten EKP.

Läntisen sivilisaation pelastaminen edellyttää tuon fundamentalismin hävittämistä. Tuo fundamentalismi on ollut vallalla 1970-luvulta, Augusto Pinochetin Chilestä lähtien, eli varsin vähän aikaa.

2

88

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nykyaikuinen

      Mä katon vaan Big Brotheria ja sellasia niinkun Kiinteistöjen kuninkas-juttuja mä kato niinku viiti vaivata ittee tollasilla lismeillä kun on ihan tyhmiä. Big Brotherissakaa tartte mitää tehä niin maksetaa siitä, tajuuk sä.

      Musta on niinku tosi tärkee se lippalakin niinku väri, ja just tollaset jutut voi niin ku oppia siitä Big Brotherista ja sitte ne terävät jutut. Jos mä olisin joku yrittäjä nii mä heti ottasin duuniin sellasen ketä on ollu siinä Big Brotherissä ne niin ku osaa kato kaiken kun ne osaa niin ku siinäkin ihan kaikkee ihmissuhtehommaa ja sellasta.

    • BMW on best

      Yeah, se on siinä! Isot vanteet Bemariin ja pesää! It's my life.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      140
      7929
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      31
      3126
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      382
      2198
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      284
      1760
    5. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      147
      1583
    6. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      21
      1421
    7. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1229
    8. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      15
      1228
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1152
    10. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      18
      1112
    Aihe