Olen saanut sellaisen kuvan, että sivistys ja osaaminen, niiden ylläpitäminen ja kehittäminen, on yksi arvo RKP:lle. Koko suomenkielisen kansan pakkoruotsittamisen ja keinotekoisen kaksikielisyyden vuoksi tuo arvo on kuitenkin todellisuudessa uhattuna. Ruotsinkielisten ja heidän lahjomiensa ja aivopestyjen suomenkielisten mielestä ruotsin kieli itsessään on sivistysarvo. Toisinaan kuulee hurjimmilta, että ruotsin kielen osaaminen on jopa sivistyksen mitta.
Pakkoruotsi vie suomenkieliseltä enemmistöltä resursseja oppia muita tärkeämpiä kieliä, jotka luetaan sivistykseen kuuluviksi. Ruotsinkielisten eliittiaseman puolustamisen ohella perusteina pakkoruotsitukselle ovat identiteetti- ja kulttuurihistorialliset arvot. Koko länsimaiselle kulttuurille historiallisesti merkittäviä muinaiskreikkaa ja latinaa ei kuitenkaan pakoteta opettelemaan. Niillä kun ei voida ylläpitää ruotsinkielisten eliittiasemaa.
Pahinta Suomen kehityksen kannalta on kuitenkin pakkoruotsin aiheuttamat kehitysesteet tieteen ja tekniikan osaamiselle. Tiede ja sen kanssa vuorovaikutussuhteessa oleva tekniikka taas ovat vientivetoiselle Suomelle menestyksen ehtoja. Tiede ja tekniikka perustuvat matematiikalle ja luonnontieteille. Näiden aineiden opetus jää takapajuiseksi pakkoruotsin vuoksi. Mikäli pakkoruotsi poistettaisiin, olisi resursseja opettaa enemmän näitä aineita. Mikäli keinotekoinen kaksikielisyys poistettaisiin, olisi myös tieteen tutkimukselle antaa enemmän resursseja. Tämä ei tietenkään käy pakkoruotsittajille, sillä se uhkaisi ruotsinkielisten eliittiasemaa.
Yleisesti ottaen ruotsinkielisille ja heidän puolustajilleen sopisi vallan mainiosti pitää Suomi vaikka kehitysmaan tasolla, kunhan ruotsinkielisten eliittiasema olisi turvattu.
RKP este Suomen kehitykselle
Håkanin helvetti
2
163
Vastaukset
- Oikein.
Pakkoruotsitus ja keinotekoinen kaksikielisyys on omaan jalkaan ampumista Suomelta. Ja toisaalta Ruotsin pussiin pelaamista.
Aluksi oltiin rähmällään Moskovaan päin, se loppui. Sitten Brysseliin päin, nyt sekin on loppunut.
Mutta Tukholmaan päin ollaan oltu rähmällään aina, eikä loppua ole näköpiirissä.
Tai kenties onkin, kiitos kansan heräämisen.... - Yksi monista
Eu on huolissaan Suomenkielen tulkkien vähenemisestä EU:ssa. Tähän se tolkuton pakkoruotsi johtaa..! Kaikki muu Suomessa kärsii..!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi103929Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan2333809Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos622344Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt411773Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi651643- 1051397
Tuntuuko sinusta mies
että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti221265Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva111261Rakastan sitä
kun uppoat selittämään jotain. Etsit oikeaa tapaa sanoa jotain, jonka olet jo etukäteen miettinyt, sekoat vähän sanoissa511104LIEKSA - LUOVUIN JUORUILUSTA NÄIN SIINÄ KÄVI, KARU TOTUUS ÄÄNESTÄJÄN KOVA KOHTALO
Uusi vuosi ei olisi kukaan voinut ennustaa, maastamuuttoa ennustin, ei kuitenkaan massit riittäneet, jouduin tulemaan K661057