Soini oppositio johtaja

Vie isänmaalliset JYTKYYN kuntavaali voittoon
6<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kun kuntavaaleihin mennään, niin silloin persuillakin pitää olla jotain todellista tarjottavaa. Silloin ei voi mennä minkään EU fobian taakse, tai kääntää nuttuaan minkään erillisen Portugali asian taakse.Kuntavaaleisa pitää pystyä esittämään selkeitä visioita joilla kuntien asioita viedään eteenpäin, eikä mihinkään kivikautiseen aikaan.

Kuntavaaleissa persuille tulee ongelma eteen. He eivät ole viime kuntavaalien yhteydessä toteutuneiden saavutustensa kautta kyenneet luomaan mitään sellaista, joista kansalainen eli äänestäjä olisi katsonut hyötyvänsä.

Yhdessäkään kunnassa jossa persuilla on edustus, ei ole saavutettu mitään todellista perusS uudistusta, tai saavutusta. Miksiköhän?

Äänestä
  • Puhut täyttä asiaa näistä perussuomalaisista kuntapäättäjistä.
    Meilläkin kunnanvaltuussa istuvat persut lähinnä jarruttavat asioiden eteenpäinmenoa turhalla pilkunviilauksellaan kaikessa muussa, paitsi valtuutettujen kokouspalkkioitten korotuksessa.
    Sitä olivat kyllä etunenässä yhtenä joukkona kannattamassa ja vieläpä perustelemassa niiden tärkeyttä.
    Lähes kaikessa muussa onlkin sitten vastaan tullut turhanaikainen pilkun viilaus ja kärhämöinti, joka luo korotuspaineita äyrin hintaan ja kasvavia menoja.
    Eiköpä tuo sanonta. " Missä persu siellä rähinä", ole juuri lähtenyt elämään omaa elämäänsä kuntatason päättäjiltä.

    Äänestä

Ja samalla Suomen konkurssiin:

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/kataisen-salainen-lista-saikaytti-tama-on-jarkyttavan-iso-asia/art-1288390401651.html

Kun meinaan nyt pitäisi kuntatasolla LEIKATA MENOJA!

MItä 2012 suurin kuntapuolue Persut ajatteli kuntatasolla leikkaavansa niin, että kuntalaiset eivät siitä pahastuisi?

Sori Soini: Persut ajettiin oppositiopäätöksellä nurkkaan. Vaikka voitto tulisikin ensi vuoden kunnallisvaaleissa, on kuntabudjettien raamit tehty jo tänä vuonna.

Persujohtoiset kunnat saavat 2012 niskaansa vain ikävien päätösten tekemisiä.

Kehottaminen mukiloimaan oman kunnan kaikki ulkomaalaiset ei tule toimimaan ratkaisuna tähän. Kehitysavusta luopuminen ei ole sekään ratkaisu, sillä kunnat eivät myönnä kehitysapua.

Äänestä
  • No mutta täytyyhän persuille jäädä edes jonkinlainen keino ajaa alas kaikkien niiden kuntien talous, joissa he saavat paljon kannatusta. Mitä demokratiaa tämä muuten on.
    Nyt näyttää siltä, että Pohjois-Suomi on persujen tärkeintä kannatusaluetta, toki siellä voidaan tehdä kaikkien syrjäseutujen ihmisten elämä todella vaikeaksi.
    Kyllä jokainen tulee toimeen oman onnensa nojassa, jos kasvattaa omat perunat ja porkkanat omalla pihallaan. Lampaasta saa villaa, lehmästä maintoa ja hevosella pääsee käymään kirkonkylässä talvipakkasellakin. Näin elettiin sotien jälkeenkin ja hyvin tultiin toimeen.
    Ulkomaalaistaustaiset terveyskeskuslääkärit pitää häätää Etelä-Suomeen. Lapin turistikohteiden ulkomaalaisille matkailijoille pitää saada tietoon, että he eivät ole tervetulleita koska edustavat väärää rotua.
    Eihän matkailutulot mitään merkitse, jos asiakkaat tuovat kuntaan vääriä rodullisia vaikutuksia. Sehän turmelee jo lapsetkin. Sitä paitsi tällaisilla väärärotuisilla ei ole oikeita ihmisoikeuksiakaan, mistä he olisivat voineet sellaiset edes saada. Eihän me voida ryhtyä mihinkään epäilyttäviin kokeiluihin.

    Äänestä

Olisi todella toivottavaa, jos perussuomalaiset joutuisivat kuntavaalien jälkeen okeasti tekemään jotain kuntien päättävissä elimissä. Kunnallispolitiikassa ei ole aivan yhtä helppo vältellä vastuuta ja vetäytyä oppositioon. Voi tosin olla, että perussuomalaiset keksivät siihenkin konstin.

Äänestä

Onko se vastuun välttelyä, jos hallitustunnustelija katainen asettaa semmoset ehdot hallitukseen menolle, että puolue joutuisi kääntämään takkisa.

Mitä sanoisit jos Persut kääntäisivät takkinsa ja menisi hallitukseen.

Me arvaamme jo. Alkaisit ilkkumaan takin kääntämisestä.

Sullaitelläs ei ole mitään uskottavuutta puheissasi

Äänestä

Kommentoi aloitusta


wrkjhc kirjoitti:

Vie isänmaalliset JYTKYYN kuntavaali voittoon

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu