Outo näytelmä!

observer.

Keskusta pelasti hallituskoalition lupaamalla äänestää tukipaketin puolesta toimitusministeriössä. Niin Vasemmisto liitto saatiin pysymään hallituksessa, vaikka se äänesää vastaan.

Muistatte kai vielä kolmen suuren puolueen "neuvottelut"? Siinä ehdottomasti kielletiin toimitusministeriön päätös, eikä PS:lle annettu mahdollisuutta äänestää vastaan.

Eli kahden viikon neuvottelut olivat vain näytelmää, jossa muka toimittiin demokraattisesti. Koko ajan oli päämääränä saada PS oppositioon, vaikka muuta vakuutettiin.

Jopa Keskusta saatiin mukaan näytelmään. Se onnnistui pettämään opposition jo tässä vaiheessa.

6

187

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sylttytehdas?

      Meille palstalaisille ei syyllistä tarvitse kauaa hakea. Kyseessä on svekopiirien juoni.

      Suurimpana ongelmana oli se, että PS ei hyväksynyt RKP:tä hallitukseen. Se ratkaisi. Kaikki muut asiat olisivat järjestyneet.

      Jopa Portugali-tukipaketti, kuten Vasemmsitoliiton puliveivaus osoittaa.

    • Kataisen hymy.

      Lehtien nettiversioissa on monta kuvaa, missä Katainen hymyilee teennäistä, salailevaa ja kieroa hymyään. Takana näkyy sinikeltaiseen karvattiiin pukeutunut nilkki, joka hymyilee mukana.

      Sanoma on hämmästyttävän selvä: "Me svekojuipit teemme mitä haluamme, Äänestäköön kansa mitä tahansa."

      Rakkaasta Suomestamme on tullut kansanvallan irvikuva ja svekojen leikkikenttä. Jotain tarttis tehrä....

    • vanha jäärä

      Hieno kirjoitus todellisuudesta.! Ihmettelen vaan Keskustan käyttäytymistä, no jaa onhan siellä Pekkarinen ja Kääriäinen vahinkoa tekemässä. Eipä ihme että on slogan=Keskusta pettää aina. Mielenkiintoista on myös RKP:n propagandan muutos, perus suomalaisia syytetään ettei ne haluneet hallituspaikkaa=Vaikuttamista asioihin.Mutta jos on päätetty esim.Portugalin tukipaketin kielteisestä kannasta, päätös pysyy, huom. muut puolueet. Tähän on suomalainen politiikan moraali mennyt. Muut puolueet ovat poliitisia horoja..! Kaikki on myytävissä jopa periaateet tai aikaisemmat kannat.!
      Huvittaa tuo politiikkojen selittely tukipaketeista. Sanamuoto on EU on huomioinut Suomen kannan.? Kuinka poliitista kuinka poliitista. No eipä kukaan joudu selitelemään, miksi maksetaan.!

    • Osuit oikeaan!

      Nyt se sitten tuli: Vanhan hallituksen eli toimitusministeriön Portugal-tukipäätös.

      Neuvottelujen alussa sellainen kielletttiín ehdottomasti. Nyt Kiviniemi ryntäsi pelastamaan Vasemmistoliiton hallitustien, vaikka Keskusta itse on oppositiossa!

      Aika ennenkuulumatonta toimintaa. Koko puliveivauksen tarkoitus oli ainoastaan pelata Perussuomalaiset pois hallituksesta ja tietysti RKP sisään.

      Kysymys kuuluu: Miksi Keskusta lähti tuohon hommaan? Mitä sille on kulissien takana luvattu?

    • Pieni myrkyn vihreä

      Vaikea sanoa mitä keskusta aikoo. Mitään järkeä ei siinä ole ainakaan puolueen kannatusta ajatellen. Pienillä puolueilla ei useinkaan ole minkäänlaista selkärankaa. Tästä on esimerkkejä lähipäiviltäkin mm Arhimäen, Sinnemäen ja Räsäsen asettuminen tukemaan Saksan pankkeja jotka ovat merkittävällä tavalla tekemässä saksalle jättimäistä bkt:ta joka noussee tänä vuonna ensimmäistä kertaa tuhanteen miljardiin.
      Rkp:lla ei ole selkärankaa koskaan todettu olevankaan.

    • Missä poliitikkojen

      Todella kieroa peliä jos kepu taktikoi persut pois kuvioista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks

      Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann
      Maailman menoa
      256
      1842
    2. Olen niin kesken

      Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys
      Ikävä
      15
      1358
    3. Tietääkö joku ylläpidosta?

      Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi
      Sinkut
      209
      1249
    4. Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)

      Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä
      Ikävä
      185
      1115
    5. Minkä ikäinen

      Minkä ikäinen on kaipauksesi kohde?
      Ikävä
      65
      923
    6. Nainen olet ensimmäinen tarpeeksi vahva

      joka kestää tämän kokonaisuuden, minut. Persoonani, tunteeni, kipuni, pelkoni. Olen aina pidätellyt itseäni ja antanut v
      Ikävä
      60
      913
    7. TTK:sta tippunut Sara Siipola rehellisenä Jurza-open kanssa: "Että jaa, siinäkö..."

      Tippuiko oikea TTK-pari ensimmäisenä? Joka tapauksessa iso kiitos tansseistanne Sara ja Jurza Tanssii Tähtien Kanssa -p
      Tanssii tähtien kanssa
      18
      894
    8. Tunnisteita kaipaajille

      Onko jokin juttu mistä sun kaivattu tietää et viesti ois hälle? ☎️📝
      Ikävä
      51
      836
    9. Mä tuun aina rakastamaan sua J

      Mutta en pysty kertomaan, että mikä mulla on hätänä. Mä en kertakaikkiaan pysty. Joskus naureskelit muiden ihmisten vai
      Ikävä
      61
      803
    10. Martina ei mennyt naimisiin

      IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      790
    Aihe