Tiilikainen entinen vihreä???

Ei jumal... kyllä on kepussa nyt asiat tolallaan kun eduskuntaryhmän johtoon valitaan entinen vihreä.
No, jos kerran kepu haluaa että kannatus tippuu alle kympin niin mikäs siinä. Persut kiittävät.
1189
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Kiviniemeläiset ovat vallanneet kepun johtopaikat, joten kannatuksen laskulle ei ole mitään esteitä.

Äänestä

Jarmo Korhoselle hävinnyt mitättömyys eduskuntaryhmän johtoon. Kepulla on ongelma, ei ole uskottavia henkilöitä mihinkään toimeen.

Äänestä
  • Eero Lankia oli viimeisin kepun puoluesihteeri, joka vaikutti rehelliseltä. Jarmo Korhonen oli jyrääjä, jonka keinot ja toimet ei sovellu demokratiaan. Laanisella on kova urakka haalia rahattomalle kepulle kannatusta, kun itselläänkään ei sitä ole.

    Mutta kysehän oli kepun ek-ryhmän johdosta. Jokuhan siihen on valittava, kun "rikon niin kauan lakia kuin siitä ei rankaista" Kalli siirtyy sivuun. Valitaan siis "neiti" Tiilikainen.

    Äänestä

Niin, Keskustassa on käynnissä todellinen muutos.
Kirjoitin muutama vuosi sitten ryhmästä, joka käytti nimeä 30 . Se oli Keskustan sisällä toimiva "nuorista" koostunut ryhmä, joka näyttää nyt ottavan puolueen hallintaansa.
Ryhmä pyrki määrätietopisesti irti tietyistä keputavoista muiden muassa väyrystelystä, pekkaroimisesta ja muista senkaltaisista konnuuksista.
Eli puolue pitää saada luotettavaksi toimijaksi muiden puolueiden kanssa. Matti Vanhanen pyrki ja kai pääsi eroon väyrystelystä ja pekkaroinnista, mutta kun jalka tuli niin pipiksi, niin pipiksi ettei astuminen enää pääministerinä onnistunut.

Kirjoitukseni ryhmä 30 sai tietenkin saittikepulaiset vastaamaan omaan humanistiseen, vai pitäiosikö sanoa "humoristiseen" tapaan: "Puhalla punikki vittuun" ja muita kepulaisen sivistyksen korkealentoisia ajatuksia. "Ei ole mitään ryhmä 30 .." ja "Älä velehtele" jne. Saittikepulaiset eivät edes tienneet sitä minkä puolueen ulkopuolella tiesi pelkästään kun oli "kaksi korvaa"kuten Annelilla.

Kysymys kuuluu: Voiko Keskusta päästä irti rikollisista toimintatavoistaan vai onko Keskusta historiansa vanki.

Miten keskustan puoluekokous suhtautuu tähän uudistustyöhön? Palaako Keskusta historiansa mustimpaan aikaan?
Siinä kysymyksia keskustalaisille ja muille.

Äänestä

Teet hyvän kysymysken

"Voiko Keskusta päästä irti rikollisista toimintatavoistaan vai onko Keskusta historiansa vanki."

Kyllä se voi päästä. Siihen pyrki jo Vanhanen, Kiviniemi vielä selvemmin ja sen projekti on nyt tärkeimpänä Tiilikaisella. Uskon, että kepu siinä onnistuukin. Silloin siitä tulee vahva puolue noin 10 % kannatuksella. Ilman niitä ikiaikaisia rikollisluonteisia toimintatapoja kepu ei tietenkään voi olla sitä suurempi puolue, kun sille tärkeimmistä asioista koostuva luonnollinen kannatuspohja on enintään tuota luokkaa.

Äänestä
  • Vielä pari lisäystä. Ilkka - lehti on (kai) irtautumassa siitä kovasta änkyrälinjasta, mitä lehti on Hokkasen päätoimittajakautena edustanut.
    nykyinen päätoimittaja on Viljami Kalliokosken lapsenlapsi.
    Tässä eräs keskustalainen ojensi minua ja kertoi Savon Sanomien linjan muuttuneen, Keskisuomalaisessakin on päätoimittaja vaihtunut, oikea ÄnkyräLaatikainen väistyy.

    Miten änkyräsiipi suhtautuu siihen, että Ilkka tai Keskisuomalainen alkaa kertoa miten asiat ovat, eivätkä niin kuin Hokkanen ja Laatikainen halusivat niiden olevan.
    Mikä on Persujen kannatus kahden vuoden kuluttua ja tuleeko sieltä kepuun väkeä.

    Äänestä

Lainaus wikipediasta:

Kimmo Kalevi Tiilikainen (s. 17. elokuuta 1966 Ruokolahti) on metsänhoitaja, luomuyrittäjä ja kansanedustaja. Hän kuuluu Suomen Keskustaan. Tosin vuoden 1995 eduskuntavaaleissa hän oli ehdokkaana Vihreiden listoilla. Hänet valittiin ensimmäisen kerran eduskuntaan vuoden 2003 vaaleissa kolmannella yrittämällä.

Miten ihmeessä tuollainen takinkääntäjä on valittukaan nykyiseen asemaansa??? Pekkarinen sen sijaan olisi ehkä vielä pystynyt pelastamaan sen mikä vielä pelastettavissa on.

Äänestä

Pekkarinen ja Väyrynen, Jarmo Korhosesta puhumattakaan sopii huonosti Mari Kiviniemen suunnitelmiin.
Taitaa tulla suuri uusjako Keskustassa, Persut ja heitä äänestäneet ovat hyvin, hyvin arvaamattomia.

Äänestä

Voiko Keskustapuolue päästä vielä irti maineestaan , sanoisin ETTÄ EIVOI.

Ainoastaan erottamalla kaikki virkamiehiä myöten tehtävistään , ja luottamusmiehet/naiset samoin. LÄPIMÄTÄÄ KUIN MÄTÄ OMENA , EI EDES
SIEMENET IDÄ ENÄÄ.

Äänestä

Keskusta sai hyvän miehen eduskuntaryhmän johtoon. Silloin kun hän tuurasi ministeri Paula Lehtomäkeä, kirjoitin miksi hän ei voisi jatkaa pitempään, kun hän oli selvästi parempi kuin ympäristö ministeri Lehtomäki itse, vaikka ei Lehtomäkikään mikään huono ollut vain liian sinisilmäinen uskoi kaiken mitä punanutut valehteli.

Entinen ryhmän puheenjohtaja Kalli oli liian herrasmiesmäinen, ei sellainen sovi, jos ja kun punanutut lykkää valheellista törkyä päälle ei auta että kääntää toisenkin posken, vaan heille täytyy pistää rajat törkyilyyn, ja se Kimmo Tiilikaiselta onnistuu. Hän on suorasanainen mies mutta hänen kanssaan ei myöskään turhaan pelleillä, vastustaja saa varmasti takaisin samalla mitalla.

On turhan aikaista puhua että keskusta nousisi jo kahden vuoden päästä, mutta seuraavissa eduskunta vaaleissa olemme jo saaneet suurimman osan noista lainassa olevista äänistä takaisin. Silloin ollaan jo toiseksi suurin puolue, ja valmis hallitus työskentelyyn.

Nyt naatitaan näistä opposition ihanista vuosista, ja lihotetaan noita ääni prosenteja oikein kunnolla. Keskustaa ei kumminkaan voi syyttää että olisimme hallitukseen tyrkyllä vaikka hävisimme vaaleissa , mutta miten on noiden Vihreiden, jotka hävisi eniten.

Äänestä

Paula Lehtimäki sai Luontoliitolta Siilinpiikin, se on huomion osoitus suuresta ympäristöä, siis luontoa tuhoavasta teosta tai toiminnasta. Tämän palkinnon hän sai muiden urotekojen ohella turpeenpolton edistäjänä. Turpeenpoltto on ehdottomasti eniten saastuttava ja kallein energiantuottomuoto.

Kun ympäristöministeri toimii täysin luontoa, siis ympäristöa vastaan ollaan kepun vahvimmalla alueella.

En todellakaan tarkoittanut kepun nousua, vaan sitä että puolueen ääripäät vetävät täysin erisuuntiin. Miten citykeput voivat ymmärtää näitä TurveSuomen "älykköjä"? Jos vielä Kepuänkyrälehdet alkavat kirjoittaa edes sinnepäin miten asiat ovat, niin miten vuosikymmenet valheessa elävät sihen suhtautuvat? Nouseeko vielä Lepikon Torpan Savupirtin Korsteenista musta savu, se on yhtä lumivalkoinen kuin keputotuus.
Joskus pitää keskustalaisten katsoa totuutta, ei kepuänkyrätotuutta, suoraan silmiin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Älläkällä lyöty kirjoitti:

Ei jumal... kyllä on kepussa nyt asiat tolallaan kun eduskuntaryhmän johtoon valitaan entinen vihreä.
No, jos kerran kepu haluaa että kannatus tippuu alle kympin niin mikäs siinä. Persut kiittävät.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu