Hei.
Olen käynyt helmikuun lopussa tapaamassa velkaneuvojaa, jolle annoin valtakirjan, että saa kyselä tietojani velkojilta. Kuinka kauan prosessi kestää, milloin olette päässeet hakemuksen jättövaiheeseen jne. onko kenellekään myönnetty ns. nollaohjelmaa ja jos on, onko joutunut asunnosta pois, jos vaikka on ASO-asunto? ihan kaikki kokemukset kiinnostaa. Googlettajien lakikopioita en kaipaa, olen lukenut muuten kaiken asiaa liittyvän faktan.Käytäntö ja ajat kiinnostavat eniten. Hyvää kesää!
YKSITYISHENKILÖN VELKAJÄRJESTELY
5
679
Vastaukset
- velkajärjestelyssämi
moi! Kävin viime vuonna ekan kerran vekaneuvojalla huhtikuussa, pari kertaa toukokuussa ja jokainen käynti kesti useamman tunnin. Olin itse erittäin hyvin valmistautunut, kirjoittanut kaikki velkojat oikeille kaavakkeille, selvittänyt itse summat jne. Toukokuussa olisimme lähettäneet hakemuksen käräjäoikeuteen, mutta päätimme jäädä odottamaan lakimuutosta (5 v-> 3 v). Syksyllä hakemuksen lähettämisestä oikeuden istuntoon (jouduin itse menemään paikan päälle) kesti päivälleen 4 kk eli melko pitkään (pk-seutu). Selvittäjä on koko kevään laskenut laskujaan, en ole vielä päässyt maksamaan yhtään mitään.
Tuo asunto on mahdollista säilyttää niin, että selvittäjäsi laskee, pystyisitkö siinä asumalla maksamaan velkoja yhtä paljon kuin jos asuisit kaupungin asunnossa? Eli velkojat eivät saa "kärsiä" siitä, että maksat omaa asuntoa. Vai onko tuo aso maksettu jo kokonaan vai onko siitä lainaa?
Asunnonsäilyttämisohjelmasta tulee monien vuosien pituinen ja sen aikana kaikki velat tulevat maksettua kuten myös asuntolaina. Eli asunto on silloin VJ:n loppuessa velaton.
JOs velkajärjestelyyn pääset, ja selvittäjäsi laskee, että et voi jäädä asumaan aso-kämppäsi, voit edelleen valita: sinun ei ole pakko lähteä VJ:yyn, mutta silloin velkasi palautuvat UO:on, ja velkajärjestelyyn pääsy on niin kova ja ainutkertainen juttu, että siihen kannattaa mennä, vaikka sitten joutuisit myymään asosi. Kyllähän noita kämppiä tulee uusia. - sohva alta
Ei nolla-ohjelmaa myönnetä jos omaisuutta! Luulisi tämän nyt olevan ihan itsestään selvää. Vai meneekö se näin: mulla on talo, auto ja kesämökki. Nyt on vaan velkaa että jos pääsisin siihen järjestelyyn niin olis tosi kiva.
Joopa joo, noilla periaatteilla minäkin siihen aikanani pääsin :D - Hyvänblogi
Lisää tietoa löytyy osoitteesta www.velkajarjestely.fi siis velkajärjestelystä. Kannattaa tutustua.
- velkajärjestelyssämi
Siis VJ:n ehtona on, että sulla on vakituinen työ. 0-ohjelman saa vain todella toivottomat tapaukset, sellaiset, joista tuomari katsoo, että on vuosia olleet veloissa eikä tosiaan pysty millään niitä maksamaan. Jos sulla vakkarityö ja velkojat saa edes jotain, niin et saa 0-ohjelmaa.
Mua ainakin tuomari haastatteli tosi tiukasti, jouduin perustelemaan joka ikisen kohdan hakemuksesta, ja kaikkeen piti olla vastaus. Ja miksi olen joutunut tähän tilanteeseen jne - Voittajakuningas
Jep. Ainoastaan tosi luusereille myönnetään velkajärjestely.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1492489Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot97999- 64871
- 60753
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273691Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18677Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85670Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202648Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap21637