Kuka käskee sitä ruotsia opettelemaan ja puhumaan ?
Jättäkää ruotsinopinnot väliin niin kyllä sen ruotsin on pakko oppisuunitelmista poistua.
Pakkoruotsista valittavat ?
8
63
Vastaukset
- -ahaa-
Joo jos tarpeeksi monta jättää ruotsin tunnille menon väliin niin PAKKORUOTSI poistuu ihan luonnollista tietä.
- Håkanin helvetti
Oppilaiden vanhempien avulla vain täytyisi masinoida tällainen kampanja. Mikäli RKP yrittää taas jollakin kepulikonstilla lisätä suomalaisten pakkoruotsitaakka niin en ihmettelisi, jos tällainen oppilaslakko jossakin toteutuisi. Tulevalla vaalikaudella RKP:tä ja sen kätyreitä tulevat varmuudella rasittamaan pakkoruotsin vastustajien erilaiset mielenilmaukset ja muut edesottamukset.
- thatsit
Kun ruotsalaiset eivät kansaivälisen tavan mukaan suostu puhumaan asiakkaansa kieltä SUOMEA, voidaan liike ym. -suhteet lopettaa. Muita maita löytyy ja paljon suurempia ja tärkeämpiä!
- näin se on
Eihän lapsia voida panna tuollaiseen tilanteeseen.
Tarvitaan vaan kunnon mielenosoitus, joka ei Helsingin Keskustassa helposti onnistu sillä täällä asuvat suomenruotsalaiset.- Håkanin helvetti
On niitä muitakin kaupunkeja kuin Helsinki. Tuollaisia "koululakkoja" on kyllä pidetty varsin yleisesti Yhdysvalloissakin monenlaisista asioista, Suomessa esim. koulurakennusten homeen vuoksi. Jos koulutuspolitiikassa tai koulujen olosuhteissa jokin totaallisesti tökkii niin koulumielenilmaus on yksi keino. Kunhan hallitustyöskentely pikkuhiljaa pääsee käyntiin pakkoruotsiasiankin tiimoilta niin ei muuta kuin hommiin. Kun valtionvalta ei kuuntele kansaa, silloin voisi auttaa kansalaistoiminta. Näin se on muuallakin.
- Sülo Vilen
Itäsuomessa voisivat laittaa stopin Ruotsin opiskelulle joten mitä valtio tekisi siinä tilanteessa ?
Pakkoruotsilla ja liikesuhteilla ei ole mitään tekemistä keskenään sillä eihän suomi ole ainut maa joidenkanssa ruotsalaiset kauppaa tekevät ja hyvin pärjäävät vaikka vastapuoli ei puhukkaan samaa kieltä.
Pakkoruotsi ja Ruotsalaiset pitää erottaa toisistaan sillä emmehän me Ruotsalaisia vastusta vaan sitä hemmetin PAKKOA ja vaihtoehdottomuutta.
Insinööritieteille S A K S A olsi tuhatkertaa tärkeämpi ja jos ette usko niin tutustukaa Saksan insinööritieteeseen ja teollisuuden vetoon !- Kunnat?
Kunnat ovat avainasemassa. Nehän itse päättävät kouluopetuksesta ja maksavat opettajien palkan.
Toki valtio voi painostaa kuntatukien poistolla. Kuitenkin seurauksena olisi melkoinen hässäkkä.
Puolueiden olisi pakko ottaa kantaa ja vaikea olisi niiden vastustaa äänestäjiensä mielipidettä.
- Suomi yksikieliseksi
Koululaiset voisivat järjestää mielenosoituksia pakkoruotsin poistamiseksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614183Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653414Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541779Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251637Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961414Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132920Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235853en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115819Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe17784