Kuka hoitaa lapsia

Kadonnet lapset

Emmerdalen jaksot on joskus aika erikoisia.Toisinaan kylän pienokaiset saavat isonkin huomion sarjassa, sitten yhtäkkiä vauvelit katoavatkin olemattomiin.Heistä ei puhuta, eikä heitä hoida kukaan.
Vai onko kylässä sittenkin, joku sarjassa näkymätön hoitajananny?

Ihmettelin jaksoa, missä Asley ja Lauren ja myös Laurelin isä olivat kuoroharjoituksissa.Jasminkin oli muualla.Kuka hoivaili heidän poikaansa?
Minulta on jäänyt yksi jakso katsomatta, onko siinä jotenkin selvitetty, kuka hoitaa Thomasien lasta? Vanhempien ollessa tuntikausia poissa kotoa?

Kuka hoitelikaan Hopen kaksosia? Bobin hoivailessa vain tyttärensä poikaa T.J:tä, jonka kanssa ilmestyi jostakin Terryn luokse, joka söi illallista Brendan kanssa?
Eihän Hopen perheessäkään ole ketään muita kuin Bob lapsenvahdiksi.
Kuka hoitaa lapsia, kun Bob on työssä ja milloin missäkin reissuillaan?
Donnakin on kurssilla, Viv vankilassa ja Jamiekin Australiassa.
Mitenhän nämä välillä, niin tärkeät ja rakkaat lapsoset tulevatkin toimeen ajoittain ihan ilman hoitajia?
Jotenkin mietityttävä juttu, vaikka onkin kyse vain tv.sarjasta.

17

509

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ainou!

      Vastaus kaikkiin kysymyksiisi: eräs hyväntahtoinen, tiedonhaluinen suurihampainen permanenttipäinen blondi leskirouva.

      • Kyselijä-aloittaja

        Kiitoksia.Lastenhoitovastuussa olikin siis Betty.Se jäi minulta näkemättä.


      • Toinen ihmettelijä
        Kyselijä-aloittaja kirjoitti:

        Kiitoksia.Lastenhoitovastuussa olikin siis Betty.Se jäi minulta näkemättä.

        Luulen, että Betty lastenhoitajana oli vastaajan arvaus. Ainakaan minä en ole huomannut asiaa (ainakaan joka kerta) mainittavan.

        Minuakin on ihmetyttävnyt ja vaivannut se seikka, että lapset ja eläimet saatetaan "unohtaa" pitkäksi aikaa kun huoltajat/omistajat lähtevät milloin minnekin.


      • Kummastellut minäkin
        Toinen ihmettelijä kirjoitti:

        Luulen, että Betty lastenhoitajana oli vastaajan arvaus. Ainakaan minä en ole huomannut asiaa (ainakaan joka kerta) mainittavan.

        Minuakin on ihmetyttävnyt ja vaivannut se seikka, että lapset ja eläimet saatetaan "unohtaa" pitkäksi aikaa kun huoltajat/omistajat lähtevät milloin minnekin.

        Samaa olen minäkin ihmetellyt, päivisinhän on se jonkilainen tarha tai kerho,
        mutta kyseiset tapaukset olivat ymmärtääkseni illalla.
        Bettyhän kyllä joskus hoitelee lapsia, mutta kummalta tuntuu, että Bob hoitaa
        T.J:tä ja omat lapset olis muualla hoidossa?


    • emmerda

      Hyviä huomioita sinulta! Ehkäpä käsikirjoittajat tai ohjaaja ei aina ajattele asioita loppuun asti, tahattomasti tai tarkoituksella.

      Toisaalta Emmerdalen "kummallisuudet" ovat vielä pientä Salkkareiden kummallisuuksiin verrattuna...

      • Dalefani

        Ja muuten oletteko pistäneet merkille, että lapsia kannetaan aina sylissä?? Isojakin lapsia, kuten Sarah nostetaan aina syliin ja kanniskellaan ympäriinsä, vaikka pystyvät hyvin kävelemäänkin.. (mieheni tosin totesi, että eivät he muuten näkyisi kuvassa..)


    • Katoamistemput

      Joku sai nyt väärää informaatiota.
      Ei Betty lapsia hoitanut, koska hänkin on ollut Pearlin kanssa reissussa.
      Kenellähän nyt oli muka sitten näidenkin naisten koirat hoidossa?
      Mutta, emmerdalen tyyliinhän kuuluu hävittää lapset ja eläimet ajoittain kummallisesti olemattomiin.
      Koska eihän lapsia ja eläimiä voida kirjoittaa yksinään matkoille, kuten aikuisia.
      Tuo sylissä kantaminen on myös pistänyt silmään ja monet muut kummallisuudet.
      Mutta häiritsevintä on ikuisesti emmerdalessa Marlonin käsien ja naamanvääntely.Jotakin sanoinkuvaamattoman ärsyttävää.
      Esim.se että hänen kätensä on aina vääntelykohtauksissa nyrkissä,
      ei edes vaihtelun vuoksi joskus avoimina.

      • Marlon ei liity

        tähän lastenhoitoaiheeseen! Pysytään asiassa...


    • outoa taas

      Tänäänkin kahvilassa olivat yhtäaikaa vain Terry, Bob ja Brenda. Kuka hoiti lapsia?

      • Toinen ihmettelijä

        Laurelin ja Ashleyn vauvojen vaihtumista setvittiin sarja tolkulla, mutta nyt heillä ei yhtäkkiä olekaan mitään puhuttavaa lapsista, vaan kuoro on tärkein.

        Olisi ollut parempi kun ne toiset (nyt ei tule nimi mieleen) olisivat saaneet pitää vauvan, kun nämä oikeat vanhemmat ovat unohtaneet hänet jonnekin yläkerran huoneeseen. Gabbykö vauvaa siellä hoitelee?

        Grr... jotain totuudenmukaisuutta toivoisi sarjaan.


    • <3Kids

      Tuo sylissä roikuttaminen on pistänyt minunkin silmääni. TJ:n ja Gabbyn kohdalla on nyt tuo sylissä kantaminen vähentynyt, mutta Sarahia roikutetaan koko ajan sylissä. Betty on tosiaan hoitanut lapsia melko useasti, mutta hän palasi vast'ikään lomalta. Ehkä käsikirjoittaja on vain unohtanut, tai halunnut unohtaa nämä pikkuiset. Samson on sentään meilkein aina isänsä mukana, tai sitten muun suvun huollossa/ päiväkerhossa. TJ on jo koululainen ja Sarah käy myös päiväkerhoa. Heathin ja Cathyn, Arthurin hoidosta en tiedä, Gabbykin taitaa käydä kerhossa.

    • normaalia se on

      En mä ole myöskään nähnyt ketään koskaan paskilla. Ihminenhän käy keskimäärin kerran päivässä toimittamassa senkin asian. (Sarkasmi)

      Kai se jakson aika on rajallinen, joten ei voi ihan kaikkea mahduttaa siihen.
      Kuten lastenhoitajan paikalle pyytämistä joka käänteessä.

      Se on edelleenkin tv-sarja, ei reality ohjelma.

      • Iwudhffhuh

        Toiveesi toteutuu syksyn jaksossa kun Moiran farmilla eräs vetää asuntovaunun pois pellolta ja toiletissa on joku toinen istunnolla. Willapakan naisten vessaa on näytetty jonka seinällä on kuva polkupyörastä. Josta taas mieleen tulee kylän pyörä Ross.


    • Ainakin Dinglelässä jonottavat joskus vessaan...

      Kevyempää asiaa...
      Kerran Hottenista kaljoilta tullessa Andy, Robert ja muut pissasivat tien laidassa!

    • Enolerobottikaan

      Tälläkin viikolla kävelykykyisiä lapsia kannettiin sen sijaan, että olisivat kävelleet

    • ykskatsoja

      Emmerdalessa on liikaa lapsia. Heitä on pakko pitää sylissä muuten ei mistään tulisi mitään. Saivat he siinä laivassa juoksennella vapaasti.

      • Sylivauva

        Liikaa lapsia? Pienempiä lapsia (alle 3v?) kannetaan sylissä. Sitä isommat saavat kävellä. Laivaleikissä mukana olleet olivat noin 4...8v ikäisiä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      87
      3835
    2. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      84
      3377
    3. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      71
      3257
    4. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      70
      2800
    5. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      55
      2420
    6. Huomenna heitän järjen

      romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,
      Ikävä
      52
      2124
    7. Olen niin yksinäinen...

      ... puhukaa mulle jotain kivaa 🥺
      Ikävä
      67
      1943
    8. Lähtisitkö nainen

      🚐Reissuun matkailuautolla🤔 👋😎❤️
      Ikävä
      43
      1934
    9. Hyvää huomenta

      Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.
      Ikävä
      18
      1739
    10. Perjantai-ilta ootko nainen menos

      Bilettää löytyyks jäbii? Tai jotain muita
      Ikävä
      60
      1718
    Aihe