Kuoleeko pyhän hengen pilkasta ?

Tässä kysymys.
Olen nauranut kerran voimakkaasti
ääneen uskovaisten tilaisuudessa, jossa he sanoivat saavansa profetioita.
En voinut mitään sille kun se näytti
niin hassulle, kun en uskonut
lainkaan että heidän profetionsa olivat totta. Jos nauroin heille, niin
nauroinko silloin myös Pyhälle Hengelle tai jollekin muulle voimalle.
Rangaistaanko tästä jossain toisessa todellisuudessa minua. Minähän uskon, mutta en uskonut siihen tilaisuuteen.
Niihin ihmisiin.
5237
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Hyväntahtoinen nauraminen ihmisille kait ei ole vielä varsinaisesti Pyhän Hengen pilkkaa - mutta vain Jumala on nähnyt ja näkee sydämiimme ja tietää ko. asian todellisen laidan. Paholainenhan Sinulle on tietenkin ensimmäisenä kuiskuttelemassa "ähä kutti, sainpas sinutkin lankaan". Niinhän se tekee jo ensimmäisestä synnistämme lähtien, "etpäs pääse enää irti, olet orjanani koukussa". Itse tiedät myös omantuntosi äänen. Toivon, ettet heitä Elämän toivoasi tuostakaan tapauksesta huolimatta hukkaan, tasan päinvastoin!

Elämäniloa - Siunausta - Parhaimmat!
t. Ilkka

Äänestä
  • olen käsittänyt että Pyhän Hengen pilkkaa on vain silloinkunihminen on niin täysin kaukana Jumalasta ettei toivoa enää ole.jos meillä on katumus tarkoittaa se sitä että onmyös usko ja Pyhä Henki ja näin ollen armo.Varsinkin uskovia ihmisiähän se tyhmä saatana kiusaa ja minulle ainakin tulee mieleen joskus niin inhottavia ajatuksia Jumalaa ja Henkeä kohtaan että olen pelännyt samaa asiaa ja kysyessäni siitä tutulta papilta sain vastaukseksi tuon jonka jo aiemmin kerroin.

    Äänestä

Pyhänhengen pilkkaa on käsitykseni mukaan se, että kieltää Jeesuksen pelastustyön ja Jumalan. Profetiat ovat tarkoitettu Raamatun mukaan koeteltaviksi seurakunnassa. Mitään ei pidä ottaa suoraan sellaisena, kuin se sanotaan, vaan sitä pitää verrata Raamattuun ja jos profetia on Raamatun mukainen, niin silloin se voidaan pitää totena, muuten ei.

Varmasti monet ns profetiat ovat ihan ihmisen oman psyykkisen itsesuggestion tuotetta, mutta suuri osa on Jumalan puhetta ihmiselle. jokaisessa profetiassa vaikuttaa, kuitenkin ihminen, jonka kautta profetia saadaan, eli ihan kirjaimellisesti ei niitä kannata ottaa.

En ole uskonut profetioihin ja pitänyt muitakin armolahjoja huuhaana, mutta kun minulle on tuntemattomat ihmiset tulleet puhumaan asioista, joista he eivät varmasti voi tietää, en ole voinut pitää sitä sattumana.

Viikonloppuna Jumala kohtasi minut aivan uudella tavalla ja uskon nyt, että Jumala voi vaikuttaa elämäämme ja puhua meille, jos vain annamme hänelle siihen luvan, emmekä koko ajan vastusta ja pidä kaikkea järjellemme käsittämätöntä huuhaana ja huijauksena. Emme kykene ymmärtämään kaikkea. Koin jotain sellaista, etten enää edes halua kuvitella että ymmärtäisin.

Äänestä
  • ..että se kuka on PH pilkannu niin ei koe siitä enää mitän syylllisyyttä eikä kadu mitään sillä on kylmettänyt itsensä , ei PH pilkaa voi vahingossa tehdä,kyllä ne ovat paljon isompia asioista kuin tällaiset.

    Äänestä

  • Kirjoituksesi lopussa sanoit kokeneesi jotain ihmeellistä. Minua jäi kiinnostamaan mitä se oikein oli. Jos voit sen kertoa meille, niin kerrothan?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kuolema on elämä tai ei sitäkä kirjoitti:

Tässä kysymys.
Olen nauranut kerran voimakkaasti
ääneen uskovaisten tilaisuudessa, jossa he sanoivat saavansa profetioita.
En voinut mitään sille kun se näytti
niin hassulle, kun en uskonut
lainkaan että heidän profetionsa olivat totta. Jos nauroin heille, niin
nauroinko silloin myös Pyhälle Hengelle tai jollekin muulle voimalle.
Rangaistaanko tästä jossain toisessa todellisuudessa minua. Minähän uskon, mutta en uskonut siihen tilaisuuteen.
Niihin ihmisiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu