Jeesuksen nimi on Jahve, Jehova, vaikka usein väitetään, että se on Isä-Jumalan nimi. Heb 1:8-12. Herra-sana Raamatussa on Jahve, häveliäisyyssyistä.
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jeesuksen nimi ei voi olla Jahve sillä Jahvesta puhuttiin vanhassa testamentissa ja Jeesus ei ollut syntynytkään.
Jeesuksen oikea nimi oli Iehova.
Jeesus on useimmiten VT:n Jahve, ja hän on elänyt jo ennen syntymäänsä ihmiseksi, mm luonut maailman, katso Johanneksen evankeliumin alku. Jahve ja Jehova on sama nimi JHWH.
Jeesus on meille suomalaisille Jeesus, ja ymmärtäkää: sillä selvä!
Jumala on Hänen Isänsä, ja Jumalalla on oma nimi, Pojalla oma nimi.
Näin on. Jeesus on Jeesus, ja Jeesus on Jumala, "Jeesus on Herra (Jahve, Jehova)" oli alkuseurakunnan uskontunnustus.
Tässä on kysymys juuri tästä. Kun osa ihmisistä ajattelee, että Jeesus ei ole Jumala. Se on kirstilliseltä kannalta harhaoppi. Ja jotkut ajattelevat, että Jahve on vain Isä-Jumalan nimi; se ei ole raamatullista. Jahve on Jeesuksen nimi Jumalana. Ehkäpä Isä-Jumalalla on toinen nimi, esim Elohim.