"Olin aika juovuksissa" ?

©Lehtikuva
20 vuotta raittiina ollut perussuomalaisten kansanedustaja Teuvo Hakkarainen ratkesi juomaan lauantaina ja jatkoi juhlintaa vielä sunnuntainakin. Hakkarainen oli villiintynyt täysin ja tanssikin ilman paitaa nuoren naisen seurassa, 7 päivää-lehti kertoo

* Olen ollut ymmärävinäni, että tämä Hakkarainen on helluntailainen, miten sitten tuollaisia otsikoita on miehestä jo nyt, vaikka vasta on eduskuntaan kirjattu? Häpeäisi, vai kansaa edustamaan , ja uskovaisena ???
19200
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Normaali helluntailainen. Heillähän ei ole mitään syntiä senjälkeen kun ovat ottaneet aikuiskasteen, ovat nääs pyhiä.

Solusta tiedän kertoa, että alkoholin ryyppääminen on helluntailaisille ihan normaalia ja oksentaa ei saa - silloin on ryypätty liikaa.

Juhannus juhlien jälkeen Keuruulta löytyy paljon tyhjiä viinapulloja - sen olen itse todennut.

helluntailaisilla ei ole mitään häpeän tunnettakaan voivat rikkoa ohimennen uskovaisen Luterilaisen perheen aviloliiton ja tätä rataa.

Äänestä
  • tuskin sentään sahuri-Hakkarainen edustaa "normaalia helluntailaista". Paremminkin hän edustaa tyypillistä suomalaista miestä niin puheineen, kuin käyttäytymisineen.

    Jos konferenssi-alueelta ei löytyisi tyhjiä pulloja juhlien jälkeen, olisi syytä tutkiskella vakavasti ko. herätysliikkeen toimia.

    Äänestä

  • tode* kirjoitti:

    tuskin sentään sahuri-Hakkarainen edustaa "normaalia helluntailaista". Paremminkin hän edustaa tyypillistä suomalaista miestä niin puheineen, kuin käyttäytymisineen.

    Jos konferenssi-alueelta ei löytyisi tyhjiä pulloja juhlien jälkeen, olisi syytä tutkiskella vakavasti ko. herätysliikkeen toimia.

    Aika harvinaista käytöstä tuollainen on meille suomalaisille miehille, mutta kovin yleistä helluntailaille.

    Äänestä

  • kuulolla10 kirjoitti:

    Aika harvinaista käytöstä tuollainen on meille suomalaisille miehille, mutta kovin yleistä helluntailaille.

    Niin juuri! Suomalaiset miehet eivät yleensä ryypiskele eivätkä juhli, eivät ole ilman paitaa milloinkaan julkisesti eivätkä myöskään tanssi naisten kanssa. Ainoastaan helluntailaiset. Pe.ku tietää.

    Äänestä

Olisiko kyseessä ns. "nimihellari", kantakapakkakin sijaitsee eri paikkakunnalla missä mies asuu. Kyllä hellaritkin ryyppää mutta usein nimenomaan muualla kuin oman pitäjän kapakoissa.

Pohjanmaalla asuessani muutama näistä oli hanakasti lähdössä naapurikaupunkiin mukaamme kun tiesivät ettei kukaan todennäköisesti saa tietää ja autokyytikin oli...

Ei helluntailaisille seurakunnan jäsenet puhuvat usein avoimemmin niistä asioista jotka kokevat epäterveiksi uskonnossaan kuin muille uskoville, tämän huomasin tunnetussa helluntailais-pitäjässä asuessani. Myös sen tietynlaisen kaksinaamaisuuden, oli seurakuntaelämä ja toinen, uskovilta salattu elämä.

Näin ei tietenkään ollut kaikkien kohdalla, ei läheskään mutta moni oli seurakunnan jäsen koska se oli sukurasite tai velvoite. He kuitenkin uskoivat Jumalaan mutta heidän Jumala-suhteensa ei ollut niin ahdasmielinen ja suvaitsematon mitä heiltä periaatteessa edellytettiin.

Rehellisiä nämä ihmiset taisivat olla enemmänkin ei-uskoville koska tiesivät etteivät he heitä tuomitse.

Äänestä

On nuita muitakin paheita kuin juominen: Kateus, katkeruus kuolemansyntejä, viina ei ole kuolemansynti, siitä tulee vain hölmöityä. Luterilaista perintöä on: Tv:n katselun rajoittaminen, Tanssit ja humpat, nutturat ja viinakset. Vanhoillishelluntailaisuuskin oli aika kauheaa.

Äänestä

Eiköhän tuo ole uskovaiselle aika tyypillistä.

Tuo kyseinen tapahtuma ei ole pahakaan, mutta se on paha kun sortui valehtelemaan ja mainosti itseään raittiiksi ja väitti aluksi että tuo ryyppääjä oli eräs toinen henkilö, kunnes näytettiin kuva....

Unohtaa ei sovi toista helluntailaista kansanedustajaa Mika Niikkoa, joka on antanut rasistisia lausuntoja maahanmuuttajista ja hänellä on myös eduskunnan pisin rikosrekisteri, mm. on ajanut varastetulla autolla suojatiellä kävelleen naisen päälle.

Äänestä
  • Tuntuu siltä, että nykyään tämänkaltaiset ovat liikkeessä pikemminkin sääntö kuin poikkeus.

    Äänestä

  • Emme unohda häntä, mutta muistuta kaiken varalta silloin tällöin.

    Äänestä

uskovaisetkin joskus lankeavat. Juopotteluun tai rotusortoon tai johonkin. Se on ihan hyväksyttävää, jos muistaa seuraavana päivänä pyytää anteeksi Jumalalta.

Äänestä
  • Yleinen Helluntalainen lause.

    *En ole vittu ikinä valehdellut,juopotellut tai kiroillut. *hik**

    Äänestä

Hakkarainen on taas jatkanut pettämättömän idioottimaista tapaansa tuoda näkemyksensä esiin Jämsän paikallislehdessä.

IL:n nettikyselyn mukaan 69% toivoisi Soinin tukkivan jo ko. henkilön turvan.

Mikähän siinä on, että aina kun helluntailainen on julkisuudessa kyseessä on rikollinen tai pelle?

Äänestä

Aloittaja kommenttia en ymmärtänyt.
Aloittaja on useissa yhteyksissä puolustanut synnittömän helluntailaisen teoriaa.
Aloittajan olisi pitänyt tukea näkemystään ja sanoa, että usko vie Hakkaraisen taivaaseen remuamisesta huolimatta mutta raitista ja nuhteetonta ateistia Yläkerta ei huoli.

Äänestä
  • No minä sitten puolustan !!!

    1. Joh. 3:5

    Ja te tiedätte hänen ilmestyneen ottamaan pois synnit; ja hänessä ei ole syntiä.

    1. Joh. 3:6

    Kuka ikinä hänessä pysyy, hän ei tee syntiä; kuka ikinä syntiä tekee, hän ei ole häntä nähnyt eikä häntä tuntenut.

    1. Joh. 3:8

    Joka syntiä tekee, se on perkeleestä, sillä perkele on tehnyt syntiä alusta asti. Sitä varten Jumalan Poika ilmestyi, että hän tekisi tyhjäksi perkeleen teot.

    1. Joh. 3:9

    Ei yksikään Jumalasta syntynyt tee syntiä, sillä Jumalan siemen pysyy hänessä; eikä hän saata syntiä tehdä, sillä hän on Jumalasta syntynyt.



    1. Joh. 5:17

    Kaikki vääryys on syntiä. Ja on syntiä, joka ei ole kuolemaksi.

    1. Joh. 5:18

    Me tiedämme, ettei yksikään Jumalasta syntynyt tee syntiä; vaan Jumalasta syntynyt pitää itsestänsä vaarin, eikä häneen ryhdy se paha.

    Äänestä

"Mikähän siinä on, että aina kun helluntailainen on julkisuudessa kyseessä on rikollinen tai pelle?"

Onhan helluntailaisia politiikkoja ollut ennenkin, eikä kukaan heistä ole käyttäytynyt näin. Nyt sinulla ja muilla helluntailaisia jostakin syystä jahtaavilla on mainio tilaisuus yleistää, kun tämä hakkarainen pistää tuulemaan.
Vaan ketäpä hänenlaisensa julkisuu skiinnostaa? Sinua näköjään ainakin!

Mm. Sari Essaya ja Toimi Kankaanniemi ovat tavallisia ihmisiä. Kun aloit sättimään helluntailaisia julkkiksia, on minulla suorastaan velvollisuus kaivella sinulle lisää kunnon kansalaisia. Heitä työskentelee uutisankkureina, taiteilijoina, urheilijoina jne.. Tavallisia ihmisiä kaikki.

Äänestä

Ja nyt sinä mohikaani sitten tunnustit olleesi aika juovuksissa. Hyi sinua valehtelija . Oot niin hurskasta ja sitten juopottelet humalaan saakka ja olet sitten päiväkausaia jurrissa!

Äänestä

olen minäkin ollut helluntaiseurakunnan kokouksessa esiintymässä juovuksissa, saarnaaja katsoi hiukan oudosti, mutta ei sanonut mitään.

Äänestä
  • Jos ei sanonut niin hänhän ehkä tiesit että ehkä olet tehnyt syntiä tahallaan ja sinun tapauxessa ei ole enää Armo tiedossa vaan --> 26 Sillä jos me tahallamme teemme syntiä, päästyämme totuuden tuntoon, niin ei ole enää uhria meidän syntiemme edestä,
    27 vaan hirmuinen tuomion odotus ja tulen kiivaus, joka on kuluttava vastustajat.
    28 Joka hylkää Mooseksen lain, sen pitää armotta kahden tai kolmen todistajan todistuksen nojalla kuoleman:
    29 kuinka paljoa ankaramman rangaistuksen luulettekaan sen ansaitsevan, joka tallaa jalkoihinsa Jumalan Pojan ja pitää epäpyhänä liiton veren, jossa hänet on pyhitetty, ja pilkkaa armon Henkeä!
    30 Sillä me tunnemme hänet, joka on sanonut: "Minun on kosto, minä olen maksava"; ja vielä: "Herra on tuomitseva kansansa".
    31 Hirmuista on langeta elävän Jumalan käsiin.

    Olisko niin että sä puolustat syntiä koska ite odotat vaan hirmuista tuomiota ???

    Äänestä

Tiedoksi, että juhannusjuhlilla Keuruulla käy myös paljon ei-uskovia, sekä uskovissa kodeissa kasvaneita, jotka eivät suinkaan ole "automaattisesti" uskossa, vaikka vanhemmat ovat! Usko on henkilökohtainen asia, jota ei pelkkä kasvatus tuo tullessaan. Usko kun pitää löytää omaan sydämeen.
Monet myös viettävät juhannusta Keuruulla, koska siellä on rauhallisempaa, kuin jossain rymypaikoissa.Sitäpaitsi sinne saa tulla kaikki jotka haluavat. Ei kysytä: oletko uskossa? Kaikki saavat tulla, mutta tietenkin siellä pitää pysyä järjestys, esim.hiljaisuus yöllä ilta kahdestatoista aamu kuuteen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mohikaani_27 kirjoitti:

©Lehtikuva
20 vuotta raittiina ollut perussuomalaisten kansanedustaja Teuvo Hakkarainen ratkesi juomaan lauantaina ja jatkoi juhlintaa vielä sunnuntainakin. Hakkarainen oli villiintynyt täysin ja tanssikin ilman paitaa nuoren naisen seurassa, 7 päivää-lehti kertoo

* Olen ollut ymmärävinäni, että tämä Hakkarainen on helluntailainen, miten sitten tuollaisia otsikoita on miehestä jo nyt, vaikka vasta on eduskuntaan kirjattu? Häpeäisi, vai kansaa edustamaan , ja uskovaisena ???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu