"Suomalaisten mielestä terveys, sujuva arki, oikeudenmukaisuus, turvallisuus ja mielekäs työ ovat tärkeimpiä tekijöitä hyvän elämän näkökulmasta, kertoo Sitran tuote tutkimus."
Ja koska oikeudenmukaisuus koetaan näin tärkeänä asiana, niin juuri sen vuoksi suomalaisia ottaa niin päähän kieleen perustuva epäoikeudenmukaisuus, mm. kielen perusteella helmompi pääsy yliopistoihin.
http://www.iltalehti.fi/perhe/2011052213741271_pr.shtml
Oikeudenmukaisuus
1
94
Vastaukset
- kielirasimiakin
Epäoikeudenmukaisuus on väkivaltaa, näin opetettiin lapselleni koulussa aiheesta Väkivallan monet kasvot:
Väkivalta on negatiivisten tunteiden ja ajatusten, esim. viha, kateus, pelko, turhautuminen ilmaisemista sanoina, eleinä, ilmeinä, tekoina ja asenteina.Väkivaltaa on
1. fyysinen väkivalta
2. henkinen väkivalta
3. rakeenteellinen väkivalta
- epäoikeudenmukaisuus, eriarvoisuus yhteiskunnassa.
Usein syynä väkivaltaiseen ja aggressiiviseen käyttäytymiseen
Ihmettelen, etteivät pitkälle lukeneet muka sivistyneet ihmiset tajua, että kantaväestöön kohdistuva kaikenlainen eriarvoinen kohtelu lisää RASISMIA. Ja kun lapsikin sen tajuaa ja huomaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17322309Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant759512Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.297500Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va816340SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1825990Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot344986HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084646Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1014396Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo872080Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k801377