Juttelin eilen erään psykologin kanssa, joka kertoi asiakkaastaan, joka oli harras uskovainen sekä homo. Hirvittävät psyykkiset ongelmat repivät ihmistä, joka halusi elää raamatun sanan mukaan, mutta ristiriita oman seksuaalisuuden ja raamatun sanan välillä oli vienyt kaverin mielenterveyden. En tiedä kuinka "eklipsi" kaveri oli, mutta ongelma oli suuri - kuten ymmärtää saattaa.
Onko mahdollista olla uskovainen homo? Miten on käsitettävä tilanne, jossa henkilö uskoo Jumalaan ja hän on tuntenut, että Jumala on "tullut hänen sydämeensä" ja ottanut hänet omakseen ja kuitenkin henkilön ollessa homo, Jumala tuomitsee hänet Raamatun mukaan kadotukseen. Kumpaa ihminen voi tällaisessa tilanteessa uskoa, omaa tunnettaan ja kokemustaan Jumalasta vai raamatun sanaa?
Uskovainen homo
10
637
Vastaukset
- E-Z Supernova nitro across riv
Ei homous ole ihmisen suurin synti. Jos tämä ihminen noudattaa kahta suurinta käskyä Kunnioita Jumalaa ja rakasta lähimmäistäsi niinkuin itseäsi hyvin niin tämä ihminen on jo sen verran tehnyt että ei toinen ihminen häntä pysty tuomitsemaan. Eli olkoon vaikka homo ja pedofiili ja tappaja ja vaikka mikä, kunhan vain hyväksyy Jeesuksen. Jeesus pitää kyllä ihmisestä huolen ja jos ihminen tosiaan on jollain tavalla sairas taikka tuntee pahaa oloa, Jumala kyllä parantaa.
Mulle asia on niin, että jos ihminen on hyväksynyt Jeesuksen, niin se on mulle sillä selvä eikä sen tekemiset enää kuulu mulle, olkoon sitten homo tai ei.- Aimo
Ei toimi, ja kertauksena: ei toiimi
- E-Z Supernova nitro across riv
Aimo kirjoitti:
Ei toimi, ja kertauksena: ei toiimi
Aimo ole hiljaa, ettet vain sattuisi viisastumaan!
- Aimo
E-Z Supernova nitro across riv kirjoitti:
Aimo ole hiljaa, ettet vain sattuisi viisastumaan!
Mitä enemmän teikäläisten kanssa heittelen, sitä viisaammaksi itseni tunnen.
- EclipsE
Itse tiedän kyllä vastaavanlaisia tapauksia, esim. hesarin nyt liitteessä oli ex- gayn tarina, hän muistaakseni aluksi menetti homouden mukana uskon, sitten hän sai armon menettää homouden uskon kautta!
hän selitti itse homouden olevan mm. tunnetila häiriö.
Uskon ihminenkään ei ole saatana riivaajilta ja juonilta aina turvassa, siksi on siis rukoiltava ja uskottava että Jumala auttaa.
Homudesta on uskon avulla päässy eroon ennenkin ihmisiä, esim. erään jenkkiläisen dokkarin mukaan eräs mies prostituoitukin parani tuosta vitsauksestaan.
Tämä kaveri tarvitsee täyden tuen, sillä hän ainakin yrittää.
Jumala haluaa pelastaa hänetkin, Jumala vihaa tuota taipumusta, mutta kristuksen vastaan ottanutta ihmistä tuskin, ainakaat jos hän haluaa synnistä pois jne.
Nykypäivän yliliberaali asenne on laiska, ja ei välitä toisesta.
Vain omasta perseestään, siten se antaa ihmisten ja yhteikunnan ongelmien rehottaa ja kasvaa. Jos homoutta parannettaisiin, ei tuskin homot tekisi itsemurhiakaan niin paljoa, koska todellisuudessa sisimmässään ihminen hylkii epänormaaleja. Siten heidän todellista huomioon ottamista olisi heidän todellinen auttaminen, ei yllyttäminen ja arvojen päälaelleen kääntäminen.- on suuri
Jeesukselle ei ole mikään ongelma muuttaa homo.Tarvitaan vain rukousta ja halu muuttua.Se onnistuu kyllä.Jeesus on suuri.
- Aimo
on suuri kirjoitti:
Jeesukselle ei ole mikään ongelma muuttaa homo.Tarvitaan vain rukousta ja halu muuttua.Se onnistuu kyllä.Jeesus on suuri.
Just tell me!
- believer
Uskovaisilla homoilla on käsitteekseni jotain yhdistyksiä (en kyllä nyt muista nimeä, joten eipä taida kauheasti hyödyttää). Luulen, että uskovaisia homoja on paljon enemmän kuin julkisuudessa puhutaankaan. Vaikka kirkon virallinen kanta homoseksuaalisuuteen on Suomessa kielteinen, uskon (ja siis tiedänkin) että tässäkin maassa on monia pappeja, jotka hyväksyvät homouden (ja sen toteuttamisen myös!!) ja siis voisivat mielellään vihkiä homopareja jne. Kysehän on vain siitä, milloin näitä "uudistusmielisiä" on niin paljon, että tehdään uusi lakiesitys, jonka mukaan kirkko vihkisi homoparitkin. Esimerkiksi Ruotsissa näin on jo tehty.
Itse olen uskovainen ja hyväksyn homot ja homouden ja homoseksuaaliset teot. (Sanonpa nyt selvästi, kaikkihan kyllä sanovat hyväksyvänsä homot ihmisinä...) Ajattelen Paavalin tekstejä homoudesta aikaansidonnaisina (ja huomautan, että Jeesushan ei sanonut asiasta mitään) kuten ajattelen myös esim. Paavalin monia tekstejä naisen asemasta. Hyväksyyhän kirkko nykyään naispappeuden, vaikka Paavali kovin kurjan (mielestäni ainakin) kuvan naisen asemasta antaakin. Jos Jumala homoseksuaalit tahtoo tuomita, hän niin tehköön, mutta minä en sitä tahdo tehdä. - Anonyymi00009
Homoilu on syntiä 100%. Homous ei ole perinnöllistä vaan se on aina heteroihmisen lankeamus syntiin.
Ei ole homoja vaan on vain homouteen langenneita heteroja.
Jeesus voi nostaa langenneen lokaisesta liejusta kalliolle: Jeesus on kallio itse ja Hän ei petä eikä jätä ihmistä joka tunnustaa synnit ja hylkää ne.
Mene äläkä tästedes enää syntiä tee, ettei sinulle jotakin pahempaa tapahtuisi. - Anonyymi00010
sodoman synti oli ylpeys leivän yltäkylläisyys huoleton lepo hänellä ja hänen tyttärillään köyhää ja kurjaa hän ei kädestä ottanut. lienee homous sen synnin seuraus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2022784Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1622490Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061162- 64951
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait255899Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies104881Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20879Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka306869Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22748Onneksi tapasin sut
Ilman sua olisin jatkanut pään lyömistä seinään eli samanlaisten miesten etsimistä. Tajusin, mikä menee pieleen vasta ku93739