Teidän tulisi oppia

Iloinen nauraja

Teidän tulisi oppia ajattelemaan itsenäisesti. Kouluissa sitä taitoa ei juurikaan opeteta, joten oppiminen jää kunkin omalle vastuulle tässä asiassa.

Kun itsenäinen ajattelutaito on hallussa, on seuraava askel pesäeron tekeminen kaikkiin uskontoihin. Etenkin adventismi eli sapattilahko on haitallinen kultti, josta pitäisi päästä eroon mahdollisimman nopeasti.

Sapattilahkon jäsenenä oleminen nimittäin kahlitsee itsenäistä ja omaehtoista ajattelua monilla alkeellisilla opeillaan. Meidän pitää ymmärtää, että esimerkiksi Raamattu on pääosin pelkkä satukirja.

Erotaan siis rohkeasti adventimista ja aloitetaan uskonnoton elämä. Tätä suosittelen erityisesti nuorille. Vanhojen kohdalla toivo saattaa olla jo menetetty, sillä he ovat uhranneet adventismiin niin monta vuotta, että toipuminen normaaliin uskonnottomaan elämään ei ehkä enää olekaan mahdollista. Nuoret ovat kuitenkin tulevaisuus ja he voivat jättää uppoavan laivan.

Oikein hyvää alkanutta kesää kaikille!

T: Iloinen nauraja

17

80

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllä kouluissa paikoin opetetaan itsenäiseen ajatteluun ja kriittisyyteen. Kyse on kuitenkin paljon kunkin opettajan henkilökohtaisista ominaisuuksista.

      Toivonlinnan koulun käyneenä opin sellaisen uuskielen, jossa itsenäiseksi ajatteluksi nimitettiin sitä, että tutkitaan itse Raamattua ja tarkistetaan adventistien tulkinnat sekä todetaan ne oikeiksi. Rehellisyydeksi kutsuttiin myös jotakin aivan muuta kuin todellista rehellisyyttä.

      Kyllä itsenäisesti ajattelevat ihmisetkin voivat olla mukana uskontojen toiminnassa. Jotkut ihan oikeasti päätyvät uskomaan ne opit. Ja jotkut viis veisaavat hassuista oppirakenelmista, kunhan käytännön työ ihmisten auttamisessa on kunnioitettavaa.

    • Ei nimimerkkiä

      Kyllä, olen vahvasti samaa mieltä aloittajan kanssa.

      • pyh!

        No olette sitten molemmat väärässä.


      • Iloinen nauraja
        pyh! kirjoitti:

        No olette sitten molemmat väärässä.

        Nimimerkki "Pyh!". Kyllä sinustakin vielä kunnon uskonnoton tulee kunhan aloitat itsenäisen ajattelun. Usko pois, että se on mahdollista omallakin kohdallasi. Tsemppiä!

        T: Iloinen nauraja


      • pyh!
        Iloinen nauraja kirjoitti:

        Nimimerkki "Pyh!". Kyllä sinustakin vielä kunnon uskonnoton tulee kunhan aloitat itsenäisen ajattelun. Usko pois, että se on mahdollista omallakin kohdallasi. Tsemppiä!

        T: Iloinen nauraja

        Omilla aivoilla ajatelleena olen hylännyt sinun näkemyksesi typeryytenä.


      • Iloinen nauraja
        pyh! kirjoitti:

        Omilla aivoilla ajatelleena olen hylännyt sinun näkemyksesi typeryytenä.

        "Pyh!", sinä kyllä opit vielä näkemään Raamatun sellaisena kuin se on - sekalaisena kokoelmana mytologioita ja joitakin tosiasioita. Jumalallisuuteen kyseinen kirjakokoelmahan ei missään nimessä perustu, vaan ihmisten kirjoittamiin sekaviin juttuihin, joilla ei useimmiten ole mitään relevanssia nykypäiväämme.


      • pyh!
        Iloinen nauraja kirjoitti:

        "Pyh!", sinä kyllä opit vielä näkemään Raamatun sellaisena kuin se on - sekalaisena kokoelmana mytologioita ja joitakin tosiasioita. Jumalallisuuteen kyseinen kirjakokoelmahan ei missään nimessä perustu, vaan ihmisten kirjoittamiin sekaviin juttuihin, joilla ei useimmiten ole mitään relevanssia nykypäiväämme.

        Noinhan se jumalaton urputtaa.


      • Iloinen nauraja
        pyh! kirjoitti:

        Noinhan se jumalaton urputtaa.

        Kunhan maltat nähdä hieman vaivaa, niin sinä opit vielä ajattelemaan, "pyh!".


    • jospa se siitä!

      "Hyvä iloinen nauraja" ! Toivotaan ainakin, että tästä "PYHISTÄ" tulee ainakin itsenäisesti ajatteleva yrittäjä edes, ettei täällä räksytä kuin koiran pentu, kun sillä ei kuitenkaan toistaiseksi ole ollut mitään sanottavaa kunhan on räksyttänyt aikansa kuluksi typeryyksiä vain.

      • pyh!

        Pata kattilaa soimaa.


    • Jumala rakastaa!!!!!

      (Iloiselle naurajalle) Naurusi voi muuttua itkuksi. Muista silloin tämä: "Avuksesi huuda minua hädän päivänä ja minä tahdon auttaa sinua ja sinun tulee kunnioittaa minua."

    • ITSENÄISYYS KUNNIAAN !

      Vai että meidän tulisi oppia ajattelemaan itsenäisesti. Miksei sama koske sinua? MinÄ uskoin 7 vuotta muiden pölötyksiä adventisteista. Sitten rohkaistuin menemään vakoilemaan adventisteja, ihan huippujohtajien silmien alle. Totesin että minulle on syötetty pajunkäyttä - ihan ok adventistitt ja adventismi sittenkin on! Uskallatko sinä kokeilla samaa, siis samalla lailla vilpittömästi?

    • tilannetta läh. seur

      Adventismilla kahdet kasvot.

      Yhdet kasvot näyttäytyvät erehdyttävästi kristinuskoon ja Raamattuun perustuvalta, mutta joiden kasvojen takaa kuitenkin paistaa usko ihmiskäsityksiin ja harhaluulohin.

      Toiset kasvot, jotka on yritetty kätkeä tavalliselta rivijäseneltä ovatkin sitten aivan jotain muuta, mitä kristillisyyden pitäisi olla.

      On rahan -ja vallanahneutta.
      -Pahan puhumista ja mustamaalaamista eli väärän tosituksen antamista toisista saman kirkkokunnan jäsenistä, jotta joidenkin oma etu ja päämäärä kirkon hierarkiassa saataisiin toteutumaan, keinoja kaihtamatta.
      -Adventtikirkossa on suoranaista vihaa toisia uskovia kohtaan.
      -Ylpeys on yksi adventismin perusta, jolle monet pyrkimykset on rakennettu.
      -Rakkaudettomuus ja ulkokultaisuus ovat adventismissa hyvin esillä.
      -Eriarvoistaminen ja jäsenten lokerointi on koko adventtiliikkeessä selvästi ja peittelemättömästi tehty hyveeksi ja käytösmalliksi työntekijöiden ja adventtikirkon johtajien keskuudessa ja sitä periaatetta on myös menestyksellisesti tartutettu jäsenistöön.

    • Opettele tuntemaan K

      Sehän alkaa loistaa tai paremmikin paistaa Antti Kantolan esiintymisessä näissä hänen kommenteissaan, että adventismi on erittäin tarttuvaa lajia. Nyt näkee selväst, että Antti on omaksunut tuon adventismin hyökkäävän ja pilkallisen suhtautumisen toisin ajattelevien kommentteihin, hän selvästi loukkaantuu kun kommentti ylittää hänen "näkökenttänsä, eli ymmärryksensä. Anteeksi vaan Antti mutta näin on, olet omaksunut adventismi opin, mutta Kristus sinulta puuttuu.

    • veli¤

      Näetkö selvästi
      Älä hyökkää veljesi heikkouksia vastaan,hyökkää omia heikkouksia vastaan. Kun alat selvittää omia heikkouksiasi,käsität paremmin,millä alueilla veljesi tarvitsee apua.Sinä pystyt auttamaan häntä.

    • kesääpä kesää.

      kyllä tässä kaikki kristityt ajattelevat itsenäisesti.

      Vapauteen Kristus meidät vapautti, mutta entäpä sinä?

      Sinun on aina puhuttava sitä, mitä rienaaja sinut käskee, eli miltä tuntuu olla synnin orja.

      Mutta orjana ei tarvitse olla, vaan parannuksen kautta pääsee Jumalan lapseksi ja pääsee vapaasti ajattelemaan ja itsenäisesti.

      Synti ei enää hallitse.

      Siinäpä se, että älä naura itseäsi orjana hautaasi asti.

    • Ei ihminen voi olla valitsematta jotain lähtökohtaa tai
      kiintopistettä, jonka näkökulmasta maailmaa ja itseään
      tarkastelee, yrittää ymmärtää ja selittää. Jotkut valitsevat
      tieteen ja uskonnottomuuden. Toiset valitsevat jonkin
      uskonnon ja sen perinteet. Sitten on ne, jotka mukavasti
      hääräävät jossain tieteen ja alkuperäisen Jumalan sanan
      etsimisen välimaastossa keskittyen siihen, mikä heitä
      kiinnostaa, kuten minä. Haluan ensin tietää niin hyvin
      kuin vain mahdollista, mitä Raamatun kirjoittajat oikeasti
      ajattelivat ja halusivat teksteillään sanoa, ennen kuin
      vedän lopullisia johtopäätöksiä mihinkään suuntaan.

      Yksi naurettavimmista ja samalla ärsyttävimmistä
      asioista, jonka olen huomannut, on se, että juuri kristinuskon
      vastustajat, jotka tieteen nimissä uskontoja mollaavat,
      usein välittävät tuosta rakkaasta tieteestään vielä
      vähemmän kuin uskovat. Mitä tällä tarkoitan? Sitä,
      että he ottavat esimerkiksi jonkun läntisessä kristikunnassa
      valta-asemassa olevan opillisen käsityksen ja sitten
      sen perusteella sanovat, että Raamattu on puhdasta
      huuhaata, koska se noin opettaa, vaikka samanaikaisesti
      heidän rakas tieteensä tieteellisen historian ja raamatuntutkimuksen
      kautta sanoo, että tuolla opilla ei ole mitään tekemistä
      sen kanssa, mitä niiden raamatuntekstien, joilla tuota
      oppia perustellaan, kirjoittajat pyrkivät teksteilään
      sanomaan. Jos asian ydin tieteeseen maailmankatsomuksensa
      perustamisessa on juuri se, että se on ennen kaikkea järkevää,
      niin miksi sitten heti kun "tarve" tulee tiede ja järki heitetään
      epäjohdonmukaisesti roskikseen ja luotetaankin sen sijaan
      johonkin aivan muuhun? Ymmärrän kyllä, miksi näin
      ihmiset tekevät, mutta ei se noista argumenteista vähemmän
      virheellisiä tee.

      Siis olet kai huomioinut tieteellisen Raamatun- ja historiantutkimuksen
      joka suhteessa ennen kuin luokittelet Raamatun eri osat saduiksi
      ohittaen niiden oleellisimman sisällön?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      122
      5585
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      95
      4831
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      140
      4784
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      368
      2235
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      122
      2136
    6. 108
      1827
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      256
      1587
    8. 373
      1328
    9. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      59
      1161
    10. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      224
      1160
    Aihe