Soinilla olisi ollut 30% paino hallitusohjelmaan, jolla maata olisi rukattu aika paljon persuilun suuntaan. Nyt maa meneekin persujen kannalta toiseen suuntaan. Voidaan siis kysyä että kukakohan se äänestäjänsä oikein petti?
Ihan turha Soini nyt panetella muita vastuullisia puolueuita siitä että he tinkivät lupauksistaan. Vastuullinen poliitikko tinkii aina. Jäädessään pyrkimyksissään vähemmistöön hän tyytyy siihen tietäen että sai kuitenkin jossain määrin kädenjälkensä mukaan. Seuraavassa kysymyksessä ehkä saadaan jo enemmän aikaiseksi. Mutta ainakin pyritään siihen suuntaan josta vaaleista on ollut kyse.
Ihan turha Soini nyt panetella muita vastuullisia puolueuita siitä että he tinkivät lupauksistaan. Vastuullinen poliitikko tinkii aina. Jäädessään pyrkimyksissään vähemmistöön hän tyytyy siihen tietäen että sai kuitenkin jossain määrin kädenjälkensä mukaan. Seuraavassa kysymyksessä ehkä saadaan jo enemmän aikaiseksi. Mutta ainakin pyritään siihen suuntaan josta vaaleista on ollut kyse.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ei nämä toopet ymmärrä poliittisia perusasioita, näille päämäärää tärkeämpi on että höperöitä vaalilupauksia kunnioitetaan. Populisti pyörittää näitä siinä suhteessa, miten tykkää, ei ikinä tarvitse mennä hallitusvastuuseen. Aina vaalien alla keksii jonkun periaattelisen kynnyskysymyksen, niin mahdottoman, että kukaan muu ei pysty sitä hyväksymään. Sitten voidaankin mennä suuren porun kanssa, sinne takapenkkiin räkyttämään muille ja keräämään tomppeleiden ääniä.
Jep, mutta tähän asti Soini on ollut pikkupuolue - vaaraton vitsiniekka. Nyt ilmiö on jytky-kokoinen demokratiamme halventaja, joka kaiken lisäkei on avannut ovet vähemmistövihalljille eduskuntaan. Siinä vaiheessa ei naurata.
Mikä helvetin jytky!! Eihän sillä ole mitään valtaa, eikä se pysty ajamaan äänestäjilleen lupaamiaan asioita pienimmässäkään määrin! Tyhmäkö se on, ja persut pelkkiä räkyttäjiä. Olkoon vaalivoitto kuinka iso tahansa, niin Suomessa ei voi yksin sanella sääntöjä, vaan kaikki joutuvat neuvottelemaan ja joustamaan. Mutta ei persut tätä älyä, vaan jäävät rakkikoiriksi, kun karavaani kulkee ohi ja menee menojaan.
Voi pysyä kannassaan eikä tarvi luopioksi ruveta, kuten puolueesi lahopää!
Soini ilmoitti jo ennen vaaleja, etteivät persut mene hallitukseen.
Missä avaajan kaltasia toopeja sikiää? Pannaanko niitä alulle tukiaisviinalla?
Jos Suomessa mätä käytäntö, että turpiin sanut voi latoa ehdot hallitukseen. Luopiot, vasurit ja demarit ne hyväksy. Mikä rassaa lahopää?
"Jos Suomessa mätä käytäntö, että turpiin sanut voi latoa ehdot hallitukseen"
Missä maassa sitten on käytäntö jossa kolmanneksi suurin puolue pääsee automaattisesti hallitukseen vaikka olisi niin eri mieltä perusasioista ja niin kompromissihaluton että hallitusyhteistyöstä ei muiden kanssa tulisi mitään?
Monet meistä perussuomalaisista äänesti koulutettuja ehdokkaita, sopivia ministereiksi Eduskuntaan, mutta kansa valitsi omansa.
Soini on vielä tarpeeksi nuori ja voi odottaa neljä vuotta; sinä aikana uudet suomaliaset kansanedustajat saavat kokemusta ja tulevat tunnetuiksi ja sitten neljän vuoden kuluttua tuleekin kunnon jytky ja saamme valtaa Eduskunnassa.