Opiskeluiden loppuun saattaminen

25

Aloitin amk-opinnot vuonna 2004, tutkinto jäi opinnäytetyötä vaille. Olen ollut alan töissä nyt kaksi vuotta. Haluaisin nyt käydä koulun loppuun ja valmistua, mutta opintotukikuukauteni ovat käytetyt.

Työsopimusta minulla on syyskuun loppuun asti. Pitääkö minun sen jälkeen ilmoittautua työttömäksi ja hakea työttömyystukea? Koulu alkaisi syyskuun alussa, eikä opintopisteitä tarvitsisi suorittaa kuin se parikymmentä.

1

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Opiskeluintoa

      Olet ihanne esimerkki vuoden vaihteen ”Opiskele työttömyysturvalla” tyypiksi.

      Ilmoittaudu hyvissä ajoin työnhakijaksi työkkäriin vaikka verkossa te-keskuksen sähköisten palveluiden kautta.

      Lähetä ennakkoon s-postia te-keskukseesi.
      Skannaa viimeiset todistukset liitteeksi. Nämä lisätään sinun tietoihisi.

      AMK opinnoista on oltava myös todistuksia. mm. AMK HOPS on päivitettävä. joten ota yhteyttä AMK:n ja päivitä HOPS. Varsinkin työllistymissuunnitelma vaatii tämän päivitetyn HOPS.

      Kerro samassa sähköpostissa te-keskukselle tilanteestasi ja jatko opiskelu suunnitelmistasi. Pyytää vastaanottoaikaa työllistymissuunnitelman laatimiseksi. Työllistymissuunnitelmassa on AMK loppuun saattaminen mainittava. Lähetä viesti.

      Tarkista sähköisten palveluiden kautta mitä tietoja ilmestyi omiin tietoihisi.

      Jos sai vastaanottoajan TE-keskukseen niin mene vastaanotolle allekirjoittamaan suunnitelmat. Sovi opintojen seurannan tarkistusajankohta tarpeeksi pitkälle ylläpitokorvausten vuoksi. Saat omaehtoisesta opiskelusta peruspäivärahan lisäksi 9€/pv ylläpitokorvausta, jos opinnot etenevät 5op/kk. AMK opinnäytetyö on 15 pistettä eli kolme kuukautta. Ylläpitokorvaus peritään takaisin josopinnot eivät etene sovitussa aaikataulussa. Suosittelisin säästämään ylläpitokorvaukset kaikenvaralta siihen saakka kun opinnot ovat valmiit.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      412
      4733
    2. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      122
      1885
    3. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      145
      1612
    4. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      75
      1335
    5. Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?

      The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass
      Tv-sarjat
      15
      1206
    6. Perjantaita!

      Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔
      Ikävä
      79
      1176
    7. Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"

      Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise
      Suomalaiset julkkikset
      16
      1117
    8. Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua

      Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään
      Ähtäri
      67
      1056
    9. Ei sua mies varmaan kauheasti haittaa

      Jos otan sut omakseni, tässä lähiaikoina ❤️
      Ikävä
      66
      1032
    10. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      38
      1000
    Aihe