valtion pitää velkaantua nykyistä vauhtia, että pääsemme Portugalin tasolle velan määrässä asukasta kohti?
Kuinka monta vuotta Suomen
6
<50
Vastaukset
- 4vuottavaaneisuotta
Laskin tossa sormilla ja sain tulokseksi neljä vuotta. Se riittää.
Mutta onkin tarkoitus sysätä työtätekevä vaurastunut keskiluokka ja köyhempi puoli kansaa vuosien kiristyvään hirttosilmukkaan miljardivakuuksiin, jotta heidän pankkitilit eivät pääsisi kasvamaan siihen mittaan, että pääsisivät eliitin tapaista elämäntapakakkua maistelemaan. Myös työeläkkeiden maksujen siirtäminen myöhemmäksi auttaisi asiaa.
On hyvä pitää riittävä määrä kansaa riittävän tiukilla, ja riittävä määrä työttömänä.
Liian suuri määrä hyvin toimeentulevia laiskistaa työilmapiiriä, tämä johtaa siihen, että halpatyövoimaa alkaa lappaamaan Suomeen tekemään työt.
Työttömien sopivan suuri reservi luo yritysten markkinat.
Loppu on politiikkaa ja tasapainoilua. Ei eliitti halua suomeen liian suurta eliittikerhoa, se pilaantuu kuin suovesi. - Tuomiopäivä tulee.
Suomella on jo asukasta kohden yhtä paljon velkaa kun Portugalilla!
Ja lisää tulee: http://velkakello.fi/- takuullako
Kuka tulee takaajaksi, jos valtio ei kykynekään selviytymään?
- Jo riittää!!!
takuullako kirjoitti:
Kuka tulee takaajaksi, jos valtio ei kykynekään selviytymään?
Kyllä se revitään keski-,pienpalkkaisten ja eläkeläisten selkänahasta sekin!
- masseur
Tämä pitää paikkansa ja laskutoimituskin on helppo sillä Portugalin valtion velka on noin 170 mrd ja maassa on asukkaita runsaat 10 milj. (10,5 milj). Julkisen sektorin (ml. kunnat), yritysten ja yksityishenkilöiden yhteenlaskettu velkamäärä on noin 2.8 kertaa valtion velka. 60 prosenttia ulkomaisista velkojapankeista on espanjalaisia.
- lisää,lisää
Krerikkaan lisää. Italia/Espanja kyhää jo anomuksia?
Jutta takaa ja Jykä maksaa..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614192Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653423Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541785Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251640Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961417Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132923Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235855en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115822Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe17785