Luettuani

todistajien julkaisuja ja Raamattua,niin olen tullut siihen tulokseen,että Raamattu on niin laaja kirja,että siitä on mahdotonta lähteä ihmisten oville keskustelemaan.Sitähän Jehovan todistajat vaativat,että pitäisi tehdä,jos tulee todistajaksi.En minä ainakaan pystyisi todistamaan yhtään mitään siitä kenellekään.
1<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

http://www.watchtower.org/fi/jt/article_08.htm#call
Tätä hyvää uutista voi julistaa monella tavalla.
Keskustelut ystävien ja tuttavien kanssa tarjoavat siihen usein mahdollisuuden. Jotkut kirjoittavat kirjeitä tai käyttävät puhelinta.
Toiset lähettävät postitse kirjallisuutta, jonka he ajattelevat erityisesti kiinnostavan jotakuta tuttavaa.
Koska Jehovan todistajat eivät halua unohtaa ketään, he vievät sanomaa ovelta ovelle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kauan Jehovan kirjoitti:

todistajien julkaisuja ja Raamattua,niin olen tullut siihen tulokseen,että Raamattu on niin laaja kirja,että siitä on mahdotonta lähteä ihmisten oville keskustelemaan.Sitähän Jehovan todistajat vaativat,että pitäisi tehdä,jos tulee todistajaksi.En minä ainakaan pystyisi todistamaan yhtään mitään siitä kenellekään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu