Yritän nyt kysyä uudestaan tästä aiheesta koska viimeksi en saanut asiaan vastausta...
Miten pääomatulot (tapauksessani osinkotulot ja myyntivoitot osakkeista) vaikuttavat työmarkkinatukeen?
Ääriesimerkki: Saan tämän vuoden heinäkuussa 20000e pääomatuloja mutta vuoden muina kuukausina en saa pääomatuloa lainkaan.
Lasketaanko vaikutus työmarkkinatukeen kuukausittain vai vuositasolla eli saanko työmarkkinatukea esimerkin tapauksessa lainkaan missään kuussa ennen tai jälkeen heinäkuun?
Lisäkysymys liityen tuloharkinnan soveltamiseen:
http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/301210124937ML?OpenDocument
(Kun työmarkkinatukea maksetaan 180 ensimmäisen työttömyyspäivän ajalta ansiopäivärahan enimmäisajan jatkoksi niin tuloharkintaa ei sovelleta.)
Jos tänä aika saan pääomatuloa esimerkiksi 20 000e jonkin kuun aikana ja kuitenkin tämä 180pv raja tulee vastaan myöhemmin kesken vuoden niin vaikuttaako tämä pääomatulo loppuvuoden työmarkkinatukikuukausiin alentavasti?
Pääomatulot ja työmarkkinatuki
20k
1
198
Vastaukset
- kela
Hei,
kiitos kysymyksestäsi. Pahoittelut, että tarkentava kysymyksesi oli aiemmin jäänyt huomioimatta.
Pääomatulojen vaikutus työmarkkinatukeen lasketaan vuositasolla.
Ystävällisin terveisin,
Kirsi Kelasta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.2666134- 496101
Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?925784Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k405062Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️494769Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem2224129Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan
Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe43901- 1513656
Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes
Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!393232Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.283153