Pääomatulot ja työmarkkinatuki

20k

Yritän nyt kysyä uudestaan tästä aiheesta koska viimeksi en saanut asiaan vastausta...

Miten pääomatulot (tapauksessani osinkotulot ja myyntivoitot osakkeista) vaikuttavat työmarkkinatukeen?
Ääriesimerkki: Saan tämän vuoden heinäkuussa 20000e pääomatuloja mutta vuoden muina kuukausina en saa pääomatuloa lainkaan.

Lasketaanko vaikutus työmarkkinatukeen kuukausittain vai vuositasolla eli saanko työmarkkinatukea esimerkin tapauksessa lainkaan missään kuussa ennen tai jälkeen heinäkuun?

Lisäkysymys liityen tuloharkinnan soveltamiseen:
http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/301210124937ML?OpenDocument
(Kun työmarkkinatukea maksetaan 180 ensimmäisen työttömyyspäivän ajalta ansiopäivärahan enimmäisajan jatkoksi niin tuloharkintaa ei sovelleta.)

Jos tänä aika saan pääomatuloa esimerkiksi 20 000e jonkin kuun aikana ja kuitenkin tämä 180pv raja tulee vastaan myöhemmin kesken vuoden niin vaikuttaako tämä pääomatulo loppuvuoden työmarkkinatukikuukausiin alentavasti?

1

253

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kela

      Hei,

      kiitos kysymyksestäsi. Pahoittelut, että tarkentava kysymyksesi oli aiemmin jäänyt huomioimatta.

      Pääomatulojen vaikutus työmarkkinatukeen lasketaan vuositasolla.

      Ystävällisin terveisin,
      Kirsi Kelasta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      52
      2097
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      2012
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      13
      1541
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      62
      1352
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      50
      1319
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      845
    7. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      88
      717
    8. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      707
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      33
      688
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      40
      643
    Aihe