Olen tuntenut yhden sällin reilun kuukauden. Sinä aikana olemme nähneet noin 3-4 kertaa (kaveriporukassa) ja olen huomannut, että jotain on ollut, jotain. Katseita ainakin. Mut sitten mietin vain tätä, kun tää ihminen on lähdössä kesäksi pois, ja kun olen "tehnyt tikusta asiaa" kerran, niin vastas asiallisesti, toki erittäin ystävällisesti tapansa mukaan, mutta kertooko tämä vain sen, että hän ei ole kiinnostunut, vai tuomitsenko liian nopeasti?
Minun kaverini ja äitini sanoi, että ehkä tämä harkitsevaisen oloinen kaveri pohtii. Meillä on ikäeroa, eli että tämä mies johon olen ihastunut, täyttää tässä kuussa 22v ja minä olen 25vuotias. Mietin, että en kai lannistanut häntä mitenkään. Olen hirmu ihastunut. Voi että pitääkin olla, en ole saanut nukuttua. :( Toivoisin vain, että ratkaisu tulisi suuntaan tai toiseen.
Onko mies kiinnostunut vaikka ei tee aloitetta?
19
2559
Vastaukset
- bfgfcx
Yleensä kyllä ihminen vaistoaa sen jos tykkääminen on molemminpuolista, mutta älä yksittäisiin juttuihin takerru liikaa. Jos hän tykkää sinusta mutta pohdiskelee ja harkitsee asioita, niin hän voi yrittää olla näyttämättä yli-innokkaalta ja se lipsahtaakin yliasiallisen puolelle.
Kun mun ihastukseni teki ensimmäistä kertaa tikusta asiaa kysymällä multa ihan turhaa juttua, posket kirjavina ja kaikki, niin vastasin niin asialllisesti ja kohteliaasti kuin osasin vaikka olin kyllä ihan lätkässä silloin jo. Sitten vasta uskalsin heittää muutakin kommenttia vastaukseksi kun huomasin että ihanuus otti tuon tavaksi!
Eli enemmän aikaa pitää sinun viettää hänen kanssaan, voi olla että vaaditaan kärsivällisyyttä ja varovaisuutta sinulta myös, mutta ehkä se on sen arvoista :) - panokset kovenee
Kuulehan voro... Äitis oli sälli kun sinut sai.
- ihastunutpoika
Mä oon ihastunut meidän lukiossa vuoden nuorempaan tyttöön niin samperin pahsti, etten saa häntä mielestäni. Aloite on hyvin vaikea tehdä, kun tyttö on aina kaveriporukassa, kuten minäkin ja jos tyttö ei olisikaan kiinnostunut, niin nolaisin itseni ja viimeinen vuosi olisi tuskaa.
Tytön tunetista en ole varma. Välillä vaihdamme katseita hyvinkin tiuhaan tahtiin ja hän on tuijotellut minua, kuten minä häntä. Välillä taas hän on kuin ei huomaisikaan, varsinkin silloin, kun ollaan lähekkäin, esim. istutaan samassa pöydässä.
En tunne tätä tyttöä ollenkaan, mutta silti hän on mielestäni niin ihana, etten voi olla ajattelematta häntä.- neuvoja.
Ihastunutpoika, kyllä tyttö on selvästikin sinuun ihastunut, kun noin tekee. Ei muuta kuin alat jutella hänen kanssaan, ihan mistä tahansa. Siitä se sitten menee omalla painollaan.
- ihastunutpoika
neuvoja. kirjoitti:
Ihastunutpoika, kyllä tyttö on selvästikin sinuun ihastunut, kun noin tekee. Ei muuta kuin alat jutella hänen kanssaan, ihan mistä tahansa. Siitä se sitten menee omalla painollaan.
Miten olisi paras tapa ¨iskeä¨ tämä neiti, koska haluaisin jotenkin tehdä sen kasvotusten mieluummin kuin netissä. Kuulostaa vain vähän tönköltä mennä tuntemattomalle juttelemaan, vaikka hän olisikin katsellut minua. Muutenkin hän ei kulje juuri koskaan yksinään.
- Kruunusi?
Kiitoksia vastauksista.. Lähetin hänelle tänään viestin ja taas tuli hyvin asiallinen viesti takas, mutta toisaalta tosi lämmin ja ystävällinen. Hmm.. pitänee ottaa rauhallisesti.
- -jossu--
ikä ei ole mikään este.itse olen 28v.nainen ja tapailin miestä joka oli22v.
jos se mies vie jalat sun alta niin tee hyvä nainen jotain äläkä vaan odota että se tulee sun ovelle. voi olla et on sen verran ujo ettei uskaltaudu ehdottaa mitään tai voi pohtia että mitä sä ajattelet hänestä.
nyt rohkeasti laitat vaan viestiä että kiinnostaisiko sitä tulla vaikka joku päivä kahville sun luo tai jotain muuta??
sä et menetä mitään jos sitä ei sit kiinnostakkaan mut oletpahan kysynyt ja saat asian pois sydämmeltäsi! ;) - sunsetrider
rakastuminen niin ihanaa ja tuskaista.....
- Uuuioj
Niin se on
- Selvä juttu
Mies on vain ujo, eikä uskalla tehdä aloitetta, koska ei ole varma tunteistasi.
- jhgfuiayeig
en usko että on kiinnostunut - minua ainakaan ei kiinnosta naiset jotka kutsuvat mielitiettyään "sälliksi"...
- ihastunut tyttöön
Itse olen lukiossa todella ihastunut vuoden nuorempaan tyttöön.
En tunne tätä, eikä ole juteltu, mutta vilkuilua on ollut puolin ja toisin. Välillä taas tyttö yrittää olla kuin ei huomaisikaan. Mikä olisi paras tapa mennä tutustumaan tuntemattomaan tyttöön ilman, että nolaan itseäni. Molemmat liikumme aina kaveriporukoissa, enkä näe häntä juuri koskaan yksin. Haluaisin hoitaa asian tällä viikolla kasvokkain, mutta se tuntuu oudolle mennä vain juttelemaan tuntemattomalle, vaikka hän onkin vilkuillut minua. Miten yleensä naiset suhtautuvat iskeviin miehiin, mikä olisi hyvä keino iskeä ja milloin pyytää tätä kahville. Tämä tyttö on kokoajan mielessäni ja haluan nyt tehdä jonkin liikkeen. - Kruunusi?
Hymyile hänelle vaivihkaa ja katso ihailevasti pikkuisen "liian pitkään", mutta pidä kuitenkin kieli suun puolella. :) Tytölle saattaa olla tärkeää tuntea itsensä turvalliseksi, kun lähestyt häntä. Aloita jollain puoli viattomalla.. :) tytöt oottaa, lähes kaikki, että miehet tekee aloitteen. Hän tuskin pahastuu :) Rohkeesti vaan ja hyvällä itsetunnolla. :)
Kiitos "selvä juttu" ja muut :) Olispa se näin! - voisin olla äitisi
En halua missään nimessä sataa kenenkään paraatin päälle, mutta kokeneena keski-ikäisenä naisena uskallan tuoda tähän uuden näkökulman keskusteluun. Nimittäin: Miehillä, myös nuoremmilla on tapana vilkuilla naisia, jotka vähääkään ovat heille mieleen. Tämä on lähes automaattista, he vain katsovat. Ja jos nainen katsoo takaisin, tulee positiivinen reflekti ja mies katsoo lisää.. Tämä ei välttämättä tarkoita ihastusta, sillä miehet tosiaan katselevat naisia. Joku menee ihan pehmeäksi, kun jo kuuleekin korkokenkien äänen tulevan lähemmäs ja sitten tuijotetaan, kun nainen kulkee ohitse..
Vasta sitten, kun mies alkaa osoittaa merkkejä. Tulee siihen viereen, ilman syytä, lähentelee, vitsailee, kiusaa naista, tuijottaa avuttomana jne. voi sanoa, että ihastuksesta on kyse. Mutta silloinhan kannattaa toimia jo, eikä odottaa!!! - tuskin kiinnostunut
Jos ei tee aloitetta, niin silloin mies ei ole susta kiinnostunut. Kannattaa vain unohtaa kyseinen mies ja kun olet noin nuorikin vielä, niin eiköhän sulle tule sellanen mies kohdalle joka susta kiinnostuu.
- Kruunusi?
Kiitoksia taas vastauksista! :)
Olen nyt taas epätoivon partaalla; mitä jos mies ei olekaan ihastunut ja minä vain olen lääpälläni täällä :( - *ä**
Tiedän miltä tuo tuntuu... Tunne ei ole mukava. Mä en kaivannut tällaista tunnetta enää koskaan... Olin jo saanut elämäni järjestykseen, sitten tuli the mies... Vei jalat alta, aivot päästä ja sydämenkin roikale nappasi. Nyt sitten taas kärsin siitä, että menin ihastumaan... Ihastuminen ja rakastuminen pitäisi olla ihanaa... Mutta mun kohdalla ne aina päätyy siihen, että itken itseni uneen. Siksi olen välttänyt ihastumasta. Kyllähän se yksinolo on välillä kylmää ja ikävää, mutta se on tasaista. Jos jokin aiheuttaa pettymyksen, se jokin/joku olen minä...Ja sille asialle voin aina tehdä jotain... Nyt sitten taas istun sohvalla yksin ja toivon, että se toinen olisi tuossa vieressä... Kai tää tunne taas menee ohi. Ei ole mukavaa olla ihastunut yksipuolisesti. Huoh.
- plääh2123
Melko samanlainen tilanne,joten ymmärrän pitkälti olotilasi.
Tunne sinällään pitäisi aiheuttaa ihanaa olotilaa,mutta kun muuttujia ei olekaan otettu huomioon.
Niin kuin joku viisas on joskus sanonut: "tuskallisinta on rakastaa ilman vastarakkautta".
Nautin silti olotilasta ja odotan häntä.
- Totaalisen ihastunut
Olen ihastunut 17-vuotiaaseen tyttöön todellakin, niin paljon etten ajattele muuta kuin häntä. Myös hän on katsellut minua usein ja joskus on kuin ei huomaisikaan ja hän välillä katselee minua, vaikka hän puhuu kaverilleen. On vain vaikea tehdä aloitetta, kun hän liikkuu aina kaveriporukassa.
En vain tiedä, miten kannattaa lähetsyä, kun emme tunne oisiamme, mutta silti välillämme on ''sähköä''.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614183Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653414Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541779Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251637Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961414Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132920Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235853en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115819Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe17784