On kyllä stressaavaa ajaa näillä nopeusvalvontateillä

Ei muista onko 80km/h- vai 100km/h rajoitus kun noita
rahastusautomaatteja tulee vastaan, kiva ajaa joo.

Koko ajan saa pelätä että kuva otetaan, ihme kyttäämistä prkl.
Nämäkin on näitten perkeleen "sport" kuskien ansiota.
12109
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Suosittelen siirtymistä bussimatkustajaksi!

Äänestä
  • Minä en, henkilöautoilijat on koko ajan poukkoilemassa raskaiden ajoneuvojen edessä että kerrankos se osuu omalle kohdalle sitten taas joku vatipää joku vetää bussin tai rekan keulaan.

    Parempi ajaa vaan itse.

    Äänestä

Aja kuten minä, eli oleta 100 km/h rajoitus jos et muuta muista, aja 20 km/h yli rajoituksen, hidasta tolpan havaittuasi tarvittavasti, ettei välähdä.

Toki polttoainetta kuluu hieman enemmän kuin muuten ja liikenen tulee jossain määrin nykivämmäksi, mutta sellaista kai tolpittajat ovat hakeneet. :)

Äänestä

Osta 35001 kg auto niin ei ole noita ongelmia! Silloin ajat aina max 80km/h.

Muuten miten ajat sellaisella tiellä jossa ei ole kameroita? Kaasu pohjassa vai?

Äänestä
  • Kyllä ne "kuorma-autoksi" katsastetut kulkevat lähemmäs yhdeksääkymppiä mihin nopeudenrajoitin on säädetty. Tällä välttämättä ole suurtakaan merkitystä mutta 80-alueella esim.89km/h todellista nopeutta ajava yli 3500-Kiloinen on potentiaalinen sakotettava myös. Ei niilläkään siis välttämättä turvaan pääse. Ja ylinopeushan on aina vapaaehtoinen. Siihen ei kukaan pakota!

    Äänestä

Kannattaisi varmaa opetella viimein ne liikennemerkit ja alkaa seuraamaan niitä...

Äänestä
  • Jaksa niitä kyttää aina ja muistaako sitä tosiaan että mikäs merkki se nyt olikaan äsken.. Yksi varman keino on ajaa 70km/h.

    Äänestä

  • tullaan kun keritään kirjoitti:

    Jaksa niitä kyttää aina ja muistaako sitä tosiaan että mikäs merkki se nyt olikaan äsken.. Yksi varman keino on ajaa 70km/h.

    Sanoskos sitten, että "siperia opettaa"...

    Äänestä

Ei ole stressaavaa, navigaattori huomauttaa rajoituksen vaihtumisesta, ettei tarvitse edes itse kattella liikennemerkkejä, sitten laitan vakionopeussäätimen oikeaan nopeuteen, ja otan jalan kaasulta. Kuuntelen musiikkia ja en edes katso muita autoja/liikennettä! Rentouttavaa! Ihan kuin joku autopilotti ajaisi.....

Äänestä
  • vakionopeudensäädin on niin kallis lisälaite että se nostaa
    20 000 euron auton hinnan 100 000 euroon ja siksi niitä ei ole
    kovin monissa autoissa tänä päivänäkään koska myynti romahtaisi.

    Kivalaite joo, yhdessä pakussa sellanen on mutta rikkihän toi jotenkin jo
    on jonkun toimesta tai muuten, se viiksi kai on rikki..

    Äänestä

  • 32d23 kirjoitti:

    vakionopeudensäädin on niin kallis lisälaite että se nostaa
    20 000 euron auton hinnan 100 000 euroon ja siksi niitä ei ole
    kovin monissa autoissa tänä päivänäkään koska myynti romahtaisi.

    Kivalaite joo, yhdessä pakussa sellanen on mutta rikkihän toi jotenkin jo
    on jonkun toimesta tai muuten, se viiksi kai on rikki..

    Turhaa lätinää ajaa nopeusrajoituksien mukaan jos on 80kmh niin ajaa sitä,
    todellisuudessa nopeus on vähän alle sillä nopeusmittarit näyttää vähän yli.

    Äänestä

  • Toimii hyvin, jos ei tieviranomainen ole sattunut muuttamaan rajoitusta äskettäin. Muutokset ovat varsin harvoin ylöspäin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


3500kg kirjoitti:

Ei muista onko 80km/h- vai 100km/h rajoitus kun noita
rahastusautomaatteja tulee vastaan, kiva ajaa joo.

Koko ajan saa pelätä että kuva otetaan, ihme kyttäämistä prkl.
Nämäkin on näitten perkeleen "sport" kuskien ansiota.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu