Oma pyöräni varastettiin muutama päivä sitten pihalta etu-töölöstä. Sain naapurilta hyvän vinkin, että kannattaa etsiä läheisen asuntolan pihalta (Hietaniemenkatu 5). Sieltähän se sitten löytyi lukko rikottuna ja satula korotettuna. Naapurille oli käynyt sama viime kesänä. Pyörä oli tosin ollut paljon huonommassa kunnossa.
Kiva kun on noita harmittomia asuntoloita.
Kiva kun on noita harmittomia asuntoloita.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tuttu juttu. Noi kaverit on kovia varastaan ja harrastaan myös väkivaltaisia ryöstöjä. Miksiköhän noiden paikkojen pitää olla keskustassa?
Näillä kriteereillä myös Helsingin Rautatieasema tunneleineen tulisi sulkea. Siellä lähtee omaisuuden lisäksi usein myös taju.
Oma pyörä kun varastettiin tossa jokunen aika sitten, niin poliisiltahan se löytyi. Tosin vasta yli puoli vuotta tapahtuneen jälkeen. Oli löytynyt jo heti seuraavana päivänä, mutta olivat "unohtaneet" ilmoittaa siitä ja pyörä oli laitettu myyntiin jonnekin poliisien huutokauppaan josta se sitten lopulta löytyi. Pikkujoulukassasta taisi uupua muutama kolikko....
Mul pöllittiin fillari kellarista 3 lukon takaa fillarin lukko. Häkkikellarissa oli ihan suunnitteluvika, siitä sai ruuvarilla lukon korvakkeet pois. Tein ilmotuksen pollarille ja koskaan ei tultu kattomaan, eikä edes viitty vastata. Niin, se hemmetin VARAS vei kellarista kaiken muunkin kivan ja heitti loput kamat pitkin pihaa. Jotta sinne kellariin edes pääsee PITÄÄ olla talon avaimet (2 erillaista), joten oman rapun ASUKAS pölli fillarin. Talossa sattui asumaan manne perhe, useampia tummia tuliaisia ja tavallisia vaaleita. Ei ole paha veikata "kuka" pölli. Manne sattui muuttamaan POIS taloasta. Toivottavasti meni tarpeeseen se fillari.
Stadin kämpät on ihania ja rapussa POLLIISI tiedote seinässä, missä varotetaan varkaista.
Pidin aluksi fillaria parvekkeella, mut en sitten jaksanut aina kärrätä sitä hissillä ylös. Virheistä oppii ja uutta fillaria en ole ostanut :)
Suomeen on taas tulossa kesäksi SUURI LAUMA KULTTUURIN RIKASTUTTAJIA Romaniasta ja Bulgariasta.
Tulevana syksynä monen suomalaisen polkupyörä löytyy uudelta omistajalta tai sitten nuo Vihreän liiton ihannoimat kulttuurin rikastuttajat ovat vieneet ne omiin maihinsa.
Ihania nuo kerjäläiset, kun tulevat rikastuttamaan meidän suomalaisten harmaata kulttuuria.
Mulla on vatsa vähän kipeenä tänään. Onkohan sekin kerjäläisten syytä?
On!