Jos puolison palkka on epäsäännöllinen kun työtunteja ei ole joka kuukausi saman verran niin onko sillä vaikutusta siihen kuinka paljon nämä tulot vaikuttavat minun työmarkkinatukeeni?
Puolison tulojen vaikuttaminen työmarkkinatukeen
3
176
Vastaukset
- kela
Hei,
kiitos kysymyksestäsi!
Jos puolison tulot ovat epäsäännölliset, kannattaa esittää palkkatulot pidemmältä ajalta, esimerkiksi kuluneelta puolelta vuodelta.
Puolison tuloista otetaan huomion bruttotulot, joista on ensin tehty tulojen hankkimiseen liittyvät vähennykset, esim. työttömyyskassan jäsenmaksut ja verottajan omavastuuosuuden ylittävät työmatkakulut.
Mikäli puolison tulot muuttuvat siitä, kuinka ne on huomioitu voimassa olevassa päätöksessä, kannattaa työttömyysajan ilmoituksen mukana toimittaa puolison viimeisin palkkakuitti. Siten voimme tarkistaa muutoksen vaikutuksen työmarkkinatukeesi.
Ystävällisin terveisin,
Kirsi Kelasta- työmarkkinatuen tarv
Miten ne matkakulut vähennetään siis puolison tuloista jos sais jotain kaavaa jonka ymmärtäs.Seutulippu on 76e ja kuukausia vuodessa 11 joista vähennyys tulee
- kela
Hei,
kiitos tarkentavasta kysymyksestäsi!
Ilmoita Kelaan puolison todelliset työmatkakulut kuukauden ajalta sekä työmatkan pituus ja kulkuneuvo. Matkakuluista vähennetään ensin omavastuuosuus, joka on sama kuin verottajalla. Ylimenevä osuus vähennetään tulosta siihen saakka, kun verottajakin matkakustannukset huomioi. Matkakulujen verotuksesta löydät lisää tietoa www.vero.fi.
Ystävällisin terveisin,
Kirsi Kelasta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741