Irtisanoutumissopimus ja menetykset

Mukavaan ympäristöön

Olen vuorotteluvapaalla ja työssä sellaisessa yrityksessä jossa on pelastautukoon ken voi -henki eli ovi käy taajaan.

En haluaisi palata sinne, koska tiedän millainen savustaminen ja kiusaaminen on edessä. Tilanteeseen on mahdotonta puuttua koska toimintaan osallistuu ja ohjeistaa myös ylin johto. Ainoa järkevä teko on etsiä itselleen uusi työpaikka.

Jos neuvottelen itselleni irtisanoutumispaketin, niin mitä mahdollisia etuja menetän? Olen ollut työelämässä yli 25 vuotta eli lienee oikeutettu korkeampaan työttömyyskorvaukseen?

Tavoite on toki löytää uusi alan työpaikka mahdollisimman pian, mutta jos työtä ei löydy. Joku hinta kuitenkin omalla hyvinvoinnillakin on.

1

223

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyottomyyskassat

      Hei,

      kiitos kysymyksestäsi!

      Jos neuvottelet irtisanoutumispaketin ja jäät työttömäksi, TE-toimisto tutkii työsuhteesi päättymisen syyn ja antaa työvoimapoliittisen lausunnon. Teppo työkkäristä on kertonut aiheesta enemmän tällä palstalla ketjussa

      http://keskustelu.suomi24.fi/node/9765585

      Jos työnanataja maksaa työsuhteen päättymiseen liittyen taloudellista etuutta (esimerkiksi irtisanoutumispaketti), työttömyysetuuteen ei ole oikeutta ajalta jolle etuus jaksotetaan. Tiina on kertonut lomakorvauksen ja eropaketin jaksottamisesta enemmän yllä mainitussa ketjussa.

      Työttömyyspäivärahan korotusosaa voidaan maksaa pitkän työuran perusteella 100 päivää. Oikeus korotukseen syntyy, kun työsuhde on päättynyt tuotannollisista ja taloudellisista syistä ja työhistoriaa on vähintään 20 vuotta. Jos kuulut työttömyyskassaan, edellytetään lisäksi vähintään 5 vuoden jäsenyyttä jossakin työttömyyskassassa.

      terveisin Tiina työttömyyskassasta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      52
      1727
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      1662
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      10
      1228
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      61
      1031
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      994
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      765
    7. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      627
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      86
      620
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      32
      607
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      566
    Aihe