Markka takaisin

silloin sai 250 markalla pari kassillista ruokaa. Nyt ei saa kun leipäpussin ja maitotölkin.

Aatelkaa että nykyruoka maksaa kun viikosksi ostat niin 130 e! Eli markoissa 800 markkaa!!!!!!!!!!!!!!!!!

AATELKAA, AATELKAA!!!!!!!!!!!!!!!!!
677
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Mut, olisi nykyruoka varmaan tosi herkullistakin,
et, olisi varmaan hintansa väärttiäkin.

Mut, tää oma yritys vie kaiken ajan ja voimat,
kun lainoja saa olla koko ajan lyhentämässä,
muijaa ja mukuliakaan en oo kolmeen viikkoon nähnyt,
yö sydämen parituntia pyörii toimiston sohvalla,
ei se mitään kunnon unta ole,
syömään ei tahdo keretä,
pumpustakin välillä ottaa,
on tää yhtä helvettiä,
tää yrittäjän elämä.

Äänestä

Kyllähän tässä aatellaan kun tankillinen bensiinä maksaa melkein 80 euroa, eli melkein koko viikon työmarkkinatuen verran. Eihän täältä korvesta pääse enää edes työkkäriin, saati töitä hakemaan. Vuonna 1996 työmarkkinatuki oli 2600 markkaa. Silloin elettiin vielä ihmisiksi. Asiat ovat menneet liian pitkälle, ei niitä enää pysty korjaamaan. Ammatiyhdistysliike torpaa viimeistään kaikki suunnitelmat tasapuolisuusvaatimuksillaan ja niin sitä kituutellaan vielä seuraavat 20 vuotta tällä samalla summalla, eikä työitä löydy mistään.

Äänestä

Taidat olla aikamoinen gourmet-ihminen, kun syöt noi kalliisti.

Itse saan menemään 20 - 35 euroa per ostoskassi. Perunaa, jauhelihaa, jauhoa maitoa. Niin kuin ennenkin. Ostamme vain raaka-aineita ja vähänjalostettua.

Ja tuo 20 euroa EI ole 120 markkaa, vaan paljon vähemmän.

Äänestä

Haloo, siitä on ensivuonna jo 10v kun €urot tuli, olis ne hinnat ja palkat markkaaikanakin nuosseet, ei mikään pysy samana 10v.
Mitä sää oikeen syöt, kun noin paljon saat kuluun.?

Äänestä

Kaiki on noussu euron myötä pilviin. Köyhyyskin.

Äänestä

Kun vituttaa niin kerro se Keijolle: www.vittukunvituttaa.org

Äänestä

Kommentoi aloitusta


suomen köyhät ry kirjoitti:

silloin sai 250 markalla pari kassillista ruokaa. Nyt ei saa kun leipäpussin ja maitotölkin.

Aatelkaa että nykyruoka maksaa kun viikosksi ostat niin 130 e! Eli markoissa 800 markkaa!!!!!!!!!!!!!!!!!

AATELKAA, AATELKAA!!!!!!!!!!!!!!!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu