PAKOLAISET LOISTOHOTELLIIN TÄYSIHOIDOLLA ?

EI TYÖVELVOITETTA

- En pitäisi vaalitulostamme ja perussuomalaisten voittoa tyypillisenä esimerkkinä Euroopassa esiintyvästä voimakkaasta muukalaisvihasta, rasismista ja EU-vastaisuudesta, mutta kyllä näitä piirteitä heissä esiintyy, Halonen sanoi Ylen mukaan.

Presidentin mukaan viestimistä saa päivittäin lukea, kuinka joku on sanonut jotain sivistymätöntä maahanmuuttajista, eri roduista tai eri kulttuureista.

- Minä otan tämän erittäin vakavasti, Halonen jatkoi.

Tuorein kohu alkoi maanantaina, kun perussuomalaisten kansanedustaja Teuvo Hakkarainen sanoi IS:lle, että pakolaiset on laitettava metsään räntäsateeseen tekemään töitä, koska hän on itsekin tehnyt töitä vastaavissa olosuhteissa.

Ensimmäisenä Hakkaraisen kommentit julkaisi Jämsän Seutu.

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KYSYMYS LUKIJOILLE

      NIIN MITÄ MIELTÄ OLETTE HERRA HAKKARAISEN VARSINAISESTA EHDOTUKSESTA ETTÄ


      ASEMILLA MALEKSIMISEN SIJASTA JA VASTIKKEEKSI SUOMEN VALTION JA KUNTIEN MAKSAMISTA AVUSTUKSISTA,,,,NÄILLEKIN MAAHNAMUUTTAJILLA VOISI OLLA TYÖVELVOITE TANSKAN MALLIN TAPAAN ?

      • Kansan ääni jyrisee

        Hakkarainen vain sanoi julki sen, mitä suomalainen rivikansalainen ajattelee. Mistä lähtien se on ollut rikos? Kansa kiittää Hakkaraista ja ihmettelee Timo Soinia. Miksi Soini uhkailee oman puolueen rohkeinta kansanedustajaa "rangaistuksella"? Keiden puolella Soini on? Ei ainakaan tavallisten suomalaisten, jotka ovat ottaneet Hakkaraisen omakseen.


    • puheenymmärrystä.

      Niin ja kuka muu mies tahansa, työtön siis, metsään tekemään töitä ja sillä tavalla elantoa ansaitsemaan! Onhan siinä nyt sentään enemmän sisältöä kuin työttömyydessä. Työttömyyttä pitäisi karsia ja jos viitataan, että tänne vain lusmuilemaan kaikki, siitä saisi olla huolissaan! Työllä itsellään on arvoa sinänsä. Tuon jos ymmärtää, että on parempi olla työttömänä kuin metsätöissä, niin silloin on väärässä ja pahasti. Ilomielin varmasti miehet lähtisivät metsätöihin, jos työttömänä olisivat.
      Asian esitystapa tietenkin ratkaisee, miten sen sanoo. Sen voi sanoa karskisti tai asiallisesti. Totta kai on selvää, että metsätyöt on miehille hyväksi; saa raitista ilmaa ja samalla lihaksetkin kehittyvät eivätkä surkastu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      166
      2120
    2. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      311
      1803
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1587
    4. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      82
      1258
    5. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1220
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1170
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1091
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      1027
    9. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      986
    10. Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea

      Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei
      Maatila ja metsä
      24
      972
    Aihe