Vihreät esimerkkinä muille puolueille

Vihreä Liitto järjestää kansanäänestyksen puolueensa puheenjohtajasta. Siinä onkin esimerkkiä jokaikiselle puolueelle!

"Puheenjohtajavalinnasta järjestetään jäsenäänestys. Äänioikeutettuja ovat kaikki Vihreiden jäsenet, jotka ovat liittyneet puolueeseen ennen toukokuun alkua. Jäsenäänestys järjestetään kuluvan kuun aikana."
http://www.yle.fi/alueet/turku/2011/05/vihreiden_tuleva_puheenjohtaja_turussa_maanantaina_2590471.html

Ehdolla vihreiden puheenjohtajaksi ovat Anni Sinnemäki, Outi Alanko-Kahiluoto, Ville Niinistö ja Mika Flöjt. Hyviä kaikki!

9

67

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AaretteraA

      Miten ne muut puolueet valitsee puheenjohtajansa?

      • Muilla puolueilla on puoluekokouksella yksinvalta. Koko jäsenistöä ei oteta huomioon.


    • Kai jonkinlaisen alue- (piiri-)edstajien kautta.

      Taitaa muuten olla niin, että laki sanoo,, että tiuollainen äänestys (seura, yhdistys) ei saa olla sitova, vaan johtokunta tai hallitus yksin päättää asiat. Saa tietenkin päättää niinkin, kuin jäsenet on halunneet heidän äänestävän.

    • Pentti Linkoava

      Vaikka tuo ei ole kansanäänestystä nähnytkään, niin menkää ihmeessä hyvät äänioikeutetut vaihtamaan johto - puoluesihteeriä unohtamatta!

      • Jäsenäänestys.... ei kansanäänestys

        "Vaikka tuo ei ole kansanäänestystä nähnytkään, niin menkää ihmeessä hyvät äänioikeutetut vaihtamaan johto - puoluesihteeriä unohtamatta! "

        Kiitos oikaisusta. En ehtinyt kunnolla tarkistaa mitä kirjoitin. Siitä olen samaa mieltä, että ne, joilla on ainutlaatuinen tilaisuus toteuttaa noin pitkälle vietyä jäsendemokratiaa polittiisessa järjestössä, voisivat myös tarttua tilaisuuteen ja kertoa kenet haluavat puheenjohtajaksen. Hyviä ne kaikki ehdokkaat ovat, mutta se rovaniemeläinen voisi saada tosi paljon hyvää aikaan Vihreässä liikkeessä. Tsemppaan sitä.


    • Puheenjohtajaehdokkaiden eroja


      Jäsenäänestystä varten on Vihreä Lanka selvittänyt Vihreiden pj-ehdokkaiden välillä on eroja:

      http://www.vihrealanka.fi/uutiset/vihreä-lanka-selvitti-vihreiden-pj-ehdokkaiden-välillä-on-eroja?utm_source=vihreat&utm_medium=iframe&utm_campaign=vihreat_etusivu_iframe

    • 20

      Persujen pelossa vihreätkin panikoi.
      Näkyy sinnetänne olevan kuitenkin mukana edelleen.

    • Rymy-Eero

      Persujen pelossa vihreätkin panikoi.

      Vihreän liidon loppu alkaa häämöttää. Seuraavien vaalien jälkeen puolue pyyhkäistään pois puoluerekisteristä.

    • 16

      Luojan kiitos.

      Kyllä noita ylimielisiä egohörhöjö on jo kateltukin, pilasivat ahneudellaan ja vallanhimollaan koko luonnonsuojelaattteen tekemällä siitä vain erään tasaverokohteen muiden joukkoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      111
      5247
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3392
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      91
      3224
    4. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      40
      2946
    5. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1847
    6. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1580
    7. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      127
      1565
    8. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      31
      1436
    9. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      133
      1240
    10. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1149
    Aihe