Vihreät esimerkkinä muille puolueille

Vihreä Liitto järjestää kansanäänestyksen puolueensa puheenjohtajasta. Siinä onkin esimerkkiä jokaikiselle puolueelle!

"Puheenjohtajavalinnasta järjestetään jäsenäänestys. Äänioikeutettuja ovat kaikki Vihreiden jäsenet, jotka ovat liittyneet puolueeseen ennen toukokuun alkua. Jäsenäänestys järjestetään kuluvan kuun aikana."
http://www.yle.fi/alueet/turku/2011/05/vihreiden_tuleva_puheenjohtaja_turussa_maanantaina_2590471.html

Ehdolla vihreiden puheenjohtajaksi ovat Anni Sinnemäki, Outi Alanko-Kahiluoto, Ville Niinistö ja Mika Flöjt. Hyviä kaikki!

9

80

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AaretteraA

      Miten ne muut puolueet valitsee puheenjohtajansa?

      • Muilla puolueilla on puoluekokouksella yksinvalta. Koko jäsenistöä ei oteta huomioon.


    • Kai jonkinlaisen alue- (piiri-)edstajien kautta.

      Taitaa muuten olla niin, että laki sanoo,, että tiuollainen äänestys (seura, yhdistys) ei saa olla sitova, vaan johtokunta tai hallitus yksin päättää asiat. Saa tietenkin päättää niinkin, kuin jäsenet on halunneet heidän äänestävän.

    • Pentti Linkoava

      Vaikka tuo ei ole kansanäänestystä nähnytkään, niin menkää ihmeessä hyvät äänioikeutetut vaihtamaan johto - puoluesihteeriä unohtamatta!

      • Jäsenäänestys.... ei kansanäänestys

        "Vaikka tuo ei ole kansanäänestystä nähnytkään, niin menkää ihmeessä hyvät äänioikeutetut vaihtamaan johto - puoluesihteeriä unohtamatta! "

        Kiitos oikaisusta. En ehtinyt kunnolla tarkistaa mitä kirjoitin. Siitä olen samaa mieltä, että ne, joilla on ainutlaatuinen tilaisuus toteuttaa noin pitkälle vietyä jäsendemokratiaa polittiisessa järjestössä, voisivat myös tarttua tilaisuuteen ja kertoa kenet haluavat puheenjohtajaksen. Hyviä ne kaikki ehdokkaat ovat, mutta se rovaniemeläinen voisi saada tosi paljon hyvää aikaan Vihreässä liikkeessä. Tsemppaan sitä.


    • Puheenjohtajaehdokkaiden eroja


      Jäsenäänestystä varten on Vihreä Lanka selvittänyt Vihreiden pj-ehdokkaiden välillä on eroja:

      http://www.vihrealanka.fi/uutiset/vihreä-lanka-selvitti-vihreiden-pj-ehdokkaiden-välillä-on-eroja?utm_source=vihreat&utm_medium=iframe&utm_campaign=vihreat_etusivu_iframe

    • 20

      Persujen pelossa vihreätkin panikoi.
      Näkyy sinnetänne olevan kuitenkin mukana edelleen.

    • Rymy-Eero

      Persujen pelossa vihreätkin panikoi.

      Vihreän liidon loppu alkaa häämöttää. Seuraavien vaalien jälkeen puolue pyyhkäistään pois puoluerekisteristä.

    • 16

      Luojan kiitos.

      Kyllä noita ylimielisiä egohörhöjö on jo kateltukin, pilasivat ahneudellaan ja vallanhimollaan koko luonnonsuojelaattteen tekemällä siitä vain erään tasaverokohteen muiden joukkoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6328
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      355
      5825
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2813
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2248
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1938
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1754
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1633
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1300
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1197
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1098
    Aihe