ja mitä oikein teette kun täällä ei ole paljon ketään??No mä voin kertoa että minä olen vähän kiukutellut tänään:))Johtuisikohan tästä vesisateesta:)
No pitäähän se olla joskus huonompikin päivä.Tulin tänne päiväkaffeelle jos vaikka piristyisi:)
No pitäähän se olla joskus huonompikin päivä.Tulin tänne päiväkaffeelle jos vaikka piristyisi:)
Vastaukset 24
Vanhimmat
Heitähän tulit kai elämääsi kaivanneeksi?
http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Näkymättömät lapset ovat haavoittuvaisimpia/1135266407154
Oli kyllä surullista luettavaa ja kun katsoi tuota kuvaa niin tuli sellainen tunne että haluaisi ottaa pojan syliin ja auttaa häntä.
Tuo pani kyllä miettimään..En kyllä enää kiukuttele.Minulla on asiat sittenkin hyvin verrattuna tuon poikaraukan elämään.Viattomat lapset joutuu kärsimään:(
"Maailmassa joka kolmas syntymä jää rekisteröimättä eli yhteensä noin 51 miljoonaa."
Suomeen syntyneen lapsen luulisi voivan hyvin. Sanotaanhan heidän elävän hyvinvointivaltiossa. Moni heistä kuitenkin näyttäisi samaistuvan omalla tavallaan näkymättömäksi jätettyyn toiseen lapseen tai nuoreen.
Syntyy massaliikkeitä, jotka yltävät jopa fanatismiin, jos ja kun esim. ip-lehdistö, eräs kärkeväkielinen media roiskii ilmoille esim. lasten ja nuorten eriarvoisuudesta tai resurssipuutteesta kertovia mehevimpiä lööppejään:
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011052413768125_uu.shtml
Seuraillut olen minäkin itku silmässä tuota Samun tapausta.Miksiköhän siihen ei ole mitään selitystä annettu miksei hän päässyt luokkaretkelle .Kun vanhemmille ei ole selitystä annettu niin ei ihme jos ovat petyneitä ja tietysti Samu itse.
Ei lapset todellakaan enää suomessakaan voi hyvin .Kai heiltäkin vaaditaan liian paljon ja liian aikaisten.
Olen seuraillut lehtiä kun sama juttu kerrotaan joka lehdessä erilailla.
ahaa utelias olet .Mtä se sinulle kuuluu mitä me teemme.
Oikeassa olet eihän se minulle kuulu.Kai oli vain vähän yksinäistä.
Missäpä muuallakaan...
Ihan sama olla täälläkin kun vettä tulee kaatamalla.Ainakin täällä.Mä olen käynyt täällä jo monta kertaa kahfeella tänään:))
>>>>täällä rapun alla piilossa, kun niin kovin pelottaa maailmanmeno nykyään! Ei voi edes maailmanloppuun luottaa. Ei sitä tullutkaan, vaikka niin luvattiin!
Tuu vain pois jo sieltä rapun alta ja siellä voi olla hiiriä ja hämähäkkelä joita saa enämpi pelätä.Eikä tarvi pelätä sinun maailmanmenoa koska luulisin että olet niin kiltti että kukaan ei sulle haluaisi tehdä pahaa:)
Nii..in lupaukset kyllä pitäisi aina pitää:)
Vesisadehan on parasta kesässä, ja tämä on tosi.
En ole sokerista valmistettu.
Huhuu...täällä olin ja nyt menen taas.;)
Pikainen visiitti tällä kertaa...kesemmällä sitten palataan asiaan.:)
Mä vain huhuilin kun ajattelin että onko jotain sattunut kun täällä niin hiljaista:)
Että olisiko se maailmanloppu tullut sittenkin ja muutama vain armahdettu:))
No ei ole kyllä ehtinyt muutamaan päivään käydä täällä mutta nyt satanut kaatamalla niin ei uloskaan viitsi mennä.
Palaillaan:)
Johonkin päin suomea ennustivat sateita. Nyt ne ovat siellä jossakin päin;) No eikö ole normaalia, että kesällä sataa vähintään viikottain jossakin kohtaa maatamme. Läpiaurinko kesää ei ole eikä tule. Hyväksytään tosiasiat.
Moooi heippa:) Ooot sinäkin sentään täällä:) No sateet on täällä vähän ylempänä
yläkerrassa:) Onhan se hyvä että sataa kunnolla kun on ollut niin kuivaa.
Ja ennenvanhaan satoi monta viikkoa peräkkäin ja oli ihan harmaata ja utuista.
Mutta aina se kuitenkin sateen jälkeen jossain vaiheessa aurinkokin näyttäytyy:)
Olet tainnut tehdä ahkerasti töitä kun et ole ehtinyt tännekkään?
Kyllä. Ja jatkuu usein milloin milläkin paperisilla töillä, yhteyksien otoilla, sähköposteilla...
Ainahan tänne ehtii edes kurkistamaan ja kommenttia laittamaan, jos ei ehdi jäädäkseen. Työputkea (mistähän tuokin sana on syntynyt?) on ollut koko ajan.
Sulla onkin työ etupäässä istumatyötä.Muistahan välillä jaloitella.Tiedän kun itsekkin teen istumatyötä että väliin pitää ojennella jäseniä ja käydä vaikka jääkaapilla;)
Olen kyllä ollut vähän saamaton kun en ole jaksanut töiden jälkeen posteihinkaan vastata.Kun on väsynyt niin pää on tyhjä:)
Niinpä niin työputki..se voi tarkoittaa mitä vain;))
Siiiiiiiiis työni on todellakin jalkojen päällä ja polvien päällä ja välillä pitkälläänkin tehtävää fyysisiä työsuorituksia. Kaikki muu on ylimääräistä vapaa-ajalla tapahtuvaa "lisätyötä" että istahtaa ehtii vasta illalla, yleensä. Nytkin jatkuu jo toisen viikonlopun peräkkäin. 7 päivää per viikko, toistaiseksi.
Kuka sinä olet? Älä viitti huutaa, olen herkkä eläin.
:)) niin ja arvaan että myös polvien välissä :) Sulla onkin kunto hyvä:)
Mutta varmaan sitten onkin pitkä kesäloma sulla?
Saat ihan hyvillä mielin lomaa viettää kun olet ollut niin ahkera.
Lomista viis:) Työhullut ei pysähdy ennen kuin ne valjastetaan hevosiksi:) Sitten alkaisin laiskaksi Koniksi. Viikko lomaa pian ja katson ehtiikö elokuussa..? Vapaata kun voi ottaa pitkin vuotta sopivin välein. Kesälomat on harvoin pitkiä. Syksyllä ja talvella enemmänkin.
Sinulla onkin hyvä kun saat lomat ottaa eri vuoden aikoina.
Mutta nyt pitää mennä jo nukkumaan.Alkaa silmät jo luppaseen.
Öitä toivottelen!
Öitä öitä. Itsekin joutaa jo.
MUTSIS ON! ;)))